Gönül Kolat Hakkında Merak Ettikleriniz

26 Ağu 2014

Mütevazi giyim tasarımcısı Gönül Kolat hakkında merak ettiklerinizi sizin yerinize biz sorduk, buyurun ilginizi çekeceğine eminiz.

Merve Uzun: Gönül Hanım öncelikle merak edilen bu işe nasıl gönül verdiğiniz?

Gönül Kolat: Lise çağındayken aklıma böyle bir fikir yoktu. Yani modayı, giyinmeyi, süslenmeyi çok seviyordum; fakat modacı olup insanları giydirmek gibi bir hedefim yoktu. Annem moda tasarımcısı, bebek uyku setleri tasarlıyordu. Onun teşvikiyle lisede bu bölüme girdim. Sonrasında Marmara Üniversitesi Tekstil Moda Tasarımı eğitimimi 1.olarak bitirdim. Üniversite de bölümümü çok sevdim ve başardım.

Merve Uzun: İnternet girişiminiz nasıl başladı?

Gönül Kolat: Birçok moda tasarımcısı vardı. Hem tesettürlü hem açık bayanlara çalışıyorlardı. Tesettürlü bayanlar bu modacılardan kıyafet zaten yaptırıyorlardı. Ama şöyle bir durum var. İnternetten bunu kimse keşfedememişti. Bu yüzden internetten bu işi yapan ilk ben oldum. Öncülüğünü ben yaptım ve facebook adresinden satışlara ilk ben başladım.

Merve Uzun: Sizden sonra bu işi yapanlar çoğaldı ne düşünüyorsunuz?

Gönül Kolat: İlk zamanlar çok kızıyordum, “ben emek verdim, ben başardım ama taklit ediyorlar” diye 🙂 Ama zamanla olgunlaştıkça böyle olmasının ne kadar doğal olduğunu fark ettim. Öncüsü olduğum için gururlanmaya başladım. Artık Gönül Kolat adını herkes biliyor.

 

gonul-kolat-roportajMerve Uzun: Gönül Hanım evliliğinizin bu kadar gündeme gelmesini nasıl yorumluyorsunuz?

Gönül Kolat: Eşimle tanışmamız, nişanımız ve evliliğimiz toplam 5 ay içerisinde oldu. Bu yüzden gündeme çok geldik. Yani önce nişan çok geçmeden düğün derken insanların dikkatini çekti. Fotoğraflarımızın bu kadar çok görülmesinin sebebi sayfamızda beğenen insanların kendi sayfalarında fotoğraflarımızı paylaşmasıyla oldu.

Merve Uzun: Satışlarınız nasıl gidiyor?

Gönül Kolat: Oldukça güzel. İnternet alımı çok fazla çünkü erişilebilirlik çok kolay, ürünlere bakıp inceleyip hemen sipariş verebiliyorlar.
Türkiye’nin Dünya’nın bir çok şehirlerinden bize ulaşabiliyorlar. Online satış bu açıdan çok daha avantajlı.

Merve Uzun: Fatih Üniversitesi Söyleşiniz nasıl geçti?

Gönül Kolat: Güzeldi, gençler beni terletir diye düşünmüştüm fakat olmadı. Keyifli bir söyleşi oldu. Çok bilgili ve kültürlüler.

Merve Uzun: Franchising düşünüyor musunuz?

Gönül Kolat: Evet yeni hedefimiz bu şekilde. 15’e yakın ürün verdiğimiz nokta var fakat artık şubeleşmeyi düşünüyoruz. Yeni şubemiz Kadıköy Bağdat caddesinde olacak, çalışmalar sürüyor.

Merve Uzun: Tesettür Modası tabiri için ne söylemek istersiniz?

Gönül Kolat: Tesettür modası diye bir şey yok. tesettürün modası olmaz. Bizim yaptığımız işe mütevazi giyim veya mutaassıp giyim denilebilir ama tesettür giyim modası denemez. Çünkü modanın bir sınırı yok, sürekli değişim gerektiriyor. Tesettürün sınırları belli, moda ile zaten zıt. Tesettür ve Moda kelimesi aynı cümlede kullanılmamalı. Tesettürün çizgisi belli, bone üzeri omuzları kapatan bir eşarp, uzun sade pardesü. Biz tesettür giyim yapmıyoruz. Mutaassıp giyim yapıyoruz. Ya da şöyle olabilir, tesettürlü bayan bizim ürünlerimizi giyer ve üzerine pardesüsünü giyerek dışarı çıkar. Tabi biz pardesü de tasarlıyoruz. Ama bizim giyim tarzımız tesettürü değil mütevazi giyimi yansıtıyor.

gonul-kolat-roportaj-4Merve Uzun: Eleştirenlere bir cevabınız var mı peki?

Gönül Kolat: Şık, renkli giyinen makyaj yapan kapalı bayanları eleştirenler hep bardağın boş tarafına bakıyorlar. Bir de dolu tarafından bakmalarını öneririm. Belki de nefislerini bu kadar terbiye edebiliyorlardır. Açık giyinmelerinden iyidir. En azından mahremlerini örtüyorlar. Ben bu yola tesettürlü bir bayanı giydirmekten ziyade, açık bayanları kapalı giydirmek için girdim. “Karıncaya sormuşlar sen bu suyu taşıyorsun ama bu suyla bu ateş söner mi? Karınca da en azından bu yolda ölürüm” demiş.

Merve Uzun: Son olarak tesetturgiyim.com hakkında söylemek istedikleriniz var mı?

Gönül Kolat: Tesettür giyim haberlerini ve tanıtımlarını bir portal da internet kullanıcılarına sunmanız çok güzel. Sizin konseptiniz de başka yok güzel ve yerinde bir girişim. Yolunuz açık olsun. Bizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim.

Röportaj: 18.12.2013

[wa-wps]
Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Ülke Müdürü olarak devam etmektedir.

Yorumlar

  1. […]  Gönül Kolat röportajı için tıklayınız! […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir