Farklı Tarz Oversize Paltolar

23 Eki 2016

 

Birkaç yıl önce oversize modeli trend oldu. Hala daha sevenleri ve sevmeyenleri olsa da trend olmaya devam ediyor. Neredeyse klasikler kategorisine girecek kadar uzun süredir trend olması da cabası. Hal böyle olunca artık oversize trendinin farklı alt kategorileri ortaya çıktı. Bluzlar, kazaklar, hırkalar, paltolar ve gömlekler… Bunların içerisinde en fazla sevileni hiç kuşkusuz paltolar oldu.

Paltolara bu modelin yakışmasını tanımlamak oldukça basit. Ezelden beridir dış giyim üzerine alışveriş yaparken, satıcıların ya da bizi yönlendiren insanların ‘’Bir büyük bedenini al, daha güzel durur. Sonuçta kıyafetlerinin üzerine bunu giyeceksin. Büyük beden olması zarar getirmez.’’ Dediğini bilirsiniz. Belki de bu mantıkla oversize kesim, paltolarda şahane durdu. Tabiri caizse cuk oturdu.

Oversize paltolar artık zamansız denebilen parçalar arasına girdi. Hemen hemen her moda severin gardırobuna bir tane sığdırdığı aşikar. En büyük artısı ise, aşırı kilolu olmayan her tip vücuda uygun olması. Farklı şekillerde kullanılabilmesi, farklı tarzlara ayak uydurabilmesi de cabası. Artık oversize kategorisindeki paltoların birden fazla tarza hitap edecek karakteristik özellikleri var.

Sizler için örnek olması açısından 5 farklı tarzda paltoyu bir araya getirdim ve aralarındaki farkları, nasıl kombinleyebileceğinizi, hangi tarzlara hitap ettiğini belirledim. İşte oversize paltolar arasından 4 farklı tarza hitap eden, 4 adet palto.

farkli-tarz-oversize-paltolar-2

Klasikler arasına girmek denince, akla ekosenin gelmesi çok normal. Öyle ki klasik olabilmesi için gerekli olan mazi, ekosenin kendisinde fazlasıyla bulunuyor. Yılların getirdiği değişimler, farklı çeşitlerde dokunan ekoseler, artık ekoselerin hemen hemen her alanda klasikler arasında bir çeşit olmasına neden oldu.

Her türlü pantolonlarla oldukça uyum sağlayacak bu ekose palto, ayakkabı kategorisinde botların ve çizmelerin her tarzına eşlik edebilir. Buna rağmen stiletto tarzı ince yüksek topuklu ayakkabılarla tezat oluşturabilir. Ekosenin kendi deseninden dolayı, pantolon ve etek seçiminde tek renk seçmek gerekli olacaktır.

farkli-tarz-oversize-paltolar

Bu sezonun en yeni trendleri arasında olan, armalı kıyafetler, oversize paltonuza da çok yakışır. Spor duruşunu dengelemesi açısından ve armaları göstermesi için siyah renk palto çok uygun. Jean etek ve pantolonlarla, greyder tarz siyah botlarla, pamuklu şallarla müthiş duracak olan bu model, genç stilin  bir yansıması.

farkli-tarz-oversize-paltolar-1

Feminen duruşlu palto mu? İşte en femineninden, topuklu çizmelerle çarpıcı duracak, her kıyafetinizle uyum sağlayacak ekru renk palto.

farkli-tarz-oversize-paltolar-5

Klasik arayanlar, oversize modellere bakmazlarsa, aradıklarını bulamazlar. Grinin klasik tarz ile uyumu, sanıldığının aksine spor tarzdan daha iyidir.

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir