Hangi Valide Sultan'ın Tarzı Seni Yansıtıyor?

04 Mar 2016

 

Hangi Valide Sultan’ın tarzı seni yansıtıyor? Bunu keşfetmek için, kendilerini biraz tanımakla başlıyoruz.

Osmanlı döneminden günümüze, giyim tarzları ile büyüleyen valide sultanların kendilerine has tarz ve üslupları vardır. Her sultanın karakteri, giyim tercihlerine bilinçli olarak yansıtılmış ve resmedilmiştir. Kendileri hakkında bilinmeyenleri öğrenirken, hangi Valide sultanın tarzının sizi yansıttığını keşfedeceksiniz.

images

Safiye Sultan, Sultan Üçüncü Mehmed’in annesi, genç ve güzel Venedik’li bir hanım. Resmedildiği üzere kuralları yıkan, akıllı ve kararlı bir sultan. Sarayda herkesten daha rahat bir giyim tarzı benimsediği biliniyor. Saraya geliş vakti bunda etkili, zira eğitim gördüğü vakit herkesten yaşça büyükmüş. Hatta bu yaşta bir kız, eğitime alınmazmış. Fakat zekası ve kararlı tutumu sayesinde hem saray eğitimi almış, hem de 3. Murat’ın eşi olmuş.

Eğitim, ve zekanızı kullanarak farklı şeylere odaklanmış olsanız bile, gösterdiğiniz gayret Safiye Sultan’la ortak noktanız olabilir. Hedeflerinize ulaşmaya çalışırken rahatınızdan da ödün vermiyorsanız, günümüzün Safiye sultanı olabilirsiniz. Tek parça ile şıklık kazanacağınız yelekler, uzun tunik ve bol pantolonlar size hem rahatlık, hem de zarafet katacak.

Yeni sezonun sultanlarına özel modelleri incelemek için tıklayın.

nilüfer hatun

Batılı ressamların yaptığı Osmanlı konulu eserler, genelde kendi hayal ürünüdürler. Ne gördüğümüz Valide sultanlar ne de saray daireleri gerçek değil. Gerçek olan şu ki, ressamların vakıf oldukları Osmanlı’nın giyim kuşamı ve bir nebze günlük yaşamları ile ilgili toplayabildikleri ipuçlarıdır. Ressamlar bunları eserlerine aktarırlar.

Hakkında çok şey söylenen, fakat bundan başka resmi bulunmayan Nilüfer Hatun, bu gizemini muhteşem bir hayat öyküsünde saklar. Orhan Gazi tarafından düğün gününde istemediği biri ile evlendirilmekten  kurtarılır. İlk yabancı Sultan Nilüfer Hatun’dur. Kendisi erdemli, yardımsever ve yürekli bir kadın olarak anılır. Fırtınalı hayatının tüm zorluklarına 15 yaşında göğüs germeye başlayan Nilüfer Hatun, güçlü kişiliği ile bilinir ancak güzelliği sebebi ile bir o kadar da narin görünür. Onun kadar güçlü ve güzel bir hatun daha olmadığı da söylenmiştir.

Bir örtünün altından süzülen güzel ve gizemli duruşu, muhteşem kumaşların yanında beline sarıverdiği yöresel şal birbirine zıt olduğu halde bütünleyici duruyor.

İçinizde Nilüfer Sultan’ın gücünü hissediyor ve farklı olanı giymekten korkmuyorsanız, cesur seçimlerden birine buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

muhteşem yüzyıl

Osmanlı Devleti’nin ilk padişahı olan Osman Gazi’nin eşi olmak, elbette üstün meziyetlere sahip olmayı gerektirir. Osman Gazi’nin ismi ile müsemma olan imparatorluk, zevcesinin  desteği ile güçlenmiştir. Bu gücün temelinde derin bir maneviyat ve inancın yattığını hepimiz biliyoruz. Osman Gazi’nin eşi Malhun Hatun’un savaşçı ruhunu ilk bakışta fark edebilirdiniz. Savaşçı kişiliği dış görünüşünden bile anlaşılan Malhun Hatun, hayatı boyunca güçlü bir Türk kadını olarak yaşamıştır.

Bugün savaş alanları değişse de, evinde veya iş yerinde farklı mücadeleler veren kadınlar var.

Gücünüzden bir şey eksiltmeyecek takım elbiseler, güveninizi arttıracak rahat modeller Malhun Hatun tarzını hissetmenizi sağlayabilir.

Buraya tıklayarak onun ruhunu tarzınıza yansıtabilir, belki de hepsinden bağımsız kendi hikayenizi yazmaya da karar verebilirsiniz.

Osmanlı Kadınları

Osmanlı Kadınları

[wa-wps]

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir