Ev Bir Sınıf, Anne de Öğretmen Değil

23 Kas 2017

 

Okuldan eve geldi çocuğunuz. Yine yığınla ödevi var diye keyifsiz belki de. “Derslerin nasıldı?, neler yaptınız sınıfta?” gibi peş peşe sorular sormak gelmiş olabilir içinizden o sırada. “Yeter ki ödevlerini hemencecik bitirsin de, sonra ne yaparsa yapsın!” fikri sarmış olabilir zihninizi çünkü. Ya da “amacım, sorumluluğunu bilen çocuk yetiştirmek” de diyebilirsiniz. Bu durumlarda,  çocuğunuz ödev yapmayı neden istemiyor olabilir ve ne yapılmalıdır? Ödev disiplini nasıl sağlanır? Gelin, hep birlikte bakalım!

cocuklarda-odev-sorunu

Çocuk, hem oynayarak, hem de yeni bilgileri heybesine atarak büyür. Yoğun enerjisini iyi bir şekilde boşaltarak mutlu olur. İç çatışmasını ise çoğu zaman oyunlarına aktarır ve rahatlar. Okuldan geldiğinde ise, evini bir sınıf, annesini de bir öğretmen olarak görmek istemez. Çünkü çocuk için annenin ifade ettiği şey; sevgisi, şefkati ve merhametidir. Babanın ise güveni, gücü ve koruyucu olmasıdır. Fakat ebeveynlerin genellikle bilinç dışı yaşadıkları, belki de “nasıl anne-baba diyecekler” korkusudur. Oysa bir anne-baba, çocuğuna okul dönüşü sımsıcak sarılmalı, “seni çok seviyorum, ihtiyaç duyduğun her zaman seninle  birlikteyim” duygusunu vermelidir. Koşulsuz sevgi, dikkat eksikliğini giderir, motivasyonu arttırır. “Neden on soruda iki yanlışın var” demek yerine “tebrik ederim! 8 doğrun var” demeyi tercih etmelidir ebeveynler.

cocuklarda-odev-sorunu

Ödevlerini sormayan, sorumsuz anne – baba olmak istemezsiniz. Ama çocuğunuz okuldan gelir gelmez “hadi ders başına” demeniz, sizi sorumlu anne – baba yapmaz. Bir de bakmışsınız ki, sırf “yaptım” diyebilmek için çocuk, kopya çekerek tamamlamış ödevlerini. O halde baskıyla sorumluluk bilinci verilmemelidir. Unutulmamalıdır ki oyun yoluyla da bir çok mesajı çocuğunuza verebilirsiniz. Ayrıca, sürekli “hadi ödevini yap” demek yerine, çocuğunuza örnek olmaya gayret göstermeniz daha doğru olacaktır.

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir