En Trend Şallar

08 Mar 2016

 

Şallar, birçok avantajı sayesinde tesettürlü bayanların günlük hayatının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Rahatlığı, kolay bozulmaması ama kolay örtülmesi, her ortama uyum sağlayabilmesi, spor veya ağır durabilmesi, modern görünümü ve bunun gibi kullanan her kişiye ayrı memnuniyetler katması elbette ki şalları zirveye tırmandıran nedenler.

Sentetik karışımlı şallar yerini pamuklu şallara bıraktı. Sıcak günlerin gelmesi ter emici, rahat pamuklu kumaşı tahta oturttu. Sonra ipek şallar geldi, gün içinde bozulmamaları, başta duruşu ve kumaş albenisi ile tahttan pamuklu şalları indirdi. İpek şalların yüksek fiyatları yüzünden, ipek karışımlı şallar piyasaya yepyeni bir rüzgar estirdi. Hikaye bu şekilde ilerleyedursun, herşeyde olduğu gibi şallarda da devir değişmeye başladı, trend bilinenler eskimeye başladı ve yeni birer soluk olan ‘casual’ tarzı yükselişe geçti.

Casual tarz; fazla özenilmemiş, uğraşılmamış ancak olduğu haliyle güzel ve cool duran görünümü içeren bir tarz. Muhafazakar giyimde de bu tarzı en baskın haliyle gösteren elbette ki şallar. Gösterişli parlak ipek şalların pabucu bu yaz dama atılacağa benziyor.

en trend şallar 7

Yeni trend şallar, kumaş dokusu belirgin, pamuklu ve ipek karışımlı aynı zamanda ele avuca gelen fazla uçuşabilecek karakterde olmayan kumaşlardan olmalı. Net duruş çok önemli. Çünkü şalımızla uğraşmadan düzgün görünebilmesi kumaşın bu özelliğine bağlı.

en trend şallar 8

Karışık desenleri korkmadan, birebir renk uyumuna takılmaksızın serbestçe ve asice kullanabilirsiniz.

en trend şallar 10

Canlı renkler, bir cümbüş oluşturabilir. Rahat ve spor kombininize bu renklerle enerjik bir hava verebilirsiniz.

en trend şallar 1

Geometrik desenli şallar, spor şıklıklara veya genç stile çok daha uygun.

en trend şallar 6

Desensiz düz renkli şalları bile bu tarzda gösterişli kılabilecek kumaş yapıları mevcut.

en trend şallar 0

Püskül detayları daha da büyük, ne de olsa düzensiz, gelişigüzel yani doğal görünüm moda.

en trend şallar 3

Esprili desenler ve çocuksu çizgiler, şalların bu yaza ait olacak en eğlenceli versiyonları haline gelecek gibi.

en trend şallar 4

Etnik desenler, kiremit ve toprak renklerinin yanında; çini gibi mavi ve yeşilin birçok tonu ile birleşerek şallara ekstra hareketlilik ve tarz da katıyor.

en trend şallar 9

Şal müptelaları, elbette ki ipek şalın pabucunu hemen dama atamaz. İpek, artık klasikleşen bir yer ediniyor hayatımızda. Kasiklerin yeri her zaman korunsa da, yenilikler; sadece şallarda bile yepyeni bir görünüme imza attırıyor. Kullanımı da ipek şallardan daha kolay. Çünkü olduğu gibi doğal görünümü amaçlayan bu tarzda ütü, çok da zaruri bir şey değil. Sadece bu sebep bile yeni trendleri denemeye değer kılacağa benziyor.

 

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir