Gardırop Detoksu Zamanı

01 Şub 2016

 

Kışın kendini iyiden hissettirmesiyle birlikte herkesi ne giysem telaşı sardı. Eller dolaptaki kışlıklara, kalın kazaklara, atkı ve şallara gider oldu. İndirim sezonunun da açılmasıyla birlikte yeni kıyafetler alarak yeni bir başlangıç yapma fikri, dolabı tıka basa dolu olanlar için bile cezbedici. Peki ya dolabınızda yeni kıyafetlere yer var mı? Ya da yeni bir kıyafet karmaşasına sebep olmadan önce ihtiyaçlarınızı nasıl belirleyeceksiniz? Giyecek bir şey bulamıyorum, gardırobumda yer kalmadı ya da bu eşyaları nereye sığdıracağım diyorsanız hepsinin çözümü gardırop detoksunda! Gardırop detoksuyla dolabınızda daha fazla yer açacak; unuttuğunuz kıyafetleri hatırlayarak farklı kombinler oluşturacaksınız. Hazırsanız başlıyoruz!

gardirop_detoksu

1.Tüm dolabı boşaltıp önünüze yığmadan önce, kıyafetlerinizin düzenini bozmadan katlı bir şekilde düz bir yere koyun ve kullanım alanına göre ayırmaya başlayın. Bu ayrımı yaparken; uzun zamandır giymediğiniz, artık üzerinize olmayan, belki bir gün giyerim diyerek yer kaplayan kıyafetleri mutlaka seçin ve dolabınızı işgal etmesine artık izin vermeyin. Bırakın ihtiyacı olanlar giyerek mutlu olsun.

2.Paça boyu kısaltılacak, düğmesi eksik olupta giyilmeyen, kısacası tamirat gerektirenleri bir kenara ayırarak tekrar kullanılabilir hale getirin.

gardirop_detoksu

3.Kategoriye göre ayrım yaparak kıyafetleri gruplayın. Ev kıyafetleri, günlük parçalar ve ofiste giydikleriniz ayrı raflarda yer alırsa kombin oluşturmanız da kolaylaşacaktır.

4.Gruplarına göre ayırdıklarınızı renk tonlarına göre dizerseniz daha uyumlu bir dolap oluşturursunuz. Böylece mix&match kombinlerde kolayca renk seçimi yapabilirsiniz.

5. Sabah işe giderken ya da dışarı çıkarken ne giyeceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız, birlikte kullanabileceğiniz parçaları aynı askıya asarak karar verme sürenizi kısaltabilirsiniz.

gardirop-detoksu

*Bunun dışında alışveriş yaparken tek sezonluk kıyafetlere ve renklere yönelmek yerine, uzun yıllar kullanabileceğiniz klasik parçalara yatırım yapmalısınız.

*Vücudunuzu tanıyarak kilolu gösteren seçimlerden kaçınmalı, fazlalıklarınızı gizleyecek modelleri seçmelisiniz.

*Tarzınıza göre seçimler yaparak daha çok giyeceğiniz kıyafetler seçebilirsiniz. Örneğin hiç giymeyeceğiniz yüksek topuklu bir ayakkabıyı sadece evde giymek için satın almamalısınız.

*Yeni bir giysi satın alırken mutlaka birbiriyle kombinlenebilen parçalar seçmeye dikkat edin ve şal uyumunu ihmal etmeyin. Ayakkabı seçiminde de kıyafet tarzınıza uygun modelleri tercih edin.

[wa-wps]
Paylaş

Yazım hayatına kişisel bloğuyla başlayan yazar, Modanisa.com'da içerik editörü olarak profesyonel kariyerini sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir