Güne Zinde Başlamanın 9 Yolu

19 Sep 2016

Yaşadığımız modern çağ da adımlarımız, hareketlerimiz, konuşmalarımız oldukça hızlı ilerliyor. Kendimize, çevremize vakit ayırmak giderek güçleşiyor. Yaptığımız işler son derece fazla ancak, dinç bir yaşama sahip değiliz. Sürekli yorgun ve bitkin bir haldeyiz. Bunu önlemek biraz zor gibi gözüküyor. Yapmak istediklerimiz arttıkça yorgunluklarımız ve hayattan zevk almalarımız da azalıyor. Tüm bunlardan “tamamı” ile arınmamız zordur. Çünkü hiçbirimiz salt hayatlar yaşamıyoruz, sadece biraz hafifletecek yolları izlememiz dinç bir şekilde güne başlamamızı sağlar. Peki, nasıl?

Güne Zinde Başlamanın 9 Yolu;

gece uykusu

Bazı insanlar geceleri ders çalışmayı severler. Özellikle gece vaktinde motive olan kişiler var. Ancak vücudun gece uykusunu alması gerekiyor. En azından gece 2-3 saat uyuyarak bedeninizi o saatlerde dinlendirin. Gece uykusu gündüz uykusuna benzemez. 22 ve 3 arasında alacağınız uyku gün boyunca vücudunuzun dinç olmasını sağlar.

bir bardak su

Başucunuzda bir bardak su olsun. Gerekirse akşamdan içerisine gün kurusu kayısı atın ve ağzını kapatın. Uyandığınız zaman mutlaka bir bardak su için. Vücudunuz harekete geçsin. Gün kurusu kayısı sabah erken saatlerde metabolizmanızın çalışmasında oldukça faydalıdır.

egzersiz

Egzersiz yapın. Fazla ağır spora gerek yok ya da çok uzun saatler spor yapmaya vakit ayırmayabilirsiniz. Sadece birkaç egzersizle vücudunuzun esnemesini ve rahatlamasını sağlamanız iyi gelecek.

müzik

Yeni bir müzik keşfederek uyanın. Her sabah farklı bir müzik dinlemeye çalışın. Ancak sabahları hareketli müzik daha iyidir. Güne enerjik bir şekilde başlamanızı sağlar.

kahvaltı

İyi bir kahvaltı ile güne devam edin. Sabahları kalori hesabı yapmayın. Sınırsız ama sağlıklı bir kahvaltı tüm gün vücudunuzu dinamiş şekilde ayakta durmanıza yardımcı olur.

cilt bakımı

Yüzünüze her sabah bakım yapın. Sadece uzun süreli bakımlar değil. Bu çok sıkıcı ve yorucu olabilir. Hafif ama cildinize iyi gelecek bakımlara müsaade edin. Güne iyi bir şekilde devam etmenizde çok faydalıdır.

rahat giyim

Rahat giyinin. En önemli şeydir. Tüm gün işlerinize odaklanmanızda önemli bir detaydır. Bedeninizi yoracak kıyafetlerden kaçının. Şık, rahat ve sade olmak düşündüğünüzden daima kolay gelecek.

kahve keyfi

Mutlaka sevdiğiniz bir fincan kahve için. Herkesin kahve keyfi başkadır. Kalori hesaplarına takılmayın. Hayatın tadını çıkartın.

hayat

Hayatınızda yer alan fazlalıklardan kurtulmaya çalışın. Hafiflemenizde çok faydası olacak. Her şeyi ince ince düşünerek mükemmellikten sıyrılın. Mutfağınız, gardolabınız, ayakkabılarınız, aksesuarlarnız, kozmetik eşyalarınız ve daha birçok şeyi hafifletin. Dahası bunları yaparken size yük olan kişilere de mesafeli davranın. Tamamen tüketime yönelik olan modern yaşamın yüklerini hafifletmek için hayatımıza aldığımız fazlalıklardan başlamamız gerekiyor.

Saymış olduğum bu kurallar aslında herkes için geçerli değil. Önemli olan kendinizi iyi hissedeceğiniz ve zinde bir güne uyanacağınız sıralamalar yapmaktır. Belki, kimbilir bunların hiçbiri olmadan güne uyanmak size daha iyi geliyordur. Önemli olan kendinize iyi gelen şeyleri kural edinmek.

Bol şans ve keyifli bir yaşam dilerim.

[wa-wps]
Paylaş

Lise yıllarından itibaren Tekstil ve moda tasarım üzerine eğitim aldım. Gazi Üniversitesi Tekstil bölümünü okurken aynı dönemde Olgunlaşma Enstitüsü Moda Tasarım kursuna gittim. Ev tekstili kurslarına katıldıktan sonra kendi tasarımlarımı online olarak yapmaktayım. Şuan ev tekstili tasarımları yapsam bile kısa bir gelecekte giyim üzerine tasarımlarımla devam edeceğim. Kısa zamanda butiğimi açmak hayalim olsa da en büyük hayalim geleceğin moda eğitimcisi olup dünyaca moda okullarında seminerlere katılmak. 3 yıldır online olarak çeşitli sitelere makale yazdığım gibi 1 senedir kişisel moda bloğum var. Dikmek, kesmek, tasarlamak benim için meslekten çok bir tutku, ilk aşk, hayatım üzerine kurduğum tüm hayallerim diyebilirim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *