Evde Çocuklarla Kaliteli Zaman Geçirmek için 5 Öneri

10 Nis 2020

Koronavirüs sebebiyle hem kendimiz hem de sevdiklerimizin sağlığını korumak için evlerimizdeyiz. Bu sürecin en sıkılganlarından olan çocuklar için birlikte zamanı doğru kullanmak üzerine beş adet öneri hazırladık.

Zaman Planı Yapın

Acil durumlar hariç sürekli evde olduğumuz için zamanı verimli kullanmakta zorluk yaşayabiliriz. Özellikle de çocuklar, bu dönemi tatil gibi görüp normal düzenlerini bozabilirler.

Bu durumu engellemek için tıpkı ders programı gibi saatlik bir zaman planı hazırlayın. Bu sayede hem siz evdeki kargaşayı önlemiş olursunuz, hem de çocuğunuz zaman yönetimi yapmayı öğrenmeye başlar.

Açıklayıcı Olun

Çocuğunuz, neden dışarı çıkmasının risk taşıdığını tam olarak kavrayamamış olabilir. Yaşanan bu durum, ona çok karmaşık geliyor olabilir. Bu yüzden de evdeki büyükleri soru yağmuruna tutması muhtemel.

Soru yağmurunu bir nebze azaltmak ve onun da durumu tam olarak anlamasını sağlamak için çocuğunuza basitçe konuyu özetleyin. Bu durumun geçici olduğunu, hem kendi sağlığımızı hem de büyüklerimizin sağlığını korumak için evde vakit geçirmemiz gerektiğini anlatın.

Onun Karar Vermesine İzin Verin

Beraber yapacağınız aktiviteler konusunda seçim yapma insiyatifini çocuğunuza verin. Örneğin, akşam izleyeceğiniz filmi ya da yemek sonrası çay keyfi için yapacağınız tatlıyı çocuğunuzun seçmesine izin verin; hatta beraber pişirin!

Kendisinin fikirlerine de önem verildiğini görmek, çocuğunuzun sizinle olan iletişimini ve kendisine duyduğu özgüveni pekiştirecektir.

Okuma Etkinlikleri

Günümüzde çocuklar dijital dünyanın büyüsüne kapılmış olsalar bile evde beraber geçireceğiniz süre, onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırabilmek için güzel bir fırsat.

Beraber haftalık kitap listeleri oluşturun. Kitaplardaki bölümleri günlere ayırın ve her gün biten bölümü size anlatmasını, hatta yazarak kendi fikirlerini paylaşmasını isteyin.

Kendinize Vakit Ayırın

Tüm aile evdeyken yapılması en zor şeylerden biri de kendinize vakit ayırmak. Tüm aile bir araya gelin ve beraber bir saat aralığı belirleyin. Bu saatleri herkes kendi istediği gibi, başkalarını rahatsız etmeden kullansın. Bu sayede siz biraz olsun dinlenirken, çocuğunuz da birey olma bilincini öğrenmeye başlayacaktır.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir