En Yüksek Şelale Bizim Şelale

26 Eki 2017

 

 

 

Şelaleler arasındaki yükseklik yarışı biraz karışık. İnternette “dünyanın en yüksek şelaleleri” diye bir liste arasanız farklı farklı sonuçlarla karşılaşırsınız. Çünkü şelalelerin düşme yükseklikleriyle ilgili farklı kriterler vardır. Bu yüzden net bir sıralama yapmak zor. Ama hangi kriter devreye girerse girsin, ilk 10’a girmeyi başaran bir şelalemiz var.

Sanıyorum ki şu an şaşkınlık içindesiniz fakat çoğumuzun bilmediği bu saklı güzellik burnumuzun dibinde. Erzurum’da… Gitmesek de görmesek de o şelale, bizim. Bir Erzurumlu olarak ben de henüz görmediğimi itiraf ediyorum. Fakat ilk fırsatta gideceğim inşallah…

 

tortum-selalesi

Erzurum’un Uzundere ilçesinde usul usul dökülen Tortum Şelalesi, 18. yüzyılda Balıklı Köyü yakınlarında meydana gelen heyelan sonucu oluşmuş. Unesco’nun Dünya Mirası’na aday gösterilen şelaleyi ziyaret edenler anlata anlata bitiremiyor. Güneşli havalarda ortaya çıkan gökkuşağı gözleri mest eden bir manzara sunarken şelaleden düşen suların sesi kulakların pasını siliyormuş. Yazılanları okuyup fotoğrafları görünce karar verdim.

tortum-selalesi-erzurum

Bu sonbahar mutlaka ziyaret edip güzel bir doğa yürüyüşü yapma niyetindeyim. Toksinlerimi atıp bol bol oksijen almak istiyorum. Siz şu sıralar yoğunsanız kışın da gidebilirsiniz. Donan şelale suları dağcılık merakı olanlara eşsiz bir deneyim sunuyormuş. Ben soğuğa dayanamam diyorsanız ilkbaharda mangal keyfi yapabilirsiniz.

tortum-selalesi

Siz de sayılı şaheserler arasına giren bu nadide güzelliği ziyaretten geri kalmayın…

[wa-wps]
Paylaş

Çağ Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü mezunu Nuray Ünver, çeşitli sertifika programlarına katılarak onur ve yüksek onu belgeleri aldı. Modayla ilgili eğitim programlarına katılmaya devam ederken, kendi blogunu yönetiyor ve tesetturgiyim.com'da yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir