Evinizi Sonbahara Hazırlayacak Kendin Yap Projeleri

12 Eki 2016

 

Mevsimler değişirken biz de onlarla beraber değişiyoruz. Sadece giydiklerimiz değil, ruh halimizden tutun da cildimize, saçlarımıza kadar her şeyimizle değişiyoruz. Havaların hızla soğuduğu şu günlerde bir anda sonbaharın içerisinde bulduk kendimizi. Yaprakların kuruyup dökülmeye başladığı, doğanın bütünüyle değiştiği sonbahar mevsimi, en az ilkbahar kadar göz alıcı bir güzelliğe sahip. Çiçeklerin ve yaprakların açması kadar doğal olan, solup dökülme faslının görsel şöleni adeta bize bu olayın ne kadar acıklı olduğunu unutturuyor. Bu mevsim geçişleri bende evi elden geçirme, küçük de olsa değişiklikler yapma arzusu uyandırıyor. Bu yüzden geçiş dönemlerinde hiç aktif olmadığım kadar aktif oluyorum Pinterest’te. Bu aralar kendimi ve evi nasıl bu sonbahar havasına soksam diye düşünürken bulduğum birkaç kendin yap projesini sizlerle de paylaşmak istedim.

kendin_yap_projeleri

En kolay kendin yap projesi ile başlamaya ne dersiniz? İsterseniz yukarıdaki görselde olduğu gibi sonbaharı anımsatan birşeyler yazabilirsiniz. Ama bence en sevdiğiniz kitaptan bir sayfa, sevdiğiniz bir şiir ya da sevdiğiniz bir sonbahar şarkısının sözleri ile çok daha anlamlı olacaktır. Tercih ettiğiniz bir yazının çıktısını alın ya da el yazınız güzelse elinizde kalınca bir A4 kağıdına yazın. Üzerine sokaktan bulup güzelce temizlediğiniz bir sonbahar yaprağını iyi bir yapıştırıcıyla yapıştırın. Eğer daha profesyonel bir görünümü olsun isterseniz, üzerini vernikleyebilirsiniz. Yine sevdiğiniz bir çerçevenin içerisine yerleştirerek daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

kendin_yap_projeleri

Sonbahar için olan kendin yap projelerinin en güzel yanı kolay ve ucuz olmaları. Malzemelerin çoğu evde elimizin altında olan ya da kolayca doğada bulabileceğimiz, uygun fiyata tuhafiyeden satın alabileceğimiz şeyler. Eğer siz de benim gibi hava biraz olsun soğuduğu anda mumları çıkartanlardansanız bu projeyi çok seveceksiniz. İhtiyacınız olanlar; sonbahar yaprakları, kavanoz, jüt ipi ya da kraft kağıdı, sünger fırça ve şeffaf tutkal. Yapımı ise çok basit. Sonbahar yapraklarınıza bolca tutkal sürün ve dikkatlice kavanozun üzerine yerleştirin.

diy-sonbahar-projeleri

İstediğiniz görüntüyü elde ettiğinizde kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra kavanozun ağzına jüt ipi sarın ve fiyonk atın. Daha sonra içerisine led ya da normal tealight yerleştirin. Mumluklarınız hazır!

kendin_yap_fincan

Son kendi yap projemiz ise mevsime göre kupa değiştirenlere gelsin! Kupa boyamak için kullanabileceğiniz birçok farklı boya çeşidi var.

  • Oje: istediğiniz renklere ojelerle kupalarınızı süsleyebilirsiniz. Ancak elde yıkamak zorundasınız. Bu şekilde yaptığınız süslemeler kalemlik gibi  projeler için ideal.
  • Sharpie markörler: Özellikle porselen için yapılan bu ürünler, genelde makinede de çıkmıyor. Ve sonuç oldukça kalıcı oluyor. Fakat yine de elde yıkanmaları gerekiyor.

Diğer malzemeler ise; istediğiniz bir boya türü, fırça, ressam bantı, şekilli delgeç ya da hazır stencil. Yapraklarınızı elinizle çizebilir, hazır stencil kullanabilir ya da ressam bandını şekilli delgeçle delerek kendiniz stencil hazırlayabilirsiniz. Yaprakları bardağın üzerine çizip boyadıktan sonra tercih ettiğiniz boyanın kuruma süresine göre sabit bir yerde kurutun. Daha sonra stencil kağıtlarını kupanın üzerinden çıkarın, ve kupanızın tadını çıkartın!

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir