Empatik Anne Kimdir?

31 Eki 2016

 

Sevgiyi, şefkati ve diğer temel gereksinimleri doğru yerde ve zamanda karşılayan kişidir anne.  Ancak her anne çocuğu ağladığı zaman neye ihtiyacı olduğunu her zaman kavramayabilir. Çocuğun ne hissettiğini anlayabilmek, koşulsuz sevgi ile yaklaşabilmek, neye ihtiyaç duyduğunu bilmek ve sağlıklı bir birey olma yolunda destek olabilmek ise ideal anne modelidir. Peki empatik anne kimdir?

image-20150501-30698-1xchfsw

 

İdeal anne modelidir empatik anne. Çünkü çocuğunun ne hissettiğini bilerek hareket eder. Dışarıdan ağlayarak gelen çocuğuna, “yine noldu?” demek yerine, sarılır ve bağrına basar. Acele etmez, sabırla dinler ne olduğunu gerçekten anlayabilmek için. Bir çırpıda aklına gelen her şeyi söylemek ve karşısındaki insanı suçlamak yerine, yorum katmadan dinler, çocuğunu gerçekten anlamak istediğini ya da anlayabildiğini göstermek için…

boy-hugging-mother

Elbette her annenin belli bir sınırı ve kuralları vardır. Bu kuralları çocuğuna öğretirken de mücadele edebilir. Yeri gelir çocuk çok ağlar ve kendi bildiğini yapmak ister. Böyle durumlarda kuralları çiğnemek yerine sabırla çocuğunun yatışmasını bekler. Ama düşmanca değildir tavırları. Çocuğunu her koşulda sever çünkü; bunu da hissettirir. Kuralların ihlali ile sevginin iki başka olgu olduğunun farkındadır.

landscape-1445910041-g-talk-555173815

Çocuğunun çevreyle uyumunu kolaylaştırır. Kimi zaman ego santriktir çocuk, kimi zaman da oldukça paylaşımcı ve sevecen. Bu gelişimsel süreçlerden haberdar olan empatik anne, ben merkezci tutumları karşısında çocuğuna empatik düşünmeyi öğretir ve “eğer sen onun yerinde olsaydın…” der. Ancak öz güvenli biri olabilmesi için de ara sıra yaptığı gözlemlerle yakaladığı çocuğunun erdemli davranışlarını paylaşarak “arkadaşınla oyuncağını paylaşman çok kibar bir davranıştı…” derken, hem mutlu olduğunu ifade eder, hem de ona empatik duyguların neler olduğunu isimleriyle öğretir. İşte bu yüzdendir güzel bir annelik modeli olması…

 

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir