Fırfırlı Kombinler

27 Nis 2017

 

Daha önce fırfır detayının 600 yılı aşan tarihinden bahsetmiştim. Bknz. “Tarihin eskitemediği trend: fırfır“.

Yüzyıllarca aristokratların favorisi olmayı başarmış fırfır bu yıl 20. yüzyıla damgasını vuracak bir dönüş yaptı. Fırfırın hem romantik hem de enerjik bir detay oluşu mevsimle büyük bir uyum sağlamasında en büyük yardımcı oldu.  Ayakkabıdan tutun da bilekliklere kadar her yerde fırfır karşımıza çıkmaya başladı. Durum böyle olunca ister istemez hepimizin eli, gönlü bir şekilde fırfıra kayıyor. Ama birçoğumuz için fırfır biraz iddialı bir detay olabiliyor. Bu da kombin yaparken parçaları bir araya getirmemizde bizleri zorlayan bir hal alabiliyor.

Gelin bugünkü yazımızda üç farklı kombin ve üç farklı parçada fırfırı nasıl kullanmalı hep beraber inceleyelim, ne dersiniz?

Fırfır nedense bana fazlasıyla neşeli bir detaymış gibi geliyor. Bu yüzden iş gibi daha ciddi ortamlarda kullanımında biraz bocalanabileceğini düşünüyorum. Ama aslında bu durum tamamen parçayla alakalı.

Eğer fırfır saten, tafta gibi ağır bir kumaşla birleşirse 16. yüz yıldaki o asilzade havasına bürünüyor bir anda. Bu da tabii ki iş görüşmesi ve davet gibi formal giyimi gerektiren durumlarda kolaylıkla kullanılmasını sağlıyor.

Bazen -belki havadan, belki o günkü enerjimizden dolayı bilemiyorum- insanın kendine güveni tavan yapabiliyor. Hani ne giysem, taksam takıştırsam altından kalkarım diyoruz. İşte öyle zamanlarda gardırobun bir köşesinde bayılarak alıp bir gün giyerim diye tuttuğum cesur parçaları kullanmayı çok seviyorum.

Mesela yukarıdaki fırfır detaylı pantolon gibi. Birçok insan için her gün giyilebilecek bir parça değil. Evet. Ama aslında doğru parçalarla birleştirildiği zaman gayet de her gün giyilebilecek bir parça, değil mi?

Her ne kadar bu kombinde kullanılan fırfır çok az yer kaplasa da aslında bence kullanımı en zorlu parça burada. Bizde bir atasözü vardır bilirsiniz; “Dost başa düşman ayağa bakar.” İşte bu ayakkabılar dost düşman kim varsa ayaklarınıza baktıracak cinsten.

Birçok insan -çoğu zaman da fark etmeden- kombin yaparken bir parçayı yıldız parça olarak ön plana çıkartır. Bu bazen aksesuarlar, bazen bir çanta bazense ayakkabı olabilir. Eğer sizin istediğiniz şey de o gün için ayakkabılarınızı odak noktası yapmaksa fırfır detayını ayakkabılarınıza taşıyın.

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir