Fendi 90.Yıl Özel Kreasyonu

19 Ağu 2016

 

Fendi 2016/2017 Sonbahar -Kış sezonuna bomba gibi düşen bir koleksiyona imza attı. 90.yılına özel gerçekleştirdiği defilesini mercek altına aldım ve sizler için ufuk açıcı ve tasarım harikası müthiş parçaları ele aldım. Kreatif direktörlüğü Karl Legerfeld gibi dünya devi tasarımcısı önderliğinde oluşturulmuş bu özel koleksiyonda, özellikle birbirinden iddialı paltolar dikkat çekiyor. Adını ‘’Legends and Fairytales’’ yani “Efsaneler ve Peri Masalları” koyan ünlü tasarımcı, koleksiyonunun kendini peri masalında hissetmek isteyen ve efsane olabilecek kadar iddiadan hoşlanan bayanlara özel tasarladığını belirtiyor. İşte efsane defileden öne çıkan tasarımlar…

fendi 11

Sonbahar-Kış koleksiyonlarının baş tacı paltolar, Fendi koleksiyonunda da geniş bir yere sahip olmuş. Ancak bu paltoların en dikkat çekici özelliği, haute couture olmasından dolayı eşi benzeri olmayan desenlere sahip oluşu. Paltolar, kürk yapısında oluşturulmuş ve peri masallarındaki ormanlara binaen çiçek ve soyut desenlerle bezenmiş. Kontrast renklerle çarpıcı görünen pelerinler, iddialı olmak konusunda bile iddia yaratacağa benziyor.

fendi 10

Kontrast renklerin akabinde, soft geçişli renk kombinasyonları da peri masalı konusuna uyumlu sadelikte bir araya getirilmiş. Desenlerin verdiği çarpıcılık, baştan aşağı göz önünde tutulmak istenmiş ve paltolar bileğe kadar uzun ve sade kesimler kullanılmış. Yani ünlü tasarımcı, paltoları adeta tuval olarak kullanmış diyebiliriz.

fendi 2

Floral desenlerin ustaca kullanıldığı bu ceket-etek takımında; hem geçtiğimiz sezonun en yeni trendi takım elbise trendini, hem de baskı kalitesinde dokunmuş özgün kumaş tasarımını görebiliriz. Sonbaharın mistik havasını romantizmle karışık harmanlayan bu takımın, renk kombinasyonları da sezonun trend renklerinden gül tonları pembeler ve haki karışımı kahvelerden oluşuyor.

fendi 9

Fendi denince akla çok farklı tasarımlarda olan çantaları ve ayakkabıları da gelir. Ekru çantalar, fendi koleksiyonunda ters köşe yapan parçalar arasına girdi. Sonbahar ve kış koleksiyonlarında geçen yıl tahta çıkan ekrulara, bu yıl da yer vermiş görünüyor.

fendi 8

İşlemeli, çorap bilekli, 1970’ler topuğu karışımı yeni Fendi ayakkabı tarzı, kimi kesimler tarafından oldukça ilginç ve dikkat çekici bulunmuş olsa da, bir o kadar da eski Fendi ayakkabılarının zarafetini yansıtmadığını düşünenler de var. Peki ya siz yeni Fendi koleksiyonunu nasıl buldunuz?

[wa-wps]
Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir