Fiyortların ülkesine yolculuk

18 Tem 2019

Modanisa dergi gezi rehberinde bu ay; Norveç fiyortları’na yolculuğa çıkıyoruz.

Norveç soğuğu, bir mevsim uzun geceleri, bir başka mevsim uzun gündüzleri ve kuzey ışıkları ile bilinen bir kutup ülkesi. Bir başka Norveç çok bilineni ise, sonsuz yeşil, dağların tepesindeki karlar ve her taraftan çağlayan şelaleleri ile adeta cennetten bir köşe olan fiyortlar: Rotamızda bu kez Norveç fiyortları var…

Yaz sıcağının atmosferi kavurduğu şu aylarda nereye gitmeli? Serin bir yere… Herkes aynı fikirde mi? Haydi o zaman fiyortlara…

Fiyort, denizin buzul vadilerini basması sonucunda oluşan ve çoğunlukla iç kesimlere kadar sokulan; ince, uzun, genellikle çok derin ve kenarları çok dik körfezler için kullanılan bir terim. Fiyortlar, Norveç, Grönland, Alaska gibi kuzey ülkelerinde görülüyor. Norveç’in Batı kıyıları, bir dantel gibi fiyortlarla işlenmiş durumda. Hepsi yemyeşil ve el değmemiş. Etraflarındaki kutu kutu evler doğa ile adeta dans ediyor. Çevrenizde betonlaşma, şehirleşme göremiyorsunuz.

Ne zaman gitmeli?

Norveç bir kutup bölgesi ülkesi, bu nedenle uzun kışlar yaşanıyor. Fiyort gezisi için en uygun zamanlar uzun gündüzlerin yaşandığı ve havanın da daha ılık olduğu Temmuz ve Ağustos ayları. Ama yine de unutmamalı, bu ülkede günü gününe uymayan bir iklim söz konusu.

Yanımıza almayı unutmayacağımız şeyler: Norveç’e gidiş amacınız fiyortlar ise dayanıklı ayakkabılarınızı, soğuğa dayanıklı tırmanışa uygun kıyafetleri bavulunuza koymalısınız. Eldiven, bere, güneş kremi ve güneş gözlüğü de olmazsa olmaz.

Nereden başlamalı?

Norveç’in ikinci büyük şehri olmasına rağmen bir kasaba şirinliğindeki Bergen’den başlayabilirsiniz. Burası popüler bir deyişle “Norveç fiyortlarına açılan kapı”. Bergen, Temmuz – Ağustos aylarında bile ortalama sıcaklığın 16 -17 derece olduğu, yılın 250 günü yağış alan bir şehir. Bir liman kenti olan Bergen’de doğal olarak gezilecek yerler de limanın çevresinde konuşlanmış. Önünde poz vermeden, aralarında dolaşıp gezmeden dönmemeniz gereken yapılar ise, “Bryggen Evleri”… 

Vize gerekiyor mu?

Norveç’e gitmek için Schengen vizesi gerekiyor ama aslında Norveç bir Avrupa Birliği ülkesi değil. 

Mutlaka görmek gereken fiyortlar hangileri?

Norveç’in en büyük ve derin fiyordunun adı, Sognefjord. Sognefjord’un birçok kolu var, bu kollardan biri ise, Naeroyfjord: Norveç fiyortlarının en ünlülerinden ve aynı zamanda “Unesco Dünya Mirası” listesinde. Naerofjord, Sognefjord’un en dar kolu ve etrafı 1700 metre yüksekliğinde dağlarla çevrili. Gezginlere eşsiz manzaralar sunuyor. Unesco Dünya Mirası’ndaki ikinci Norveç fiyordu ise Geirangerfjord. 

Norveç fiyortlarını nasıl gezersiniz?

  • Cruise gemileri ile…

En popüler tercih! Stavanger, Bergen, Flamm, Geiranger’i içeren bir gemi turu bulursanız ve fiyatı aklınıza yatarsa, mutlaka değerlendirin. Cruise’un avantajı, araba kiralama ve konaklama ayarlama gibi organizasyonlar yapmanıza gerek kalmaması. Yolculuk esnasında siz keyfinize bakarken bir bakmışsınız gideceğiniz yere varmışsınız. 

Norveç şirketi Hurtigruten’in, Bergen ve Kirkenes şehirleri arasında hizmet veren dolmuş tipi cruise gemileri var. Bu şirket gemilerinden istediğiniz durakta inebiliyorsunuz. İndiğiniz durakta istediğiniz kadar konaklayıp yolunuza devam edebilmeniz mümkün.

  • Tren ve otobüs’lü Nutshell paketiyle…

Norveç’in en çok tercih edilen gezi programı. Bu paketi, “kombine bir toplu taşıma bileti” gibi düşünebilirsiniz. Bu bilet bedeli, kullanılacak tren, otobüs ve geminin ücretlerini kapsıyor. Programı yılın 365 günü uygulayabiliyorsunuz. Başlangıç noktanız Oslo, Bergen, Voss veya Flamm şehirlerinden biri olabiliyor.

  • Araba kiralayarak gezmek…

Norveç’te araba kiralamak bazen toplu taşımaya göre daha ucuz olabiliyor. Üstelik bu tür gezide her yerde durup doğanın tadını çıkartabilirsiniz. Yollar doğaya saygılı… Tek yönlü, tek araç genişliğinde tüneller var; karşı şeritten gelen olursa sırayla geçiliyor. 

  • Dolmuş gemilerle gezi…

Bergen’de birçok paket tur satılıyor. Burada “fiyort turu” adı verilen, 2-3 saatlik gemi turları bulabileceğiniz gibi bir tam günü kapsayan Hardangerfjord turu da yapabilirsiniz.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir