Güneş Gözlüğü Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken 3 Şey

17 May 2017

 

Hatırlıyorum da bundan çok değil beş altı sene öncesinde güneş gözlüğüne ihtiyaç duymadan gayet rahat yaşayabiliyordum. Optik camlardaki ışığı kıran filtreler benim için yeterli oluyordu. Ancak son iki senedir güneş sanki milyonlarca kilometre ötede değil de beş yüz metre ilerideymiş gibi hissediyorum.

Sürekli göz kontrollerini yaptıran birisi olarak sorunun bende olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Atmosferdeki incelme, ozon tabakasındaki delik gibi bilimsel sebeplerden olduğunu tahmin ediyorum. Güneş ışınlarının aşırı yoğun olmasından kaynaklanan bu rahatsızlığımı bir çift de güneş gözlüğü edinerek giderdim.

Ben normalde de gözlük kullandığım için optik mağazalardan birinden numaralı bir gözlük edindim tabii. Ama dikkatimi şu çekti; arkadaşlarım da dahil olmak üzere birçok insan güneş gözlüğü alırken cama hiç dikkat etmiyor bile. Çerçeveyi kendilerine yakıştırıyorlar ve ödemeyi yapıp mağazalardan çıkıyorlar. Ancak aslında bir güneş gözlüğü alınırken dikkat edilmesi gereken birçok farklı etken var. Bugün en önemli gördüğüm üç maddeyi sizlerle paylaşıyor olacağım.

1.Camların filtre özelliklerine dikkat edin.

Gözlük camlarında birçok farklı özellik bulunuyor. Optik camlar için de güneş gözlüklerinin camları için de farklı farklı filtreler farklı farklı artılar sunuyor. Polarize, organik, blue blocker gibi birçok farklı özellikte cam filtreleri mevcut.

Gerçekten bizlere koruma sağlayacak bir güneş gözlüğü alacağımız zaman da bu özelliklerden bazıları ön plana çıkıyor. Güneş gözlüğünüzün sizi UVB ve UVA ışınlarından koruması gerekiyor. Bunun için de ideal rakamların %99 UVB %95 UVA olduğu söyleniyor.

2.Etiketleri okuduğunuzdan emin olun. 

Bir güneş gözlüğünün zincir mağazalardan birisinde satılıyor olması camlarının sağlıklı olmadığı anlamına gelmez. Bu yüzden etikette size sunulan bilgileri okuduğunuzdan emin olun.

Eğer beğendiğiniz güneş gözlüğü “kozmetik” aksesuar olarak adlandırılmışsa uzak durun. Biraz süslenmiş renkli bir plastiğe gözlerinizi emanet etmek istemezsiniz değil mi?

3.Camınızın Dayanıklı Bir Malzemeden üretildiğinden emin olun. 

Gözlüklerin en hassas noktaları camları. Özellikle seçilen çerçeve ve kullanıcının dikkat etmesine göre kırılmaları oldukça kolay olabiliyor. Bu yüzden alırken üretildiği ham maddeye bakarak biraz daha dayanıklı bir şey seçmeye çalışın.

Alabileceğiniz en iyi malzeme, çizilmeye ve kırılmaya karşı dayanıklı, esnek ve hafif bir yapıya sahip olmasından dolayı NXT poliüretan. Alabileceğiniz en kötü seçeneklerden birisi ise düzgün bir koruma sağlamamaları ve görüş kalitesini düşürdükleri için akrilik camlar.

Özellikle yazın en önemli aksesuarımız olan gözlükler hakkında bilmemiz gerekenleri bitirdikten sonra yeni trend haline gelen fularları mercek altına aldığımız “fuların altın çağı” yazımıza göz atabilirsiniz.

Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir