Gül Suyunun Bilinmeyen 5 Kullanımı

17 Şub 2017

 

Gül çiçeği güzellik ve aşkın en evrensel sembollerinden birisi… Bu ikonik çiçek aynı zamanda birçok farklı sorunun da dermanı. Özellikle söz konusu güzellik olduğu zaman gülün sayılamayacak kadar çok faydası var. Antik Yunan ve Mısır toplumlarında asilzadelerin güllü sular içerisinde banyo yaptıkları, yağını esans olarak kullandıkları herkesçe biliniyor.

Güzel olduğu kadar faydalı da olan gülü güzellik ve bakım için gül yağı olarak kullanabileceğiniz gibi gül suyu olarak da kullanabilirsiniz. Başka bir yazımızda gül yağının faydaları ve kullanım alanlarından detaylı bir şekilde bahsetmiştik. Şimdi sıra geldi gül suyunun bilinmeyen beş kullanım alanını sizlerle paylaşmaya!

1- Yüz Spreyi

Hani gün içinde kendimizi dolayısıyla cildimizi yorgun ve tıkanmış hissederiz ya, işte öyle anlar için gül suyu birebir. Sprey pompalı bir şişeye gül suyu doldurup çantanıza atın. Gün içinde bunaldığınızı hissettiğiniz zaman 15-20 cm uzaktan yüzünüze sıkın. Çabucak tazeleneceksiniz.

2- Sakinleştirici: 

Gül suyu dendiği zaman aklınıza sadece aktarda, şişelerde satılan sular gelmesin. Aynı zamanda içme suyunuza katacağınız birkaç taze ya da kurutulmuş gül yaprağının birçok faydası var. Bunların en başında ise strese karşı rahatlatma özelliği geliyor. Aynı şekilde organik gül sularından da birkaç damla suyunuza katabilirsiniz.

3-Nemlendirici

Eğer cildinizde kuruluk problemi çekiyorsanız gül suyundan bunun için yardım alabilirsiniz. Gül suyu ciltteki nemi hapseder. Böylece kullandığınız nemlendiricinin daha uzun süre cildinize etki etmesini sağlar. Bunu yaparken de gül suyunun içerisindeki şeker cildinizin pürüzsüz ve yumuşak bir dokuya sahip olmasını sağlar.

4-Tonik

Birçoğumuzun atladığı ama aslında çok önemli olan cilt bakım adımlarından birisi: tonik. Cildinizi bir sonraki aşamaya hazırlamak için kullanacağını tonik aynı zamanda cildin yatışmasına da yardımcı olacaktır. Dışarıdan aldığınız birçok toniğin içerisinde yer alan alkol cildin kuruyup gerilmesine sebep olurken gül suyu doğal bir seçenek olarak cildinizi yumuşatacaktır. Aynı zamanda gözeneklerin sıkılaşmasına ve cildinizin doğal ve genç bir parıltıya da kavuşmasına yardım edecektir.

10-Saç Temizleyici

Gülsuyu sadece cildinizin değil, saçlarınızın da yakın dostu. Şampuanınıza biraz gül suyu katın ve duştayken şampuanlı saçınıza birkaç dakika masaj yapın. Gül suyunun içerisindeki antiseptik maddeler saç derinizdeki hassasiyeti giderirken aynı zamanda kepek sorunu da engelleyecektir. Ayrıca saçlarınızı yumuşacık yapacağını ve mis gibi kokmalarını sağlayacağını da unutmayın!

 

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir