Geçmişten Bugüne: Pelerin Modası

31 Tem 2015

Pelerin, basit kalıbı ve  kullanışlı olması sebebiyle hemen hemen her dönemde kullanılmış, çok eski zamanlardan bugüne kadar fazla değişmeden asıl yapısını koruyarak gelmiş nadir giysilerdendir. Tam olarak ne zamandan beridir kullanıldığı bilinmese de, orta çağlarda asıl popülerliğinin olduğu ve bu dönemde soğuktan, güneşten yani hava koşullarından korumak amacı ile kullanıldığı, bunun haricinde ise tanınmamak, gizlenmek ve güvenli yolculuklar geçirebilmek için daha sonraları kadınlar tarafından daha çok kullanıldığı bilinmektedir.

400px-Couple_cloak_Louvre_G99

18. ve 19. yüzyıllarda ise pelerinler; sihirbazlar, büyücüler, vampirler hakkında  birçok şehir efsanesinin içerisinde yer almıştır. Pelerinler bu dönemde aynı zamanda Batı ülkelerinde gündelik hayatta kıyafetler çabuk eskimesin diye toz, pislik ve çamurdan korunmaları için üzerilerine giyilen bir giysi olarak kullanıldı.Bu tarz pelerinler kapüşonlu, mevsime uygun bir kumaştan sade bir şekilde tercih ediliyordu. Erkekler genelde diz kapaklarına kadar kullanırken, bayanlar bilek boyunu tercih ederlerdi.

Cloak

Gece davetlerinde ise şatafatlı pelerinler birbirleriyle yarışırdı. Davetlerde giyindikleri gösterişli elbiselerine uygun tasarımlarda ve daha kaliteli özel kumaşlar kullanılarak dikilen pelerinlerin, renk olarak kıyafetlerine uyum göstermesi istenirdi.

Osmanlı döneminde her ne kadar pelerine benzeyen kaftan kullanılıyor olsa da pelerinin de yeri büyüktür. Zaten dini inancımızın bir gereği örtünmek olduğu için özellikle bayanların tercih ettiği, gerek günlük kullanımda, gerek seyahatlerde; sade tasarımların dışında da bol işlemeli, kaliteli kumaşlar kullanılarak dikilen pelerinlere rağbet çoktu.

Günümüzde ise birçok ünlü tasarımcının göz ardı etmediği, yeniden tasarlanarak değişik formlarla birleştirilen pelerinler; tesettür giyiminde de son zamanlarda yükselişe geçmiştir. Siz de pelerinin barok tarzından, şıklığından ve zarafetinden hoşlanıyorsanız, aşağıdaki modellere göz atabilirsiniz.

pelerin-gomlek--hardal--mevra-110853-1

 Ürünü incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.

-137676-2

Ürünü incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.

pelerinli-abiye-elbise-lacivert--izotantik-132038-3

Ürünü incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.

sifon-pelerinli-abiye--fusya--mustafa-dikmen-115832-5

Ürünü incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.

pelerinli-elbise--lacivert--favore-130406-1

Ürünü incelemek ve sipariş vermek için tıklayınız.

Paylaş

Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden tam burs ile mezun olan Amine Nurgül Yanıkkaya, şu an aynı üniversitede Tekstil ve Moda Tasarımı son sınıf öğrencisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir