Etkisinden Kurtulamadığımız Trendler

06 May 2016

 

2 sene önce kim derdi ki plise eteklerin altına bile spor ayakkabı giyilecek, topukluların pabucu dama atılacak:) Rahatlığından ödün vermeyen sporlar stilettoların yerine ne zaman ve nasıl geçti bilinmez ama 7’den 70’e herkes bu konfora alıştı. Spor ayakkabı satışları bir anda tavan yaptı. Ve artık spor ayakkabı modası diye bir gerçek var. Her sezon yeni bir stil ortaya çıkarak musthave oluyor ve klasik ayakkabıların yerini spor modeller alıyor. Sakın büyük konuşmayın! Önümüzdeki sezon neyin moda olacağı belli olmaz.

trend-moda-stil-sneakers trend-moda-stil-sneakers

Sadece sneakerlar mı, her sezon moda oldu diye dolabımıza eklenenler (ya da almayacağım nasıl olsa modası geçer dediklerimiz) bir bakmışsınız bu sezon, sonraki sezon veya her sezon moda oluvermiş. Yani moda ya da trend olan değil, klasikler sezonu açılmış. Ama itiraf edelim ki bu olay işimizi çok kolaylaştırıyor. Çünkü ne giysek moda!

Mesela;

Pileler vs. Pliseler: Plise etek modası başladı ve üstelik sadece eteklerle de sınırlı kalmayıp her yere yakıştı. Gömlekler pliseli, elbiseler, kaplar ve dahi pantolonlar pliseli. Yani pliseli giyiyorsanız asla out değilsiniz. Eğer giymekten hoşlanıyor ve kendinize yakıştırıyorsanız gri ya da ekru pliseli etek ve plise detaylı bluzla bu sezonu kârlı kapatabilirsiniz. Bir de metalik ışıltılı plise etekler son günlerin gözdelerinden. Adidas metal toe ayakkabılarla starwars filminden fırlamışçasına cool bir görüntü elde edebilirsiniz.

trend-moda-stil-pliseli-etek trend-moda-stil-monokrom

Kot: “Doğduğunuzdan beri moda olan ne var” diye sorsalar eminim herkes aynı şeyi söyler; kot parçalar! Kot ceket lise yıllarımdan beri moda olanlar arasında. Kot gömlek ve boyfriend jean ise yakın geçmişin trendlerinden. Peki bu sezon hangi kot modaydı? Kot üstü kot tabii ki de. “Ay bu bana göre değil, takım gibi o ne?” diyenler bile farklı tonları çektiler üst üste ve göz aşinalığından mıdır yakıştırdılar kendilerine. Bizzat yaşayan bilir:)

trend-moda-stil-denim trend-moda-stil-denim

Çiçekli Elbiseler: Evet bir çiçekli elbise gerçeği var artık kabul edin. Gündüz kot ceketle her yere yakıştığı gibi, akşam olunca da deri ceketlerle asi bir görünüme bürünüveriyor. Mümkünse üfül üfül uçuşan şifondan kloş etekli olmalı ki daha bir havalı dursun.

trend-moda-stil-çiçekli-elbise trend-moda-stil-çiçekli-elbise

Patchwork: Bir patchwork çılgınlığıdır aldı başını gidiyor. Dekorasyondan kıyafetlere sıçrayan bu akım, baskı tekniği yardımıyla kumaşlara desen olmayı başardı. En çok şifon kumaşlarla yakışan bu desene henüz herkes ısınabilmiş değil. Bakalım kaç sezon daha podyumlardaki yerini korumayı başaracak.

trend-moda-stil-çiçekli-elbise trend-moda-stil-çiçekli-elbise

Palazzo Pantolonlar: Hem geniş paça olup hem de şık durabilen nadir modellerden olan palazzo pantolonlar, sneakerlarla birleşerek birkaç sezon daha moda olmayı garantiledi. Yalnız bileği geçmeyen ve dahi ayakkabıyı açıkta bırakan modelleri tercih etmekte fayda var.

trend-moda-stil-çizgili-pantolon trend-moda-stil-palazzo-pantolon

Ve son 3 trend de alışılagelmiş ama sıradan olarak nitelendiremeyeceğimiz hep moda yine moda dediklerimizden. Yani onlar artık birer klasik trend:) Mutlaka dolabınızda bulunması gerekenlerden.

Desen + Desen: Bu trende uyum sağlamak zor olsa da birbirine yakın desenleri bir arada kombinleyerek hoş bir denge yakalayabilirsiniz. Olmazsa Olivia Palermo’nun stilinden ufak tüyolar alın!

trend-moda-stil-olivia-palermo trend-moda-stil-olivia-palermo

Çizgiler: Zamansız klasiklerimiz arasında yer alan çizgiler bu sezon iyice takım havasına büründü. Zara, Mango, H&M gibi ünlü markaların koleksiyonlarında yer alan pantolon-ceket takımları bunun göstergesi. Farklı yöne giden çizgili parçaların bir arada kullanımıysa yeni sezonun getirilerinden.

trend-moda-stil-victoria-beckham   trend-moda-stil-victoria-beckham

Pastel Tonlar: Hangimiz çocukluğumuzda aşık olduğumuz bebeksi tonları üzerinde taşımak istemiyor ki? Bebe mavisi, şeker pembesi, mint yeşili ve benzeri renkler son yılların en çok kullanılan renkleri arasında. Üstelik ofis ortamında giyseniz de artık kimse dönüp bakmıyor.

trend-moda-stil-pastel trend-moda-stil-pastel

[wa-wps]
Paylaş

Yazım hayatına kişisel bloğuyla başlayan yazar, Modanisa.com'da içerik editörü olarak profesyonel kariyerini sürdürmektedir.

Yorumlar

  1. Pamuk Nisa diyor ki: Mayıs 6, 2016 at 13:31:10

    En son trendleri alışık olduğumuz klişe cümleler yerine adeta bir sohbet havasında masalsı bir dille en ince detaylarıyla özetleyen bir yazı olmuş yine! Kaleminize sağlık 🙂

    • Yasemin Özkazanç diyor ki: Mayıs 6, 2016 at 13:36:31

      Teşekkür ederim Burcu Hanım. Yazıyı eğlenceli hale getirmek istedim. Başarılı olduysam ne mutlu:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir