Elie Saab Hakkında Bilinmeyenler

17 Eyl 2017

 

 

Rüyanızda muhteşem bir elbise görmüşseniz, tasarımcısı mutlaka odur. Lübnan’dan başlayıp tüm dünyaya uzanan bir başarı öyküsü onunki. Peki Elie Saab gerçekte kim? Onu yakından tanıyor, çocukluğunu, yaşadığı topraklara olan inancını ve günümüzde moda dünyasının Ortadoğu ile köprüsü olabilmeyi nasıl başardığını birlikte keşfediyoruz.

elie_saab

4 Temmuz 1964’te Beyrut’un Beyrut banliyösü olan Damour’da, Maronite Katolikleri ailesine mensup olarak dünyaya geldi. Beş çocuğun en büyüğüydü ve babası bir ahşap tüccarıydı.

Ortadoğu’nun parizyeni ünvanını, savaş yıllarında geçirdiği çocukluğuna borçlu. 9 yaşında küçük bir çocuk olarak dışarı çıkması güvenli değildi. O da evde uğraşacak bir şey buldu. Gazeteden kalıplar çıkarır, kendince parça kumaşlardan kıyafetler diker ve kız kardeşinin üzerinde denerdi. Bu kız kardeşi ile oynadığı bir oyundan ibaret gibi görünse de, ilerleyen yıllarda annesinin dolabından elbise aşırıp üzerinde değişiklikler yapmaya kadar varacaktı.

elie_saab

1976 yılında Damour kentindeki evi, Filistin Kurtuluş Örgütü (PLO) tarafından yok edildi. Evsiz kaldıkları için Beyrut’un daha merkezi olan bölgesine taşınmak zorunda kaldılar. Böylece babasının ailesine daha yakın olacakları için kendilerini güvende hissedeceklerdi.

Her şeyi kendi imkanları ile güzelleştirmeye çalışan aile, kısa zamanda bu bölgeye uyum sağladı. Yıllar geçti, zorlu yaşam koşullarına rağmen üniversiteye adımını attı. Ancak bir şeyler yolunda gitmiyordu.

Terzilik yeteneği mahalledeki kadınları peşinden koştururken, aynı başarıyı okulda yakalayamadı. Ya yeteneğini hobi olarak sergileyecek ve okula devam edecekti, ya da okulu bırakıp kendi gerçeğinin peşinde koşacaktı.

elie_saab

Kendi gerçeğinin peşinde koşmaya karar verdi ve cesur bir kararla 1981’de Paris’e gidip tasarım eğitimi almaya başladı. Bir sene bile dolmadan bu eğitimi bıraktı. Çünkü işin tekniğini biliyordu ve o yaratıcı ruha inanıyordu. Kağıt üstünde olanlar ona bir anlam ifade etmiyordu.

Beyrut’a geri döndü. Sadece 18 yaşındaydı. Atölye açtı, 15 çalışanı vardı. Kalbini kazandığı mahalle kadınlarını çok iyi gözlemlemişti. Kadınların ne istediğinden öte neyi hayal ettikleri ile ilgileniyordu. İnce işçilik peşindeydi. İplikler ipekten, işlemeler gerçek inci ve yarı değerli taşlardan olmalıydı. En başından haute couture peşindeydi. Yani çok satmak değil, üzerinde çok çalıştığı tek bir elbise ile ismini duyurmak.

Her kesimden müşterisi olduğu halde herkese aynı özeni göstermesi hala konuşulur. Bu tavrı ile İtalyan olmadığı halde 1997’de İtalyan ‘Camera Nazionale della Moda’ üyesi oldu.

elie_saab

* İlk koleksiyon sunumu 1997’de Roma’da gerçekleşti. Sonraki yıl İtalya’nın Milano şehrinde hazır giyim koleksiyonu hazırladı.

* 1998’de Monako’da bir moda şovu düzenledi. Monaco Prensesi Stephanie bu fuara katıldı.

* Ürdün Kraliçesi Rania, 1999 yılında Ürdün tahtına çıktığında tasarımlarından birini giydi.

* Pırlanta ve zümrütlerle süslenmiş elbiselerinden biri, 2.4 milyon dolara satıldı.

* 2002 yılında Halle Berry En İyi Aktris dalında ‘Oscar’ alırken, onun diktiği bordo elbiseyi giyiyordu. O elbise ile Oscar’da tasarımı kullanılan ilk Lübnanlı oldu. Bu, Elie Saab’ı dünyaya duyurdu ve Halle Berry, gelecek yıl yine Elie’ye ait altın bir elbise ile boy gösterdi.

* 2003 yılında Fransız moda endüstrisini yöneten  ‘Chambre Syndicale de la Haute Couture’ ın üyesi oldu. Bu, Fransız olmayan bir üyenin alabileceği en yüksek onurdu. Aynı yıl Paris’te ilk haute couture defilesini gerçekleştirdi.

* Paris’te sergilediği İlkbahar/Yaz 2006 koleksiyonu ilk hazır moda şovunu başlattı. ‘Işık Şehri’ defilesi ile hazır giyimde sarsılmaz bir yer kazanmasını sağladı.

* 2011’de Elie Saab ilk parfümünü ‘Le Perfum’ adı ile çıkardı ve on beş ülkede en çok satan oldu.

* Dünyaca ünlü sayısız isim onunla çalıştı. York Prensesi Beatrice, Lihtenştayn Prensesi Margaretha, Beyonce, Angelina Jolie, Mila Kunis, Lüksemburg Büyük Düşesi Maria Teresa, Emma Watson, İsveç Prensesi Madeleine, Catherine Zeta-Jones, Lüksemburg prensesi Claire, Christina Aguilera ve Katy Perry.

* Elie Saab, Claudine Saab’la evli. Claudine, annesi ile birlikte Elie’nin mağazalarından birisini ziyaret ederken tanıştılar. Çiftin üç oğlu var: Celio, Elie Jr. ve Michel. Fransa ve İsviçre’deki evlerin yanı sıra Lübnan’da (Gemmayze, Rabieh, Faqra) da evleri bulunmaktadır. Eşi bütün evlerine gitmekle birlikte, oğulları Cenevre’de yaşıyor.

* Ünlü tasarımcının yaklaşık piyasa değeri 200 milyon dolar. 42 ülkede satılan tasarımlarıyla dünyanın dört bir yanındaki 100’den fazla  butikten oluşan bir franchise ağına sahip.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir