Erzurum Ehramıyla Bu Kış Hiç Üşümeyeceksiniz

11 Ara 2015

Ehram, Erzurumlu kadınların kültürel bir miras olarak benimsediği bir dış giysidir. Özellikle tesettürlü kadınlar pardesü ve çarşafın yerine ehramı kullanır. Koyun yününden hazırlanan ehram, kışın sıcak yazın serin tutar. Baş dahil tüm vücudu saran ehram, kadınlar için Erzurum soğuğuna karşı bir kalkandır. Kar ve tipiyi bertaraf edip sıcacık kumaşıyla ısıtır bedenleri. Yazın kavurucu sıcağında ise bir ağaç gölgesi gibidir. Serinliğiyle gönülleri ferahlatır. Erzurum ehramı beyaz, boz,kahverengi, mor ve siyah olan doğal yün renkleriyle kendini gösterir. Düz ve desenli modelleriyle sanatını icra eder. Kendini geliştirerek tesettürlü kadınlar için daha fazla alternatif sunmaya devam eder. Etek, ceket, pelerin, ayakkabı ve daha nicesi…

Ehram

Modaya ayak uyduran ehram panço şıklığıyla dikkat çekiyor. Kahverengi desenler sadeliğiyle süzülüyor.

Ehram panco

Ehram şal,  boz rengiyle farklılığını hissettiriyor . Mor desenler buram buram kültür kokuyor. Ehram şalın ucundaki saçaklardan ayrı bir hava esiyor. Omuzlarda salınan şal asil bir duruş sergiliyor.

Ehram sal

Kuşağıyla bağlanan yelek  tasarımıyla büyülüyor. Kahverengi ehram yeleğin lacivert detaylarıyla uyumu göz dolduruyor. Yeleğin zerafeti herkesi etkiliyor.

Ehram yelek

Ehram çanta deri detaylarıyla trendi yakalıyor. Erzurum kültürünü her yere götürüyor. Hem elde hem omuzda taşınmasıyla kullanım kolaylığı da sağlıyor.

Ehram canta

Kış ve soğuk konusunda uzmanlaşan Erzurum, ehramıyla insanları ısıtıyor. Üşüyen bedenlere sıcacık bir çay sunuyor adeta. Samimiyetiyle herkesi kucaklıyor…

Paylaş

Çağ Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü mezunu Nuray Ünver, çeşitli sertifika programlarına katılarak onur ve yüksek onu belgeleri aldı. Modayla ilgili eğitim programlarına katılmaya devam ederken, kendi blogunu yönetiyor ve tesetturgiyim.com'da yazıyor.

Yorumlar

  1. Yasemin Özkazanç diyor ki: Aralık 16, 2015 at 09:21:12

    Nuray Hanım;

    Çok güzel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık.

  2. Bir Erzurumlu olarak ehramı görünce hemen girdim yazıya bizden bir parçayı buralarda görmek ne hoş 🙂

  3. Yasemin diyor ki: Şubat 27, 2016 at 22:11:43

    Hatice Yaşarğolu’nun bu tasarımlarına bayılıyorum Yöre ehramını çok güzel tasarlamış emeğine sağlık 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir