Evliya Çelebi'nin Övgüler Yağdırdığı Kaplıcaya Gittiniz mi?

02 Ara 2015

 

1671’de Evliya Çelebi “Dünyada ve Anadolu’da pek çok kaplıca gezdim gördüm. Ama Eynal Kaplıcası gibisini görmedim. Böylesi yeryüzünde yoktur. “der. Ünlü gezgin, 3 bin yıldan beri şifa dağıtan Eynal Kaplıcasından Seyahatname ‘de çokça bahseder. Kütahya’nın Simav ilçesinde yer alan kaplıcanın romatizma başta olmak üzere 14 hastalığa iyi geldiği bilimsel raporla kanıtlı. Yani Evliya Çelebi Eynal Kaplıcalarını boşuna övmemiş. Yılda yaklaşık 500.000 misafiri ağırlayan tesis geniş bir alana kurulu.

Tesis

192 apart motel ile 800 yatak kapasitesi bulunuyor. Apartlar; yatak odası, oturma odası, mutfak, banyo ve tuvaletiyle ev sıcaklığını aratmıyor. Yatak odasında çift kişilik bir baza, bir dolap ve bir komodin bulunuyor. Oturma odasında 2 çekyat, bir televizyon ve bir çalışma masası var. Termal banyo ise, mermer küveti ve mermer kurnasıyla ailelere özel Türk hamamı konforu sunuyor.

Apartlar

2 adet termal havuzlu Türk hamamı var. Bu hamamlarda 300 metre derinlikten çıkarılan 162 C ‘deki su kullanılıyor. Kese yeri, hamam alanı, termal havuz ve duş ayrı ayrı bölümlerde yer alıyor. Bu sayede daha temiz ve daha düzenli. Masaj salonu ve saunasıyla diğer kaplıcaları aratmıyor.

Termalhavuz

Eynal Kaplıcaları Türkiye’nin ilk termal aquaparkına sahip. 3260 metre kare alana kurulu açık yüzme havuzu 16-35 metre genişliğinde. 3 büyük ve 2 küçük su kaydırağı çocuklar gibi eğlenmenize yardımcı oluyor. Hemen yanında su kaydıraklı çocuk havuzu da bulunuyor. Üstelik havuz ve hamamları kadın – erkek farklı günlerde kullanıyor. Eynal Kaplıcaları muhafazakâr aileler için bulunmaz bir kaplıca.

Aquapark

4.000 metre kareye yapılan 250 kişilik aile restoranıyla misafirlere enfes sofralar kuruluyor. Tesiste özel olarak yetiştirilen organik sebze ve meyvelerle sağlıktan ödün verilmiyor. İsteyenler kahvaltı için domates, salatalık ve biber topluyor. Market ve fırından alışveriş yapıyor.

Restaurant

Yeşille bütünleşen doğal piknik alanlarındaki özel bölümlerde mangal keyfi yapılırken; futbol, basketbol ve voleybol sahalarında enerji atılıyor. Çocuklar oyun parklarında eğlenirken aileler çay bahçelerinde içeceklerini yudumluyor.

Piknikalani

Masa tenisi, bilardo, çarpışan arabalar ve çeşitli eğlence araçlarıyla heyecanlı dakikalar yaşanırken jimnastik aletlerinin yer aldığı yürüyüş alanlarında spor yapılıyor.

Yuruyus alani

Eynal Kaplıcalarını tercih eden muhafazakâr aileler için bir cami de bulunuyor. 750 kişi aynı anda namaz kılıyor, dua ediyor. Tam bir dinlenme merkezi olan kaplıcada misafirler, inzivaya da çekilme imkânı buluyor.

Cami

Belediyeye ait olan tesiste fiyatlar birçok kaplıcaya göre oldukça uygun. Eynal Kaplıcaları az para harcayıp çok rahatlayacağınız bir tatil merkezi. Yazın serinliğiyle bir yaylayken kışın sıcaklığıyla bir güneş gibi adeta. Eğer siz hâlâ Eynal Kaplıcalarına gitmediyseniz hemen harekete geçin ve Simav ‘ın yolunu tutun!

Paylaş

Çağ Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü mezunu Nuray Ünver, çeşitli sertifika programlarına katılarak onur ve yüksek onu belgeleri aldı. Modayla ilgili eğitim programlarına katılmaya devam ederken, kendi blogunu yönetiyor ve tesetturgiyim.com'da yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir