Grunge: Özensiz ve çabasız şıklığın adı!

15 Oca 2017

 

“Grunge” Jean Paul Gaulltier’in  yırtık jean’leri, Just Cavalli’nin simsiyah hırkaları,  Antonio Marras ile tanıştığımız ipek ve tülden tasarlanmış yırtık elbiseler demektir aslında… Alexander Wang‘ın imzası haline gelen özensiz ve çabasız şıklığın diğer adı da “Grunge” sayılabilir.

1980’lerde Kurt Cobain ile efsaneleşen bu akım, müzikten başlayarak 2010 yıllarında moda dünyasına doğru adım attı. Müzikseverlerin ruhunda derin izler bırakmış olsa da, aynı etkiyi moda dünyasında görmek mümkün. Balmain‘in yarı değerli taşlarla sunduğu tasarımlarda gördüğümüz salaş hava, asimetrik görünüm ve birbirinden ayrı ama birleşince bütün olarak muhteşem görünen  işlemelerde bile hala aynı ruh var.

tesettur

Farkında olmasak da her birimiz, bir parça bu ruhu taşıyan kıyafetler kullandık. Temelinde çabasız şıklık olan tüm kreasyonlar, ilhamını bu moda akımından alıyor. Üstelik geçmişte olduğu gibi günümüz dünyasında daha fazla rahatlık ve şıklığı hak ettiğini düşünen herkese hitap ediyor.

Hangi parçalar ne kadar Grunge, bu akımı nasıl tesettür giyim stilime uyarlarım diye düşünenler için ilham verici bir kaç tüyo ekliyoruz.

grunge

Bol salopet, düz babetler, her an müzik dinlemeye hazır bir kulaklık, yorucu günlerle başa çıkmanın en iyi yolu. Soğuk günlerde bir hırka ile tamamla, yuvarlak çerçeveli gözlüklerin yaz mevsiminin sıcaklığı ile yanında olsun. Ben etek severim diyorsan, farklı modelde salopet seçeneklerini değerlendirip bu stilin tadını çıkarabilirsin.

Salopetler için tıkla.

grunge-akimi

Bomber ceketler yeni moda olmadı, yeniden moda oldu. 90’ların en sevileni kot bomber ceketler, rengarenk baskıları, uzayan veya kısalan boyları ile kalbimizi çaldı. Şimdilerde daha yamalı ve işlemeli olarak  karşımıza çıkmaya başladılar. Bu akımın en önemli kuralı: Yamalarını kendin yap, dilersen kendin yırt. İncik boncuk seviyorsan, iğne iplik ile arkadaş ol. Sade olanını kişiselleştirmek istiyorsan, ya da sade kalsın diyorsan yeni modellere aşağıya tıklayarak bakabilirsin.

Bomber kot ceket için tıkla.

grunge-nedir

Ne kadar bol ve uzun olursa o kadar iyi. Sıcacık bir kış için daha iyisi düşünülemez. Palto, kaban ve pardösülerde bu tarzı seviyorsan, bir beden büyüğünü almayı unutma. Artık atkılar sadece boynuna değil başına da takılabildiğinden, daha ince olanlarını tercih etmende fayda var.

Haki renkte kaban ve mantolar için tıkla, favorini bul.

grung-stili

Kat kat giyinmek, en çok kış mevsimine yakışıyor. Soğukla arası olmayanların, arasının en iyi olacağı moda akımı bu olabilir. Hırka üstüne hırka, kalın kazakla palto veya taba rengi deri kemerle şık bir havaya bürünmüş kat kat görünüm… Tercihin hangisi olursa olsun, atkı kullanmayı ihmal etme. Bu salaş duruşu tamamlayan sırt çantaları, kış mevsiminin yükselen trendleri arasında.

Sıcacık hırkalar için tıkla.

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir