Esin Ertan 2014 Esma Sultan Koleksiyonu

26 Ağu 2014

esin-ertan--2014-esma-sultan-koleksiyonu_1

Esin Ertan; İstanbul Bebek’teki Moda evinde, Osmanlı tarz ve desenlerini modern çizgiler ile bütünleştirerek, gelinlik, kına kıyafetleri ve abiye tasarımları ile bayanların hayallerini süsleyen bir kıyafetten öte olan Prenses elbiselerine imza atıyor…

Osmanlı modacısı olarak anılan Esin Ertan 2014 ilkbahar yaz sezonuna Esma Sultan Koleksiyonu ile giriş yaptı. Kendisine koleksiyonunun adının neden Esma Sultan olduğunu ve hikayesini sorduk. İşte Esma Sultan Koleksiyonunun hikayesi;

Esin Ertan: Padişah I. Abdülhamid’in kızı olan Esma Sultan’ın birçok özelliği var, Osmanlı devletinin belki de en zengin prensesiydi; tabii ki bu zenginliği şüphesiz tahtta 31 yıl kalan kardeşi padişah II. Mahmut’a borçluydu. Ortaköy’de bulunan günümüzde bir çok sanatsal ve kültürel etkinliğe hatta düğünlere ev sahipliği yapan ve kendi ismi ile anılan Esma Sultan Yalısında yasamaktaydı, Yeniçeriler tarafından tahta aday bile gösterilmiştir. Bir modacı olarak benim için en önemlisi Esma Sultan’ın dönemin İstanbul’unda bir stil ikonu olması yani sade sıklığı ile İstanbul hanımefendilerine yön vermesidir.

1778 yılında doğmuş olan Esma Sultan döneminde; Türk Kadınının sıklığı artık Osmanlı devletinin sınırlarını asmış, Fransa’nın başkenti olan Paris’e ulaşmıştı. 18. yüzyıl Fransa’sında, Fransa Kralı Meşhur XV. Louis ‘in eşi Madam Pompadour, Louvre Sarayı’nın bir odasını ‘Türk odası’ olarak düzenler ve bu odaya ‘Ala Turca’ yani ‘Türk tarzı veya Türk usulü’ adını verir. Bu odanın en önemli özelliği Fransız Saray hanımlarının Türk Hanımları gibi giyinmesi, zarafet dili olarak Türkçe’nin konuşulması, içecek olarak da Türk kahvesinin içilmesidir. Türkçe’ de kullanılan ‘Alaturka’ sözcüğü de Fransızca ‘da bu dönemde ortaya çıkmış olan bu tanımlamadan dilimize geçmiştir. Yani günümüz dünyasında modanın kalbi ve beyni olarak kabul edilen Paris’te Osmanlı kadınının zarafeti taklit ediliyordu.

esin-ertan-2014-esma-sultan-koleksiyonu-12

Bu koleksiyonu yaparken Esma Sultan’ın naifliğinden ve asaletinden ilham alarak koleksiyonu hazırladık. Koleksiyon parçalarımızda kullandığımız; gök mavisi, su yeşili, lila, uçuk pembe gibi pastel tonlar Esma Sultan giysilerinde sıkça tercih ettiği favori renklerdi. Bunun yanında morun en güzel tonlarından biri olan fuşya rengini çok severdi. Fuşya rengini de koleksiyonumuzda sıkça kullandık. Bunun yanında koleksiyonumuzun tamamlayıcı rengi olan gülkurusunu brokar kumaşta kullandık. Brokar kumaşı daha çok ceketlerimizde bu yılın trend parçalarından biri olan yeleklerimizde kullandık. Koleksiyonumuzda ayrıca kol detaylarında ve kemerlerde el işlemelerine ve değerli kristal taslara yer verdik.

esin-ertan-2014-esma-sultan-koleksiyonu-13

Kumaşlarımızda; dantelin sadeliğinden, satenin naifliğinden, sifonun cazibesinden, brokarın ağırlığından faydalanarak 20 parçadan oluşan Esma Sultan koleksiyonumuzu tasarladık.

esin-ertan--2014-esma-sultan-koleksiyonu

esin-ertan-2014-esma-sultan-koleksiyonu-2

esin-ertan-2014-esma-sultan-koleksiyonu-4

esin-ertan-2014-esma-sultan-koleksiyonu-5

esin-ertan-2014-esma-sultan-koleksiyonu-6

esin-ertan-2014-esma-sultan-koleksiyonu-7

esin-ertan-2014-esma-sultan-koleksiyonu-8

esin-ertan-2014-esma-sultan-koleksiyonu-9

esin-ertan-2014-esma-sultan-koleksiyonu-10

esin-ertan-2014-esma-sultan-koleksiyonu-11

Modacı Esin Ertan hakkında tüm bilmek istedikleriniz röportajımızda…

Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Marka Müdür Yardımcısı olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir