Ev Temizliğini Oyun Haline Getirin

22 Kas 2017

 

 

Ev temizliği hepimizin hayatında büyük bir yer edinse de bazen ipin ucu kaçabiliyor. Yoğun geçen sınav dönemi, iş hayatı derken yatağın üstünden sandalyeye taşınıp duran kıyafet yığınıyla kala kalıyoruz. Çamaşır, bulaşık ve süpürmek gibi işler günlük olarak yapılsa da düzen oturmadığında evin temizliği görünmüyor. Evi toplama işini yarına bırakmak yerine sıralayacağımız adımları takip ederek çok kısa bir sürede işinizi bitirip dinlenebilirsiniz.

 

temizligi-oyun-haline-getirintemizligi-oyun-haline-getirin

İlk adım yatak odasından geçiyor. Yatak kapatmak birkaç dakika sürse de odanın daha düzenli hale gelmesinde büyük önem taşıyor. Dolabın içi karışık durumdaysa ya da odada kıyafet yığını varsa hepsini yatağın üstüne alıp ayırmaya başlayabilirsiniz.

temizligi-oyun-haline-getirin

Toz almanız gerekiyorsa teki kaybolan çorapları elinize geçirip hızlı bir şekilde toz alabilirsiniz. Genelde pamuklu olan çoraplar özellikle nemliyken toz almayı kolaylaştırdığı gibi işiniz bittiğinde atabilir ya da çamaşır makinesinde yıkayarak tekrar kullanabilirsiniz.

ev-temizligi

 

 

 

 

 

 

 

 

Birkaç dakika içinde evi daha toplu hale getirmek isterseniz elinize çöp poşeti alıp odalardaki fiş, ambalaj gibi aslında atılması gereken şeyleri toplayabilirsiniz. Çöpleri toplarken bir başka poşette vermek istediğiniz eşyaları hızlıca elden çıkarabilirsiniz.

temizligi-oyun-haline-getirin

Duşa kabin ya da küvet temizliği dahil evin her yerinde sirke ve karbonat karışımını deterjan yerine kullanabilirsiniz. Fayans arasındaki derzler gibi temizlemesi zor olan yerlerde dahi kirleri kabartarak işinizi kolaylaştıran karışımı mutfakta da tercih edebilirsiniz.

temizligi-oyun-haline-getirin

Evdeki dağınıklık eşyaların yerinde olmamasından kaynaklanıyorsa, sepet sistemi ile sorunu çözebilirsiniz. Odalara tahsis ettiğiniz sepetlerle bütün evi gezerek birkaç dakikada bütün eşyaları yerine yerleştirebilirsiniz.

Temizliğe başlamadan önce kendinize zaman sınırı belirleyerek daha hızlı hareket etmenizi garanti altına alabilirsiniz. Her gün 20 dakikayı ev temizliğine ayırarak sürekli temizlik ve düzeni sağlayabilirsiniz. Temizlik yaptığınız esnada bir şeyler izlemek yerine; sevdiğiniz hareketli şarkılardan oluşan bir müzik listesi hazırlayabilirsiniz. Temizliği oyun haline getirerek ev halkının da katılmasını başardığınız taktirde 20 dakikada bütün evin işini bitirip rahat bir nefes alabilirsiniz.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir