Gözlük Kullananlar için 5 Makyaj Tüyosu

14 Mar 2016

Tam on dört yıldır gözlük kullanan birisi olarak bu konudaki iyi kötü her şeye hakim olduğum söylenebilir. Geçen bu süre içerisinde ilerleyen yaşımla beraber gözlükle ilgili yaşadığım sorunlar da değişim göstermeye başladı. En son uzun soluklu problemim ise makyaj yaparken gözlüğün karşıma çıkarttığı sorunlar oldu.

Gözlük kullanan ve makyaj yapan tüm kadınların bildiği sorunlar bunlar, örneğin saatlerce uğraştığınız göz makyajınızın gözlüğü taktığınız anda yok olması, ya da gözlüğün denk geldiği yerlerde (burun gibi) fondötenin birikme yapması gibi. İşte bu sorunları çözmek için yaptığım araştırmalar ve deneme yanılma yolu ile bulduğum birkaç yöntem;

6-xu-huong-gong-kinh-can-moi-nhat-cho-he-2013

1- Gözlük kullanıyorsanız en sık karşılaşacağınız problem gözlüğün çerçevesi ile teninizin temas ettiği kısımlarda ten makyajınızın bozulması olacak. Sürdüğünüz fondöten kayacak, hatta zaman zaman tortulaşacak… İşte tüm bunları engellemek için özellikle bu bölgeye normalden daha hafif yapıda bir fondöten sürmeniz zararı en aza indirgeyecektir.

büyüteçli ayna

2- Karşılaşacağınız ikinci problem ise yaptığınız makyajı net olarak görememek olacak. Bu yüzden sabit durabilen -ayaklı- ve büyüteç özelliğine sahip bir ayna makyaj yaparken işinizi çok kolaylaştıracağı gibi zamandan da tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

gözlüklü makyaj.

3- Üçüncü maddede ise belki de en ama en can sıkıcı olan makyaj sorunu var; kirpiklerinizin gözlüğün cama değmesi. Bu sorunu engellemek için maskarayı es geçebiliriz pek tabii ama eğer maskarayı es geçersek gözlerimizin ve göz makyajımızın camlar ardından görünme ihtimalini de epey düşüreceğimizi unutmamak lazım. Bu yüzden maskara sürmeye devam ederken kirpiklerinizi iyice kıvırmanız gün içinde bu sorunu yaşamanızı engelleyecektir.

göz makyajı

4- Kimi gözlükler gözleri olduğundan daha büyük gösterirken kimisi gözleri olduğundan daha küçük gösteriyor. Eğer gözleriniz aşırı büyükse ve miyop gözlüğü kullanıyorsanız bu sizin için bir avantaj olacaktır. Ya da küçük gözleriniz varsa ve hipermetrop gözlükleri kullanıyorsanız da aynı avantajı sürdürüyorsunuz demektir. Ama durum bu ikisinin tam tersi ise o zaman gözlerinizin boyutunu gözlük camlarınızın mercek etkisi ile dengelemek için gözleri büyük/küçük gösteren makyajları araştırıp, uygulayabilirsiniz.

allık

5- Son madde ise gözlük kullanırken allık sürmeyle ilgili küçük bir tüyo. Eğer gözlük takıyorsanız yüzünüzde en ön planda olan bu aksesuara göre şekillenir. Normalde allığı tam elmacık kemiklerine sürerken, gözlük kullanırken gözlük çerçevesinin bittiği yerlere sürmek makyajın daha bütün gözükmesini sağlar.

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *