Girişimci Olmak İster misiniz?

08 Mar 2017

 

Hayatta bazı riskler alabilmek ve bir yol kat edebilmek için “yapabilirim” duygusunu oluşturan iyi bir öz güven; iyi bir kendilik algısı ve benlik farkındalığı gerekiyor. Tüm bunların sağlam bir şekilde temelinin atıldığı yaşlar ise yaşamın ilk yıllarından başlayıp ergenliğin sonuna kadar olan dönemdir. Hayatın  her döneminde ihtiyaç duyulan girişimciliğin nasıl geliştirilebildiği ise merak konusudur. Bazı insanlara bakarsınız “imkanım varken ben bir iş kurmalıyım” der, fakat bir türlü harekete geçemez. Bazıları da vardır, karar vermeleriyle yola koyulmaları eş zamanlıdır. Hedeflerini gerçekleştirebilmek için ayağa kalkan insanların sahip oldukları bu enerjinin nereden geldiğine; diğer bir ifadeyle girişimci olabilme kriterlerinin neler olduğuna gelin hep birlikte bakalım!

Çevreden gelen ödüller (güzel söz, takdir, hediye), yapılan bir işe dışsal atıf olarak bir miktar katkı sağlarken; insanın kendi içinde var olan gücünü, kabiliyetini keşfedebilmesine fırsat veren içsel atıfın daha etkili olduğu görülmektedir. Bu da kişinin girişimci olmasına olanak sağlamaktadır. Eğer yaptığınız bir resmin güzel olduğunu kendiniz fark edip bundan mutluluk yaşarsanız, bir başkasının sizi ödüllendirmesine ihtiyaç hissetmeden o işi tekrarlama isteği duyarsınız. Böylece iyi kendiliği ve öz güveni oluşturabildiğiniz için de, başka konulardaki girişimciliğiniz artar.

Diğer önemli nokta ise, yaptığınız seçimlerin sorumluluğunu üstlenmektir. Araba aldıysanız, kaza yapabilme riskini veya işe girdiyseniz yaşayabileceğiniz sıkıntıları en başından kabul edersiniz. Dolayısıyla isteklerinizi ve taleplerinizi belirlerken, ne kadar gerçekçi olup olmadığınıza bakabilmelisiniz. Ardından beklentilerinizi doğru bir şekilde belirleyerek yola koyulmalı, yapacağınız seçimlerin size kazandıracaklarını her yönüyle düşünüp uygulamaya geçirmelisiniz.  O halde yaşamın özünde risk almak var iken, girişimci olmanın önünde bir engel bulunmamaktadır!

[wa-wps]
Paylaş

International University of Sarajevo'da psikoloji bölümünden mezun oldu. Bir psikolog olarak hayatı okurken, Ankara Dost Fm radyosunda "Hayat Seferleri" programının yapım ve sunucusu olarak çalışmakta olup aynı zamanda tesetturgiyim.com'da yazılar yazmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *