Hamileler ve Emziren Anneler Ramazan'da Oruç Tutmalı mıdır?

14 Haz 2015

Ramazan ayı yaklaşırken zihnimizde bir çok soru oluşmaya başlıyor. Bunlardan bir tanesi de hamile veya emziren annenin oruç tutması hususu.

Enes ibni Mâlik Radiyallâhu Anh rivayet ediyor:

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem buyuruyorlar ki:

Şüphesiz ki Allah (Azze ve Celle) yolculuk halinde bulunan kimseden orucu ve namazın yarısını kaldırmıştır. Hamileden ve süt emziren kadından da orucu kaldırmıştır.”
(Ebu Davud, Savm: 44, Tirmizi, Savm: 21; İbni Mâce Sıyam: 12)

Dürrü’l-Muhtar’da:

“Zann-ı galip ile, kendi hayatından veya çocuğunun hayatından korkan hamile yahut zahirü’r rivayeye göre, anne olsun, süt anne olsun emzikli kadın oruç tutmayabilir.” (İbn Âbidin, IV, 338)

Esas olan; gerek hamile, gerek çocuk emziren kadınların, kendi nefislerinin veya çocuklarının helâk olma tehlikesinin bulunmasıdır. Nitekim Fetevay-ı Hindiyye’de:

“Hâmile olan veya çocuk emziren kadınlar; gerek kendi nefislerinden, gerekse çocuklarının helâk olmasından korkarlarsa oruç tutmayabilirler veya iftar edebilirler. Bu durumdaki kadınlara keffaret gerekmez, daha sonra oruçlarını kaza ederler.” denilmektedir (İbn Âbidin, I, 207).

Konu ile ilgili hadis rivayetleri gösteriyor ki; hamile hanımlar ve bebeğini emziren anneler, oruç tutmaya dayanamıyorlarsa, Ramazan ayı içinde oruç tutmazlar. Ramazan’dan sonra uygun bir zamanda tutamadıkları oruçlarını sıraya uymaya gerek duymadan kaza ederler.

sb10065720v-001

Burada kararı verecek olan elbette annedir. Her anne evladını çok düşünür ve kendini tanır. Ben hamileliğimin son ayına denk gelen Ramazan orucumu tutamamıştım ama bebeğim 11 aylık olduğunda Ramazan orucumu tutmuştum. Burada önemli noktalardan biri de bebeğimizin ek gıda alıyor olma durumu. Sadece anne sütü ile beslenen bebeğimize, vücudumuza çok uzun süre sıvı girmediği için sütümüz yetmeyebilir. Zamanımızın şartları o kadar gelişti ki envai çeşit yiyecek, içecek dolaplarımızda mevcut. Doğru beslendikten sonra, sütünüzün bebeğinize yeteceğine inanıyorsanız ve doktorunuz müsaade ediyor ise orucunuzu tutabilirsiniz. Zira sonrasında biriken borçların ödenmesi de oldukça zor olmakta.

Konu hamilelik olduğunda durum biraz daha zor, çünkü içeride bebeğinizin ihtiyacını göremiyorsunuz. Bu dönemde hamilelik ayına, oruç tutma süresine ve doktor önerisine göre karar verebilirsiniz.

Her konuda olduğu gibi dinimiz bize oruç ibadetinde de kolaylıklar sunuyor. Bebeğimizi ve kendi sağlığımızı düşünerek ister orucumuzu tutarız, ister Rabbimizin bize sağladığı kolaylıktan faydalanırız.

Hayırlı Ramazanlar…

Paylaş

Beykent Üniversitesi Tekstil Bölümü mezunu olan Hacer Sucuoğlu Adıgüzel; İSMEK ve Halk Eğitim'de öğretmenlik ve bölüm başkanlığı yapmış, kariyerine rengarenkkostüm.com'da çocuk kostümleri ve tesetturyakasi.com adresinde yetişkin tasarımları ile devam etmekte ve tesetturgiyim.com sitesinde yazarlık yapmaktadır.

Yorumlar

  1. Hacer canım çok güzel bir konu seçmişsin emeğine sağlık. Birçok hanımın bu bilgilere ihtiyacı vardı. Sevgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir