2017-18 Kış Sezonunda Ekosenin Yükselişi

30 Eyl 2017

 

 

İskoç’ların savaş ruhunu taşıyan üniforma niteliğindeki ekose desenler, 1970’lerde kraliyet ailesinin kullanması, sonrasında modacıların bu desene koleksiyonlarında yer vermesi ile moda akımı haline gelmiş ve belli aralıklarla yükselişe geçerek günümüze ulaşmıştır. Bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi ekose desenler önceki dönemlere kıyasla farklı giyim argümanları ile karşımıza çıkacak. Hızlı moda akımının dünyada revaçta olması ile birçok model özelliğinin bir arada kullanıldığı tasarımlara tanık olacağız. Bende bunlara örnek teşkil edecek 2017-2018 kış sezonundan örnekler sunacağım.

ekose_trendi     ekose_trendi

Son yılların sevilen şirin detayı fırfırlarla, ekosenin birleşmesi bahsettiğim model özelliklerinin birleşmesi haline ilk örnek. Zira geçmişte ekose daha çok düz yelek, manto, kloş eteklerde kullanılırken şimdilerde her parçada ve farklı formlarda karşımızda.

ekose_trendi     ekose_trendi

Nakış detaylar, geçtiğimiz sezon ‘tahta ben çıktım, kolay kolay inmem’ diyor ve o da ekoselerin üzerine kendini bırakıyor.

ekose_trendi      ekose_trendi

Ekoselerin dantel ve payetle birleşimi de, cool bir giyim tarzına örnek olarak sunulabilir. Kombini nasıl yaptığınız, o parçayı spor mu klasik mi yapacak size kalmış.

ekose_trendi      ekose_trendi

Klasik sevenler, bu trençkotları tercih edeceklerdir. Çiğ kırmızı, koyu yeşil, turuncu ve sarı renkli parçalarla kombinleyerek ortaya şahane bir görüntü çıkartabilirsiniz. Zaten artık hepimiz oversize seviyoruz.

ekose_trendi  ekose_trendi

ekose_trendi  ekose_trendi

Farklı giyim argümanları demiştim! İşte size çantalar, ayakkabılar, kırmızılar, morlar, şeffaf detaylar ve formlu çantalar… Aslında bu sezonu açıklayan detaylar bunlar.

Not: Yukarıdaki tüm modellere Zara’dan ulaşabilirsiniz.

ekose_trendi  ekose_trendi

Fırfır detaylara ve nakışlara birer örnek de Mango’dan gelsin.

ekose_trendi ekose_trendi ekose_trendi

İskoç’yanın Tweed kentinden ismini alan, taranmış yünden, iki renkte üretilen tüvit kumaşlarına, tasarımlarıyla her sezon form veren Chanel’in ekose yorumları da 2017-2018 kışı sezonunda bu şekilde.

 

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Tekstil Bölümü mezunu olan Hacer Sucuoğlu Adıgüzel; İSMEK ve Halk Eğitim'de öğretmenlik ve bölüm başkanlığı yapmış, kariyerine rengarenkkostüm.com'da çocuk kostümleri ve tesetturyakasi.com adresinde yetişkin tasarımları ile devam etmekte ve tesetturgiyim.com sitesinde yazarlık yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir