Ergen Çocuklar ve Ebeveynlerin Kıyafet Seçimi

11 Tem 2017

“Çocuğum neden anlamıyor beni, neden sürekli tartışıyoruz kıyafet konusunda” diyen ebeveynler dikkat! Çocuklarınız belki de anlaşılamıyor olmanın sancısını çekiyorlardır. Belki de çözülmesi gereken bazı sorunlar vardır ortada!

Ergen bir çocuk kıyafet seçiyorsa, yaptığı tercihte kendisini kötü hissettirecek ifadeler kullanmak yerine, bir ebeveyn olarak “seçimin senin için çok güzel; bir de bunu denemeye ne dersin? Bunun da sana çok yakışacağını düşünüyorum, tercih senin. ” diyebilmelidir. Çünkü ergenlikte, henüz kimlik oluşturma sürecinde olan bireyler için yaptıkları seçimler, kazandıkları başarılar, sosyal ilişkileri onların kişiliklerinin bir parçasını oluşturur. Mesela ergen fiziğinin hızlı bir değişime uğraması,  öz güven eksikliği için yeterli bir sebeptir çoğu zaman. Dolayısıyla eğer ergen bireylerin seçimleri basit değerlendirilir ise, bunu kendi kişiliklerine yapılan bir eleştiri veya saldırı olarak yorumlarlar. Dolayısıyla ergen çocuklar ile ebeveynler arasında güçlü bir duygusal bağ kurmanın diğer bir adı olan saygı ve sevgi, tüm bu sıkıntıların önüne geçen önemli anahtarlardır…

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir