Halima Aden’in mülteci kampından podyuma uzanan hikayesi

02 Eki 2017

 

Kenya’daki Birleşmiş Milletler mülteci kampında dünyaya gözlerini açan Halima Aden, yedi yaşında ise ABD’ye göç etti. Aden’in zorlu hayat koşullarından, parlayan bir yıldıza dönüşmesi ise çok uzun sürmedi.

Dönüm noktası ise, 2016 yılında ABD’nin Minnesota eyaletinde gerçekleşen Miss Minnesota Güzellik Yarışması oldu. Podyumda modanisa.com’dan satın aldığı tesettür mayosuyla yürüyen Aden için yarışmanın sunucusu, ilk tesettürlü yarışmacı olarak tarih yazdığını söyledi. O günden sonra moda dünyasının dikkatini çekmeye başlayan Aden, başarılı bir yükselişin ilk adımlarını da atmış oldu.

Yarışma sonrasında onlarca teklif alan Aden, tercihini ilk önce ABD’li rap şarkıcısı Kanye West’in Yeezy koleksiyonu için podyumda yürümekten yana kullandı. New York Moda Haftası’nda ilk defa büyük markaların defilelerinde yer alan model, dünyanın en gözde modellerini gölgede bırakacak kadar iddialıydı.

Halima Aden, geçtiğimiz yıl Modanisa sponsorluğunda gerçekleşen London Modest Fashion Week’te büyük ilgi toplamıştı. Şimdi ise, dört günlük bir İstanbul ziyareti olacak. Modanisa’nın #bizbize projesi ve yeni sezon çekimlerinde Halima Aden’e eşlik edecek dünyaca ünlü fenomenler ise, Dubai’den Soha Mohammed Taha ve Hollanda’dan Saara Zai. Üç ünlü ismin, #bizbize projesiyle yapacağı çekim öncesinde, yine Modanisa ev sahipliğinde Türk moda fenomenleri ile İstanbul’da güzel bir akşam yemeğinde bir araya gelecekler.

Dünya tarihinde ilk tesettürlü model ünvanı alan 19 yaşındaki Halima Aden’in en büyük hedefi ise, Amerikalı Müslüman gençler için rol model olmak… Ayrıca, mülteci çocuklara günün birinde yıldız olabileceklerini göstermek ve umut aşılamak için çalışmalar da yapmak istiyor.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir