EXPO 2015 İtalya'da açıldı!

24 Tem 2015

expo15expo2015

Expo İngilizce kökenli “exposition” kelimesinin kısaltılmış halidir, sergi anlamına gelir. 1851 yılında ilk kez İngilitere’de düzenlenen expo her yıl Dünya’nın farklı ülkelerinde çeşitli temalarla gerçekleştirilmektedir. Expo evrensel bir sergi olup şimdiye dek 55 ülkede gerçekleştirilmiştir. EXPO 2015 İtalya‘da gerçekleştiriliyor. İtalya’nın kuzeyinde bulunan iş ve fuar şehri Milano’da 3.29 km’lik dev bir fuaye alanında 140 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen Expo 2015, 1 Mayıs 2015-  31 EKim 2015 tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor.

vietnam

Vietnam

EXPO yani evrensel sergi her yıl bir tema belirleyerek Dünya’nın genel sorunlarına çözüm üretmeyi amaçlıyor. 6 ay sürecek olan bu sergide her ülke en iyi teknolojik imkanlarını kullanarak doğaya zarar vermeden yaşamsal ihtiyaç olan sağlıklı, güvenli ve herkese yetecek kadar yiyecek üretimini arttırmayı amaçlıyor. Bu kapsamda her ülke fuar alanında belirlenmiş bölgede kendi geleneksel öğelerinden oluşan bir restaurant tasarlamış ve geleneksel tatlarını ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. Japonya’dan Hindistan’a, Fas’tan,  Amerika’ya, Çin, Türkiye ve Fransa gibi pek çok ülkenin yer aldığı 1.1 milyon metrekarelik alanda sergiye katılan ülkelerin yanı sıra çeşitli uluslararası organizasyonlar da yer alıyor.

Expo Milan 2015 tarihi geleneksel kültürel değerler ve yeni teknoloji kullanımı yönünden inceliyor. Teknolojik gelişmeler ve kültürel değerler sanılanın aksine birbiriyle ilişkili öğeler olup, birbirinden ayrı değildir. Evrensel sergi EXPO endüstriyel çalışanlar için dünyada yaşanan popülasyonun karşılaştığı değişiklikleri vurgulayan kültürel bir gezi olanağı sunuyor.

MilanExpo_2015_01

Yaşam ağacı-Tree of Life

Milan Expo 2015‘in sembolü olarak fotoğraftaki yaşam ağacı tasarlanmıştır. Bu ağacın bulunduğu bölgede her gün saat 23:00’de ışık ve sular kullanılarak enfes görsel bir gösteri yapılıyor.

Fuar alanının girişinde ormana girmiş hissini yaşayacağınız karanlık bir  oda yer alıyor. Bu odada bir duvarda sinevizyon gösterisi ile pastoral öğelerin yer aldığı bir film sergilenirken, kuş sesleri ve kalın gövdeli bir ağaç odanın içinde yer alıyor. Daha sonra ikinci bir odaya geçiyorsunuz. Bu odada ise tavandan sarkıtılmış dijital ekranlarda renk uyumlarına göre hareketli meyve görüntüleri geçiyor. Ayrıca odayı çevreleyen camekanların içerisinde buğday, nohut, kuru fasulye gibi çeşitli doğal bakliyatlar yer alıyor. Üçüncü odada ise; bir değirmen tasarlanmış ve dördüncü oda da gıda israfını simgeleyen dev plastik bir çöp yığını yer alıyor. Sergi alanını bitirdikten sonra her ülkenin kendi kültürel elementlerini yansıtan tasarımlarla yapılan restaurantların olduğu sergi alanına giriyorsunuz. Ayrıca geleceğin yiyeceklerinin de sergilendiği bir alan yer alıyor.

KATAR

KATAR

ÇİN

ÇİN

Milano’da düzenlenen EXPO 2015 fuarında 4 bin 170 metrekarelik bir alana kurulan Türkiye bölümünde İstanbul Kalkınma Ajansınca desteklenen “Bir Kültür Simgesi Olarak Çeşmibülbülü geleceğe taşımak” Projesi  sergileniyor. Pavyonun ana girişi, üzerinde ‘Selçuklu Yıldızı’nın modern bir yorumu ile tasarlanmış olan, çelikten yarı açık bir çatının yer aldığı açık alan kısmında bulunmaktadır. Çiniler, Şadırvan, doğal taşlar, Türk evleri, Türk cam sanatının eşsiz şaheseri ‘Çeşm-i Bülbül’ ve Türk kültürüne has  özel tasarım ve işlemelerle geçmişten günümüze bize ait bütün değerlerimiz mimari tasarımda yer alıyor.

EXPO2015'te TÜRKİYE

EXPO 2015’te TÜRKİYE

 Ve geleceğin yiyecekleri…

20150501_coop_expo_ambienti_alta_062

Her şeyin paketli olduğu marketler zincirinin ele geçirdiği bir gıda sektörüyle karşı karşıyayız. Yine de umutsuz olmamak gerekir, bakın İsrail nasıl bir tarım modeli tasarlamış….

kkarc-israel-pavilion02-1429815773

Tarım ürünleri dikey zeminden yatay zemine taşınarak daha az alan harcanıp, daha çok mahsül alınmış olacak. Yeni teknoloji ürünü araçlarla tarımsal üretim arttırılıp doğal yiyecek yetiştirilmesi kolaylaştırılacak.

EXPO 2015 ‘ya nasıl gidilir?

EXPO 2015 ‘e gidebilmek için İtalya’nın Milan şehrine vardıktan sonra, Trenord firmasının RHO-Fiera isimli trenine binmeniz yeterli olacaktır. Bu trene Milano CENTRALE durağından binebilirsiniz. RHO-Fiera durağı’nda indiğinizde Expo alanına ulaşabilirsiniz. Fuar giriş alanından 5 euro karşılığında bilet satın alabilirsiniz.

EXPO 2016’ya Türkiye’nin Antalya şehri ev sahipliği yapacak. EXPO2016’nın teması ” çocuklar ve çiçekler”…

31 Ekim’e kadar yolunuz İtalya’ya düşecek olursa, bu güzel fuarı gezmeyi unutmayın!

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir