Gelinlik Seçmenin 8 Püf Noktası

09 Haz 2017

 

Evlilik hazırlığının en eğlenceli ve aynı zamanda en stresli aşamalarının başında gelen gelinlik seçimi hiç şüphesiz bütün gelin adayları için büyük bir önem taşıyor. Kimi yıllar önce daha çocukken gelinliğini hayal etmeye başlarken kimi için nikah tarihi alınana kadar gelinlik düşünülmesi gerekenler arasında yer almıyor. Evlilik hazırlığının gelinlik aşamasında işin içinden çıkamayacak duruma geldiyseniz telaşlanmayın, sizin için 8 maddelik bir yol haritası hazırladık.

1. Bütçe belirleyin ve gelinlik almaya gittiğiniz mağazada bütçenizi danışmana söyleyin ki karşılayamayacağınız fiyatlı gelinlik seçeneklerini eleyerek sonuca ulaşmanızı sağlayabilsin.

2. Araştırın. Aklınızda kesin bir model olsa da olmasa da mutlaka internetten, dergilerden beğendiğiniz renk, model ve kumaşları kararlaştırın kafa karışıklığını önlemek için gelinlik alışverişine çıktığınızda bunları dosya olarak telefonunuzda kayıtlı olduğuna emin olun.

3. Erken davranın. Düğünden en az altı ay önce gelinlik araştırmaya başlayın. Gelenekler doğrultusunda hareket edecek olsanız da önden kendi araştırmanızı yapın. Aile büyükleriyle karar verme aşamasına gelmeden önce kararınızı netleştirmiş olursanız istemediğiniz sonuçlarla karşılaşmamış olursunuz.

4. Planlı hareket edin. Aylar öncesinden araştırmaya başladığınız taktirde gelinlik seçimini birkaç güne sıkıştırmanız gerekmeyeceği için ara ara günde iki üç mağaza gezerek karar verin. Gelinlikçilerde fotoğraf çekimi genelde yasak olduğundan beğendiğiniz modellerin özelliklerini not etmeniz sonradan daha net hatırlamanızı sağlayacaktır.

5. Güvendiğiniz kişilerle gezin. Zevkine ve sizin için en iyisini istediğine emin olduğunuz kişilerle alışverişe gidin ve mağaza gezmeye başlamadan önce istediklerinizi bu yakınınıza anlatın, böylece siz satış danışmanının ya da ruh halinizin etkisi altında karar verseniz de asıl istediğinizi bulmanız için gerekli hatırlatmaları yapacak biri olsun.

6. Açık fikirli olun. Satış danışmanı tarzınız dışında bir gelinliği denemenizi ısrar ettiğinde çok yorgun değilseniz şansınızı deneyin. Uzun yıllardan beri sayısız gelin giydirmiş danışmanlar vücut tipinize ve cilt renginize uygun gelinliği bulmanızı sağlayabilir.

7. Bedene değil duruşa odaklanın. Gelinlik içindeki metal korse gibi detaylardan dolayı hazır giyimden daha küçük bedenli olabilir, bu yüzden giydiğiniz gelinliğin bedenine takılıp moralinizi bozmak yerine duruşuna göre karar verin ve bu anın tadını çıkarmayı unutmayın.

8. Randevu talep etmekten çekinmeyin. Gelinliği satın aldıktan sonra genellikle 3 randevuda teslim aşamasına gelinir fakat içinize sinmeyen şeyler varsa arayıp ekstra randevu isteyin. Randevularınız tadilat içeriyorsa memnun olmadığınız halde danışmanın ısrarıyla yapılan değişikliği onaylamayın, o anda kabul edip sonradan değişiklik istediğinizde bu daha zor çözülebilmesine sebep olacaktır. Mutluluğunuz danışmanın işini kolaylaştıracak en önemli unsur olduğunu unutmayın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir