Evrene Olumlu Mesaj Göndermek Ne Demek?

06 Şub 2018

 

 

Sokaklarda, özellikle kadınlar arasında yapılan konuşmalarda daha çok duymaya başladığımız bir söz bu: Evrene olumlu mesaj göndermek. İyi de ne demek?

Elbette, herkesin inancı kendine.
Kafirun suresi 6. ayet hükmünü hepimiz biliyoruz:
“Lekum dînukum veliye dîn.”
Abdülbaki Gölpınarlı mealiyle söylersek:
“Size, sizin dininiz, bana, benim dinim.”

Evrene olumlu mesaj vermekten söz edenler, kendisini “deist” diye tanımlayanlar. Deizm, dinlere inanmayan ama bir yaratıcının varlığına inanan felsefe ekolünün adı. Deistler, dinlerin sözünü ettiği bir yaratıcıya inanmak yerine, tanımlanamaz bir yaratıcıya inanmayı tercih ediyorlar. Bu yüzden de içinde bulunduğumuz evreni yaratıcının bir tezahürü olarak kabul ediyorlar.

Ayrıca malumunuz, günümüzün popüler felsefesi, kişisel gelişim serisi kitaplarıyla şekilleniyor. Özellikle Amerika çıkışlı en popüler kişisel gelişim felsefesi ise, pozitif olmak üzerine. Diyorlar ki: “Olumlu olur; her zaman olumluyu (pozitifi) isterseniz, mutlaka istediğiniz olur.” Deist inanç ile pozitiflik talebi birleşince de ortaya “evrene olumlu mesaj gönderme” felsefesi çıkıyor.

Evrene_Olumlu_Mesaj_Gondermek_Ne_Demek

Karikatürist Selçuk Erdem’in bir karikatürü ile yazımızı nihayetlendirelim. Karikatürde bir uzaylı, UFO’suyla bir kadına yaklaşıp soruyor “Evrene olumlu mesaj göndermiş miydiniz?” Evet diye heyecanlanıyor kadın. Uzaylının cevabı ise; “Yedim onu ben!” oluyor.

 

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir