Habiba Da Silva 'SKIN' Koleksiyonu

30 Mar 2017

 

22 yaşındaki İngiltereli kanaat önderi Habiba Da Silva, geçtiğimiz günlerde ‘SKIN’ adlı şal koleksiyonunu görücüye çıkardı. Giderek globalleşen yeni dünya düzeninde en çok karşımıza çıkan konulardan biri olan ırk ayrımına ithafen hazırladığı koleksiyon görülmeye değer!

Habiba Da Silva, hazırladığı koleksiyon ile insanların sadece birer ten rengi olmaktan çok daha fazlası olduklarına dikkat çekiyor. Koleksiyonun genel amacı  kitleler arasındaki ırka bağlı kutuplaşmalara dikkat çekmek ve insanları bir araya getirerek barış içinde yaşamaya davet etmek.

Bu amaçla hazırlanan SKIN koleksiyonunda şallar farklı ten renkleri ile birebir uyumlu olacak şekilde tasarlanmış. Habiba Da Silva’nın çıkarttığı kapsül koleksiyonda toplam 9 farklı renge yer verilmiş.

Ayrıca her şal renginin kendine ait özel bir isme de sahip olması dikkatleri çekiyor. Habiba Da Silva isimleri dünyanın farklı ülkelerindeki dillerden seçmiş. Bu ülkelerin çoğu Habiba Da Silva’nın birebir gidip çalışma fırsatı bulduğu ülkeler. Bu diller arasında “kuşak” kelimesi ile Türkçe de yer alıyor.

Habiba Da Silva koleksiyonunu tanıtırken sitesinde şu cümlelere yer vermiş:

”SKIN koleksiyonu için birçok farklı şeyden esinlenildi. İlk olarak, benim farklı kültür ve geleneklere olan tutkum, ikinci olarak da markalardaki sadece açık tenli modellere giydirilmiş ürünlere odaklanma trendini kırma arzum.

Ben herkes için bir şey istedim; her türlü arka plandan gelen erkek ve kadınlar için. Başörtülerin de isimlerinden anlayacağınız üzere evlilik teması üzerinde oynadım. Evlilik, birleşme kelimesi tamamen varlıkları bir araya getirmekten ibaret ve işte bu SKIN koleksiyonunun ana fikri.”

Habiba Da Silva, SKIN koleksiyonunda kitleyi sadece kadınlarla kısıtlamıyor. Aksine erkeklerin de kullanabileceğini vurgulamış. Ürünlerde kullanılan %100 pamuk kumaş da şalların herkes tarafından rahatça tercih edilebilmesini sağlıyor.

SKIN koleksiyonunun ilham kaynağı farklı tipte insanlar arasındaki birliktelik. Daha önce de söylediğimiz gibi koleksiyonun teması evlilik, birleşme. Ancak bu evlilik kadın ve erkek arasındaki bağ olmak zorunda değil. Daha ziyade farklı kültür ve geçmişe sahip insanların bir bağ kurması…

[wa-wps]
Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir