Esin Ertan ile Moda Hakkında

26 Ağu 2014

 

Osmanlı motiflerini modernize ederek günümüze uyarlayan ve bunu başarılı bir şekilde Avrupa’ya da tanıtan Modacı Esin Ertan ile Bebek’teki moda evinde keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Merve Uzun: Esin Hanım, çok başarılı bir eğitim hayatınız ve bununla birlikte gelen bir kariyeriniz var. Özgeçmişinizi daha önceki yazımızda paylaşmıştık. Şuan bir kaç proje üzerinde çalıştığınızı biliyoruz, bizimle paylaşır mısınız?

Esin Ertan: Evet Merve’ciğim, hazır giyim koleksiyonu hazırladık ve Studio Nish tasarım butik bünyesine dahil ettik. Esin Ertan koleksiyonlarından giyinmek isteyen müşterilerimiz artık oradan da ürünlerimizi temin edebilecekler. Aynı şekilde bir kaç tasarım butik ile daha böyle bir çalışmamız olacak, hazırlık aşamasındayız. Aynı zamanda Okçular Vakfının kıyafetlerini de ben tasarlıyorum. Bunun gibi bir çok proje de koşuşturma, yoğunluk devam ediyor. Londra’da atölyemiz var ve orada Showroom planımız var, bununla da ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda Bebek’teki moda evimiz de faaliyetimizi sürdürüyoruz.

esin-ertan-roportaj-1

Merve Uzun: Online satış tarafında bir çalışmaya başladınız, biraz bahseder misiniz?

Esin Ertan: online satış sitemize daha yeni başladık ve bunun olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü teknoloji çağındayız ve online satış sitelerinden çok fazla sayıda insana ulaşılabiliyor. İstanbul ve Yurt dışından bu yönde yoğun bir talep oluştu. Online tarafta daha çok takı, aksesuar ve eşarplar üzerinde yoğunlaşıyoruz. Alınabilir, ulaşılabilir ürünleri satışa sunmayı tercih ettik. Özel paketlerimizle İstanbul Bebek Esin Ertan moda evimizden siparişler gönderiliyor.

Merve Uzun: Moda, birçok kişiye göre farklı tanımlara sahip bir kavram. Siz bir modacı olarak bu kavramı nasıl tanımlarsınız?

Esin Ertan: Çok kısa bir şekilde Moda’yı tanımlayacak olursak: Toplumda bir zaman dilimi içerisinde ön plana çıkan giyim tarzlarını ifade eder ama bu sadece giyim değildir, genel toplumsal davranışlar, sanat, mimari, edebiyat ve yemek gibi bir çok konuyu da içine alan ve bir süre etkin ve yaygın olan toplumsal beğeniyi ifade etmek için kullanılır. Yani Moda birçok alandaki değişen ve yükselen tercih eğilimlerinin adlandırılmasıdır. Moda sözcük anlamı olarak daha çok popüler giyim tarzını ifade etmesinin ana nedeni ise hazır giyim sektörünün büyük reklamları ve yatırımlarıdır.

esin-ertan-roportaj-3

Merve Uzun: Modacı olarak sizin konseptinizin ana teması Osmanlı; bu çok keyifli olsa gerek ve sormak istiyorum, neden Osmanlı?

Esin Ertan: Benim tarzımın, konseptimin ana temasını sizinde ifade ettiğiniz gibi Osmanlı oluşturuyor. İlk olarak şunu ifade etmek istiyorum. O kadar büyük bir medeniyete sahibiz ki anlatmaya kelimeler yetmez; Mesela 18. yy da, Fransa Kralı XV. Louis ’in esi Madam Pompadour, Louvre Sarayı’nın bir odasını “Türk odası” olarak düzenler ve bu odaya “Ala Turca” yani “Türk tarzı veya Türk usulü” ismini verir. Odanın dikkat çekici özelliği ise saray kadınlarının Türk kadınları gibi giyinmesi, zarafet dili olarak da Türkçe konuşulması, içecek olarak ise Türk kahvesinin içilmesidir. Türkçe ’de kullanılan “alaturka” sözcüğü de Fransızca ’da bu dönemde ortaya çıkmış olan bu tanımlamadan dilimize geçmiştir. Medeniyetin büyüklüğünü görebiliyor musunuz? Modanın beyni ve kalbi olan Paris’te Osmanlı kadınının zarafeti ve asaleti taklit edilmeye çalışılmış. Sadece bu örnek her şeyi özetliyor Dışarılarda bir arayışa girmeye gerek yok, aradığımız her şey bizim gönlümüzde, tarihimizde, kültürümüzde…

esin-ertan-roportaj-4

Merve Uzun: Türk kadınının moda anlayışını dünya kadınına göre nasıl değerlendiriyorsunuz?

Esin Ertan: Esasında Türkiye’de moda anlayışı özellikle son 10 yılda gelişti. Bir sürü moda dergisi çıkmaya başladı, televizyonlarda her gün moda programları yayınlanıyor artık, yine her biri ayrı bir yetenek olan yeni tasarımcılarımız, modacılarımız oldu. Bunun ana nedeni Türkiye’nin son 10 yılda iyiye giden ekonomisi olduğunu düşünüyorum, insanlar modayı takip etmek için gerekli gelir düzeyine ulaşmaya başladı. Diğer önemli nokta ise küreselleşme artık cebimizdeki telefonlar ile dünyayı takip edebilir hale geldik, Dünya’nın farklı bir yerinde ortaya çıkan moda trendini çok kısa zaman içerisinde, Bursa’da Ankara’da, İstanbul’da sokaklarda, kaldırımlarda görebiliyoruz. Bizim kadınımızın da moda anlayışı bu çerçevede gelişme ve ilerleme gösterdi. Ben İngiliz, Fransız veya İtalyan bayanları ile kıyasladığımda son derece şık görüyorum. Türk kadını en önemlisi kendisine yakışanı iyi biliyor.

Merve Uzun: Sizce her bayan modayı takip etmeli mi?

Esin Ertan: Öncelikle yapılan ilk hata moda olan her şey herkese yakışmaz. Hem renk, hem kalıp, hem de model olarak. Modaya tam anlamıyla uymak zorunluluğu da yok. Bunun yerine modadan fikir alınabileceğini bilmek lazım. Bunun için de önemli olan kendimizi iyi tanımamızdır. Vücut tipimiz nasıl; uzun boylu mu yoksa kısa boylu muyuz? Kilolu muyuz, zayıf miyiz? Böylece bizlere ne tür kıyafetler yakışır ve şık durur ilk ve en önemli adim budur. Kısacası önce kendimizi tanımalı ve analiz etmeliyiz… Ve modadan ona göre yararlanmamız gerektiğini bilelim..
Ben müşterilerime, önce kendisine gidebilecek tasarımlarımı gösteriyorum, analiz yapıyorum. İçlerinden en çok beğendiklerini bazı küçük değişikliklerle vücut yapılarına ve stillerine göre yorumlayıp ve tenine gidecek renk analizimi yaptıktan sonra tekrardan çizimini yanlarında yapıp beraber sonuca ulaşıyoruz ve tasarımımıza karar vermiş oluyoruz. Bazı modellerde ise sadece renk değişikliği de yapabiliyoruz. Bazılarındaysa tasarımımın, kalıp- renk- model olarak müşterime direk uyuyor.

esin-ertan-roportaj-5

Merve Uzun: Tasarımlarınızı oluştururken nasıl bir yol izliyorsunuz?

Esin Ertan: Hayalimde biriktirdiğim tasarımları sergiliyorum diyebilirim 🙂 Daha romantik ve feminen parçaları haute couture çalışıyorum ve bildiğiniz üzere haute couture kıyafetlerin modası kolay kolay geçmez ve benzersizdir, çünkü o bir prenses kıyafetidir.

Merve Uzun: Sizi örnek alan ve sizin gibi bir modacı olmak isteyen genç öğrenci bayanlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Esin Ertan: Öncelikle eğitimlerini mutlaka tamamlamaları gerekiyor. İmkanları varsa Avrupa’ya gitsinler ve orada birkaç yıl kalsınlar. Eğitim alsınlar, oraların havasını içlerine çeksinler. 3-5 ay turistik geziden bahsetmiyorum 🙂 Yetenekleri varsa ve güzel bir eğitimle onu taçlandırırlarsa iyi yerlere geleceklerdir.

Merve Uzun: Peki son olarak tesetturgiyim.com için söylemek istedikleriniz var mıdır?

Esin Ertan: Merveciğim çalışmalarınızı keyifle takip ediyorum. Sade ve güzel bir sayfa olduğunu ve çok samimi bulduğumu söyleyebilirim. Net ve açık bilgilerle, okuyucuları sıkmadan doğrudan bilgiye ulaşmalarını sağlıyorsunuz. Bu da sizi farklı kılıyor. Sizinle tanışmış olmaktan çok mutluyum.

Esin Ertan’a başarılarının devamını diliyor ve iyi dilekleri için çok teşekkür ediyoruz. Kendisiyle tanışmak gurur vericiydi ve çok keyifliydi.

esin-ertan-roportaj-2

Esin Ertan ile ilgili güncel haberlere koleksiyonlara sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

[wa-wps]
Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Ülke Müdürü olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir