Ezan Vakti / Kuran-ı Kerim Pro

01 Ara 2014

Son yıllarda telefon sektörü o kadar hızlı gelişti ki ne ara telefonlarımız bizden akıllı hale geldi anlayamadık bile. Artık öyle ki yediden yetmişe herkesin elinde akıllı dokunmatik telefonlar var. Peki akıllı telefonlar biz müslümanlar için ne kadar iyi ne kadar kötü?

Bu konu tartışmalara ziyadesi ile açık, aynı internet gibi ne yönde kullandığınıza göre sizi sevaba da çekebilir günaha da. Sonsuz bölümlere ve güncellemelere sahip oyunlarla bütün gününüzü geçirip hayatta geri getiremeyeceğiniz tek şey olan zamanınızı onlara harcayarak boşa geçirilen vaktin günahına girmeyi mi tercih ediyoruz, yoksa bize gece yatmadan önce Hz. Ömre (r.a)’ın  “Bugün Allah (c.c) için ne yaptın?” sözünü hatırlatan uygulamalarla kendimizi gözden geçirip daha iyi müminler olmamız için şevklendirilmeyi mi?

Size yalan söylemeyeceğim ben tam bir oyun bağımlısıyımdır, bir oyuna takılıp saatlerce oynayabilirim  ve kesinlikle bu iyi bir şey diye söylemiyorum bunu, sadece kimseyi yargılamadığımı bu yazıda belki de en başta kendimi eleştirdiğimi anlatmaya çalışıyorum.

unnamed

Namaz Vakitleri Pro uygulamasını ben önceki Ramazan’da Android telefona geçtiğimde keşfettim bir ara silmiştim ancak geçtiğimiz hafta tekrar yükledim ve yenilenmiş hali ile daha da çok beğendim, ve sizlerle paylaşmak istedim.

Ezan Vakti / Kuran-ı Kerim Pro - screenshot

Uygulamada bir müslümanın ihtiyaç duyacağı her şey mevcut hatta aklımıza gelebileceklerden çok daha fazlası var.  Namaz saatlerinde sizi uyarıyor, melodiyi ve vaktini siz seçebiliyorsunuz yani isterseniz sizi namaz vakti girmeden önce de uyarıyor ve ister ezan ister melodi ile yapıyor bunu.

Ezan Vakti / Kuran-ı Kerim Pro - screenshot

Uygulama içinde 8 farklı hafızdan Kuran-ı Kerim’i dinleme şansı yakalayabiliyorsunuz. Üstelik kaldığınız yeri işaretleyebilir, yazı büyüklüğünü değiştirebilir, online hatimlere katılabilirsiniz. Dua kardeşliği kısmından dua isteyebilir ve diğer kişilere dua edebilirsiniz, buradaki güzel bir nüans ise belli bir dua etme kotası var onu doldurmazsanız dua isteyemiyorsunuz bu da aslında dinimizdeki önce başkalarına sonra kendine dua etmenin faziletini bizlere hatırlatıyor.

Ezan Vakti / Kuran-ı Kerim Pro - screenshot

Uygulamanın içerisinde bir de kütüphane kısmı var, burada da bir çok değerli İslam aliminin eserleri bulunuyor;

Ezan Vakti / Kuran-ı Kerim Pro - screenshot

Uygulamanın içinde kıblegah, zikirmatik, imsakiye gibi bir çok farklı özellik daha bulunuyor. Uygulamadan size en yakın camii bulmanız da mümkün üstelik.

Ezan Vakti / Kuran-ı Kerim Pro - screenshot

 

Umarım yazıyı faydalı bulmuşsunuzdur, bence mutlaka indirip deneyin bu başarılı uygulamayı.

xoxo, madam kişot

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir