Ergenlik çağında anne baba tutumuna dair; SORULARINIZ VE CEVAPLARI…

23 Ara 2014

Ergenlik çağında anne baba tutumuna dair;

                                                       SORULARINIZ VE CEVAPLARI…

Hayat her yaşta güzeldir, hayatın her dönemi özel ve yaşanmaya değerdir…. Bir çıkıp bir düşerek dalgalanan hayat ekseninde ergenlik dönemi de çıkışlardan biridir. Kendine karşı farkındalık kazanan birey zor fakat hayatında bir daha bulamayacağı en değerli dönemi geçirmektedir. Bir gün ergen iken  bir gün bir bakmışsınız ergen anne babası oluvermişsiniz. Bu yazımızda olası ergenlik problemlerine karşı anne baba olarak nasıl bir tutum sergileyebileceğimiz hakkında soru cevaplar şeklinde sürdüreceğiz.

ergen_genc_mkl

Kızım/oğlum sürekli arkadaşları ile görüşmek istiyor, ailesinin neredeyse hiçbir önemi kalmadı. Bizimle hiç zaman geçirmek istemiyor, bizimle beraber olmasını sağlamak için nelere başvurmalıyım?

“Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” sözünün belki de en sık görüldüğü dönem ergenlik dönemdir. Ergenlik döneminde bireyler dışarıdan model alarak kimlik arayışına girerler. Bu süreçte arkadaşlar olmazsa olmazdır, çünkü birey aslında arkadaşlarının içerisinde kendisini bulur. Aslında arkadaşı kendisidir, kendisini gördüğü bir aynadır. Dolayısıyla ergenlik çağındaki bir birey arkadaşlar ile daha çok zaman geçirmek isteyecektir. Bu duruma anne-babaların doğal karşılaması gerekiyor.

eve-gec-gelen-koca_255196Çocuğum eve birkaç kez geç geldi. Eve geç gelmeyi istiyor. Bunu alışkanlığa dönüştürmesinden başına kötü bir şey gelmesinden korkuyorum, ne yapmalıyım?

Çocuğunuz eve geç geldiyse ona bağırmak ya da kızmak yerine onunla oturup sakince konuşmalısınız. Cezalandırmak yerine anlaşma yapmayı denemek daha yerinde olacaktır. Konuşurken yargılayıcı ifadeler kullanmamalısınız. Çocuğunuzla konuşurken ben dili kullanmaya dikkat etmeli ve suçlayıcı ifadeler kullanmamalısınız. Örneğin, ve geç kalarak beni üzüyorsun demek yerine eve geç geldiğinde üzülüyorum diyebilirsiniz. Eve geç kalması durumunda sahip olduğunuz endişeleri mantık çerçevesinde ona aktarın. Kendisine saygı duyulduğunu hisseden bir birey –ki en çok bunu ister- dediklerinizi saygıyla dinleyecek ortak bir paydada buluşmanızı kolaylaştıracaktır.

Created by Readiris, Copyright IRIS 2005

Kızım/ oğlum ayna karşısında saatlerini harcıyor, kıyafetleri konusunda bir şey söylediğimizde kıyametler kopuyor. Her konuda kendisi haklı; sanki o anne/baba biz çocuğuyuz. Bu durumda çocuğuma nasıl yaklaşmalıyım?

Ergenlik döneminde kendine güvenin düşüşüne paralel olarak beğenilme, ilgi odağı olma gibi konular yükseliş gösterir. Bir diğer sözle, ergenlik çağında birey takdir edilmeyi ve onaylanmayı ister. Şayet anne/baba olarak çocuğunuzu takdir eder, bu ilgi isteğini ev içerisinde doyurursanız bu konuda dışarıya yönelim daha az olacaktır. Saygı göstermek yerine yargılayıcı bir biçimde yasaklar koymak sadece öfke patlamalarını doğuracaktır ve çözümü getirmeyecektir. Elbette farklı giyinmeyi isteyecektir çünkü bu süreçte çocuğunuz bir kimlik arayışındadır. Piercing ya da dövme gibi vücuduna zarar verebilecek türde şeyleri yaptırmak istiyorsa bu bağlamda duyduğunuz kaygıları dile getirebilirsiniz. Kısacası henüz yetişkinliğe geçiş sürecinde olan çocuğunuza bir yetişkinmiş gibi davrandığınızda ve saygı duyduğunuzda o da size saygı duyara geri bildirimde bulunacaktır. Öncelikli olarak iletişiminizi sağlam tutmaya çalışın çünkü her şeyin başı iletişim….

6AKızımı/oğlumu sigara içerken gördüm. Bağımlı olmasından korkuyorum nasıl yaklaşmalıyım?Öncelikle sakin bir şekilde sesinizi yükseltmeden ve yargılayıcı olmadan çocuğunuzu karşınıza alıp konuşmalısınız. Sigara içmek istemesinin nedenlerini sormalısınız. Arkadaş çevresindekiler sigara içtiği için içiyor olabilir. Fark edilmek için sigara içiyor olabilir. Çünkü zararlı bir davranış yaptığınızda anne/babanızın size kızmış olması aslında sizi fark ettiğini gösterir. Şayet anne/babanın kendisini fark etmediğini düşünüyorsa ”ben de bir bireyim, büyüdüm ve sigara içiyorum” diyerek kabullenilme saygı görme ihtiyacını göstermek istiyor olabilir. Şayet anne/baba sigara kullanıyorsa, çocuk anne/babayı model alıyor olabilir. Sigara içmesinin sebeplerini bulduktan sonra Nasihat etmek işe yaramayacaktır. Bu yüzden çocuğunuzla bir anlaşma yapabilirsiniz. Anlaşmanın şartlarına uymadığında mahrum kalacaklarını bilmelidir.

ages-stagesteenager-adolescent-development-parentingteens-moneyErgenlik dönemine giren çocuklarımız çevrenin ve arkadaşlarının etkisinde kalarak pek çok şey (pahalı cep telefonu, markalı kıyafetler vb.) istiyor. Bu isteklere bir sınır koymak istersem, çocuğuma zarar vermeden bu sınırları nasıl koyabilirim?

Öncelikle çocuğunuza bir birey olarak saygı duyduğunuzu artık onu çocuk olarak görmediğinizi aile kararlarında onun da fikirlerini alarak göstermelisiniz. Sonrasında aile içerisinde kabullenildiğini ve bir yeri olduğunu anlayan çocuk ailenin kararlarına saygı göstermeyi bilecektir. Çocuğunuzla neye sahip olup olamayacağını, sahip olacakları konusunda gereklilikleri ve sebeplerini , nerede durması gerektiğini anlaşılır bir biçimde bir yetişkine konuşuyormuş gibi açıklamalısınız. Çocuğunuz yorumlar yaptığında objektif bir şekilde kızmadan dinlemeli üzerinde beraber konuşmalısınız. Sınırları bu şekilde çizilmiş ve mantık çerçevesine oturtulmuş kurallar etkili olacaktır. Aksi takdirde çocuğun sadece öfke patlamalarına seyirci kalır, aranızdaki iletişimi koparırsınız.

Sevgiyle kalın…

Uzman Klinik Psikolog Ayşe KAYA GÖKTEPE

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir