Gül Yağı ve Faydaları

29 Oca 2017

 

Gül bütün dünyada en çok tercih edilen ve en sevilen çiçeklerden birisi. Büyüleyici güzelliği ve harika kokusu herkesi etkisi altına alıyor. Tabii ki biz Müslümanlar için çok daha farklı bir yeri var. Bu yüzden gül kokusunu bu kadar çok kullanan toplumlardan birisiyiz.

Peki hiç anneannelerimizin, dedelerimizin hayatlarında oldukça aktif bir yeri olan gül suyu ve gül yağı üzerine düşündünüz mü? O pamuk gibi ciltlerine yüzlerce lira harcamadan bu kadar sağlıklı görünmelerinin sırrının gül olabileceğini söylesek?

Evet yanlış duymadınız, o klasik gül yağı ve gül kokusu sadece güzel rayihalar saçmıyor. Hayır marifetleri saymakla bitmeyecek kadar çok! Bugün sadece gül yağının faydalarının üzerinde duracağız. Başka bir yazıda ise gül suyunun faydaları ve farklı kullanım şekillerini sizlerle paylaşıyor olacağız.

Antidepresan: Büyük şehirler, hızlı yaşanan hayatlar, uzun iş saatleri… Hangimiz zaman zaman hayatın bu hızlı akışından bunalmıyoruz ki? Gül yağının en güzel özelliklerinden birisi kokusu ile insanları rahatlatması. Peki bu amaçla nasıl kullanabiliriz? En basit yollarından birisi kumaş mendile ya da fularınıza birkaç damla gül yağı damlatmak. Gün içinde ihtiyaç duydukça bu kokuyu içinize çekin ve iç dinginliğinizi yakalayın.

Antiseptik: Gül yağı anti bakteriyel özelliğe sahip. Bunun yanında mantar oluşumunu da engelliyor. Bu iki özelliğe hızlı iyileştirme özelliği de eklenince yaralanmalarda büyük bir kurtarıcı oluyor. Bıçak kesiği gibi yaralarınıza biraz gül yağı sürün. Böylece hem bölgenin mikrop kapmasını engelleyebilir hem de yaranın daha iyi iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Yara İzlerini Yok Eder: Birçoğumuzun başına gelmiştir. Görünmez kaza ile oluşmuş küçük bir uzun bir süre orada kalır ve bir türlü geçmez. Ya da ergenlik dönemimizde oynamaktan kendimizi alamadığımız sivilcelerimiz olmuştur. Onlardan bize kalan kırmızı lekeler asla geçmek bilmez! Böyle durumlarda yapabileceğiniz en güzel şeylerden birisi biraz aloe vera jeli ile gül yağı karıştırıp bu izlerin üzerine uygulamak. Bu karışım yüksek iyileştirme gücü ile düzenli kullanımda etkisini mutlaka gösterecektir!

Sağlıklı Saçlar: Saçlarınızda elektriklenme ve matlık gibi sorunlar mı yaşıyorsunuz? Saçınızın nemini havluyla aldıktan sonra avucunuza birkaç damla gül yağı dökün ve saçlarınıza serum olarak uygulayın. Saçlarınıza güzel bir parlaklık katacaktır.

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir