Emzirmek ve Sütü Arttırmak Ama Nasıl?

17 Ara 2014

Her anne bebeğini sağlıklı ve uzun süre sorunsuz emzirmek ister.

Size istatistik, bilimsel veriler vermeyeceğim. Bilimin gücünden çok daha iyisi, anne içgüdüsüdür!

Kızımı ilk kucağıma aldığımda “Ben ne yaptım? O kadar iyi olamam” demiştim. Fakat o, o kadar iyiydi ki…Daha önceden biliyormuş gibi emmeye başladı. Ve bunu iki sene sürdürdü. İki yaşına (14 Şubat 2004) yaklaştığında artık sütümün olmadığını söyledim.  Ağlamaya başladığında bende ağladım, ve nazikçe gözyaşlarımı silerek “Tamam anne üzülme bitti diye” dedi…

Her anne için bu böyle bir öykü olmayabilir. Fakat siz hamile kaldığınız andan itibaren artık annesiniz. Bu güç size ilk andan itibaren bahşedilmiştir.

hija.be

Yalnızca birkaç konuya dikkat etmeniz yeterlidir.

-Hastahanede doğum yapmadan önce veya doğuma girmeden doktor ve hemşirenizi anne sütü dışında birşey verilmemesi konusunda uyarın. Birkaç gün hastahanede kalan bebekler nadirde olsa mama ile beslenebiliyor.

-Bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren teninizle direk temas etmesini sağlayın. Kokunuz onu rahatlatacaktır. Göz teması kurarak emzirmeye başlayın. Emin olun sizden daha iyi bildiğini göreceksiniz.

-İstekli değilse korkmayın. Yeni doğan bebeklerin hemen hepsi iştahlı doğmaz.

-Duruşunuz rahat olmalı ki bebeğinizde rahat etsin. Emzirme yastıkları bu süreç için ideal. İmkan yoksa, en rahat ettiğiniz pozisyonda emzirin.  Sadece bebeğin hayatını riske sokacak pozisyonlardan kaçının.

-Doymadığını düşünmek yerine sık sık emzirin. Siz emzirdikçe sütünüz artacaktır.

-İlk 6 ay bebeğinizin su dahil hiçbir gıdaya, içeceğe ihtiyacı kesinlikle yoktur. Sadece anne sütü yeterlidir.

mama_na_dijeti

-Bebeğiniz emdiği  sütü çıkarıyorsa veya gazı oluyorsa, ya da bir gün az bir gün çok süt içiyorsa  bunu hemen olumsuz algılamayın. Bu sadece bebeğin anne sütüne alışma sürecidir.

-İlk ay, her bir göğsünüzde yarımşar saat tutmanızı öneririm. Böylece bebek sütün faydalı olan kısmınıda tüketirken, tam olarak doymuş olduğu için uzun vadede rahat edersiniz. Bebeğinizi iki taraftanda emzirmeniz çok önemli. Böylece eşit süt üretirken, sütünüzün artmasınıda sağlamış olursunuz.

-Anne sütü sadece ilk üç ay kadar bir süre boldur. Bu süreden sonra bebeğin ihtiyacı kadar süt salgılanır. Anneler sütüm azaldı korkusu ile gereksiz yere üç aydan sonra mama vermeye başlar fakat bu yanlıştır.

-Halk arasında söylenen şekerli gıdalar asla sütünüzü arttırmaz. Sadece kilo almanıza neden olur. Eczanede hazır bulunan takviye gıdalar faydalı gözüksede, doğal değildir. Besin değeri bakımından sütünüzü ve  kalitesini arttırmak istiyorsanız aşağıda vereceğim gıdaları tüketebilirsiniz.

hija.be

Süt Arttırıcı Çay İçin Gerekli Malzemeler:

1 tatlı kaşığı rezene
1 tatlı kaşığı anason
1 tatlı kaşığı kimyon
2 tatlı kaşığı ısırgan yaprağı

Yapımı ve İçimi: Tüm malzemeleri karıştırıp mümkünse porselen bir çaydanlıkta kaynatmaya bırakıyoruz. Bu bitki çayını demledikten sonra süzüyoruz. Günde üç defa içebilirsiniz. Diğer önerileride deneyerek, hangisi size daha uygun öğrenebilirsiniz. Her tarif herkeste aynı sonucu vermez.

 • Hergün 2 litreden fazla su içmek, ilk ve en önemli kuraldır.
 • İlk altı ay kesinlikle diyet yapmayın.
 • Akşam huysuzluğu açlık demek değildir! Sadece huysuzluktur…
 • Bir bardak sıcak suya 1 yemek kaşığı rezene tohumu atın.
  Üzerine örtüp, yarım saat demlenmesini bekleyin.
  Bu çayı günde 2 kez olmak üzere bir ay boyunca için.
 • Her sabah kahvaltıda bir kase sütlü yulaf ezmesi tüketmek anne sütünü artırmanın en kolay yollarından.
 • Rezene çayı süt üretimini destekler.
 • Bol bol her çeşit yeşillik tüketin.
 • Günde bir iki diş sarımsak (daha fazla olmamak koşulu ile) anne sütünü arttırmada etkilidir.
 • Halk arasında biranın anne sütünü arttırdığı söylenir. Aksine sütü arttıran arpanın kendisidir. Büyük marketlerde “Alkolsüz Malt Suyu” olarak bulabilir, rahatlıkla tüketebilirsiniz.  Alkol bebeğin anne sütünden alacağı tüm faydaları yok eder.
 • Çay , kahve günde iki-üç bardağı geçmemeli. Anne sütünün yetersiz salgılanmasına sebep olur. Sigara tüketimi, ya da içilen ortamda bulunmak bile sütünüzün yetersiz ve vitamin açısından yoksun kalması demektir.

Emzirmeden kaynaklı yara ve çatlak oluşumunu önlemek ve bebeğinizin ağzında pamukçuk olmamasını sağlamak istiyorsanız: Kaynamış soğumuş suyu, kaynatılarak dezenfekte edilmiş bir kavanoza dökün. İçine bir kaç kaşık karbonat atın. Kavanozun ağzı kapalı saklanmalı. Bu karışımla göğsünüzü silerek oluşacak yaraları olabildiğince önlemiş olursunuz. Aynı zamanda bebeğinizin pamukçuk sorunu olmaz.

Son olarak sinirleriniz doğal olarak gerilecektir. Çevrenizde size yardım etmeye çalışan, hatta bu konuda fazla ileri giden kişiler olacağını unutmayın. Ruh halinizi anlatmayı deneyin. Karşılıklı diyalog, iki tarafın birbirini anlaması için çok önemlidir. Öyle ya da böyle, bebeği bir süre paylaşamayacaksınız 🙂

Hija‘dan sevgiler…

[wa-wps]
Paylaş

Yorumlar

 1. Yoldan geçen biri bebeğimi on kat sarmadığım için 100 m uzaktan ört onun üstünü diye bana bağırmıştı : Yani çok karışan oluyor ama senin yazın her şeyi anlatıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir