Gece Rutininize Eklemeniz Gereken 6 Şey

27 Feb 2016

 

Hepimizin az çok bir gece cilt bakım rutini vardır, kimimiz hiç aksatmadan hergün özenle uygular kimimiz özensizce ara sıra uygular. Gece cilt bakımının iki asıl faydası var; birisi uzun vadede cildi dış etkenlerden korumak, birisi de ertesi güne daha güzel başlamak. Bugün sizler için ertesi güne daha güzel uyanmak için uygulayabileceğiniz 6 basit madde sıralayacağım.

Teenager problem skin care - woman wash face with cleansing foam

1- Yüzünüzü Yatmadan Önce Yıkayın

Ne kadar yorgun olursanız olun geceleri ihmal etmemeniz gereken en önemli şey yüzünüzü yıkamak. Hele ki makyaj yapıyorsanız. Bütün gün yüzümüzde, gözeneklerimizde biriken makyaj, toz ve kirden kurtulup cildinizi arındırmanız için yüzünüzü güzelce yıkamanız lazım. Eğer makyaj yapıyorsanız gözeneklerinizdeki makyaj bazı, fondöten ve kapatıcıyı temizlemezseniz sabah uyandığınızda yüzünüzde sivilce ve siyah nokta ile karşılaşmanız kaçınılmaz.

skin-care

 

2- Gece Bakım Kremleri Kullanın

Gece saat 11 ile 3 arasında cilt hücreleri yenileniyor. Bu yenilenme sırasında kullandığınız anti-aging vb. kremlerin etkisi de normalden çok daha fazla oluyor. Özellikle gece kullanımı için yapılan nemlendirici maskeler ve gece kremleri böyle bir amaç için ideal. Ancak tabii ki buradaki kilit nokta sizin için doğru olan kremi düzenli olarak kullanmaktan geçiyor.

 

Coconut oil and fresh coconut on white background

3- İyice Nemlendirin 

Ertesi güne daha güzel mi uyanmak istiyorsunuz? Sadece yüzünüzü değil saçlarınızı ve ellerinizi de nemlendirmelisiniz. Hepsi için ayrı ürünler de kullanmanıza gerek yok, organik hindistan cevizi yağı ile bütün bu nem ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

en_iyi_lipbalm_5

 

4- Dudaklarınızı Nemlendirin

Belki de bu maddeyi de diğerlerinin yanına katsaydın ya diyeceksiniz ama bence dudakları nemlendirmek çok önemli. Çünkü hiç makyaj yapmıyor olsanız bile dudaklarınız iyi nemlenmiş olduğunda daha sağlıklı ve dolgun görünecektir. Hatta dudak renginizin bile değişeceğini göreceksiniz.

 

Everything-You-Need-To-Know-About-Acne

 

5- Sivilcelerinizi Geceleri Tedavi Edin

Sivilce tedavileriniz için kullandığınız kremleri gece sürmeye çalışın. Gün içinde ne olursa olsun elimiz bir şekilde o sivilcelere takılıyor, itiraf edelim. Geceleri sürdüğünüzde hem eliniz değmediği için daha çabuk iyileşecektir, hem de gece boyunca bakteri oluşumunu engellemiş olacaksınız.

 

cuticleoil-1_0

 

6- Tırnak Bakımınızı Gece Yapın

Eğer gün boyunca ev işleriyle uğraştıysanız akşam özellikle tırnaklarınızın etrafı oldukça kuru olacaktır. Gün içinde koşuşturmacadan fırsatınız olmuyorsa bile gece yatarken kütikülleriniz için kullandığınız yağ veya kremi uygulamayı unutmayın. Sabaha çok daha bakımlı ellerle uyanacaksınız.

 

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *