Hayallerinizi 5 Adımda Gerçekleştirin

29 Ağu 2016

Hiç kuşkusuz hepimizin hayalleri var. Bunların bazıları çocukluktan kalma, bazıları ise yaşamın gerçekliği ile şekillenen düşüncelerimiz olabiliyor. Ancak modern dünyada istediğimiz gibi hayallerimizi gerçekleştirmek mümkün gözükmüyor. Kimisi yarım kalıyor, kimisine hiç başlamadan vazgeçebiliyoruz. Böyle olduğu zaman daima hüsrana uğruyoruz. Peki, hayatın getirdiği zorluklar hayallerinizi gerçekleştirmenize engel midir? Eğer azimli ve istikrarlı olursanız kesinlikle engel olamaz. Önemli olan karar verdiğiniz de nasıl bir yol almanız gerektiğini iyi kestirmek gerekiyor.

Hayallerinizi Gerçekleştirmenin 5 yolu:

not defteri-horz

Günlük not tutun. Mutlaka bir not defteriniz olsun. Her an yanınızdan ayırmadığınız bir not defteri edinin. Gerçekleştirmek istediğiniz bir hayaliniz için hedefler belirleyin. Madde madde sıralayın. Bu maddeler sıralarken en basitinden başlayın. Yaşamınızdaki sınırlarınızı hesaba katın. Maddi durumunuzu gözden geçirerek hareket edin. Her ne kadar hayal desek bile bunları reel yaşam dökerken elinizdeki verileri hesaba katmanız ilerlemenizde fayda sağlar.

Coloured memory paper - reminder on a noticeboard.

Duvarınızda asılı bir mantar panonuz olsun. Günlük rutin olarak yapmak istediklerinizi bu panolara asın. Sonrasında yapabildiklerinize gülücük resimleri çizerek motivenizi artırın. Yapamadıklarınıza da mutlaka somurtkan ufak bir resim çizin. Tüm not kağıtlarını yapabilseniz bile ara sıra bazılarını yapmayın. Olumluluğu tattığınız kadar olumsuzluğu da tadın. Böylece zıtların gücüyle dengeyi kurun. Sürekli olumlu giderse bu çok sıkıcı hal olur. Şöyle düşünün. Hayatınızda her şey olumsuz gidiyor. Ne yaparsınız? Yaşamdan kopar, mutsuz olursunuz. Her şeyin fazla olumlu gitmesi de sizi gerçek yaşamdan kopararak fazla hayalperestçi davranmanıza neden olabilir. Denge her zaman önemlidir.

beş dakika-horz

Aklınızda sürekli yapmak istediğiniz bir hedefiniz var. Yeni bir kitap olabilir ya da yeni bir dil öğrenmeye başlayacaksınız. Ya da farklı bir sanat dalına başlamak istiyorsunuz. Ancak pek vaktiniz yok. Zamanınız sürekli kısıtlı ve hiçbir şekilde vakit ayıramıyorsunuz. O halde yatmadan 5 dakika önce yapmak istediğiniz bu hedefinizi gerçekleştirin. 5 dakika kitap okuyun, 5 dakika yabancı dil egzersizlerini tekrarlayın ve öyle yatın. Bunu yaparken de sürekli not alın. Ve bir ay sonra başlangıç noktanızdan ne kadar ileride olduğunuzun farkına varacaksınız.

plan-horz

Üst üste plan yapmayın. Bir  hedefinizin sonuna kadar varmak istiyorsanız öncelikle onu bitirin ya da yarılayın. İşinizi kolaylaştırdığı zaman hayatınızda yeni bir plana yer verin. Bu şekilde planlarınızı gerçekleştirdiğinizi göreceksiniz.

kosmak-kosu

En kısa sürede harekete geçin. Zihinsel ve bedensel aktiviteler yapın. Unutmayın! İnsan hem zihinsel, hem bedensel varlıktır. Ancak asıl mesele zihnimizde bir araya getirdiklerimizdir. Bedenimiz zihnimizdekileri eyleme dökebilmek için bir araç. O halde uzun süre düşünebilir ve kısa sürede bedeninizle hedeflerinize doğru ilerleyebilirsiniz.

Not: Yapmak istediklerinizi ertelemeyin. Erteledikçe daha da fazla yığılacak. Hayatta yapmak istediklerinizi daima gerçekleştirerek azaltın. Bu size daima mutlu hissetmenizde yardımcı olacaktır. O halde ilk işiniz bir defter almaya..!

[wa-wps]
Paylaş

Lise yıllarından itibaren Tekstil ve moda tasarım üzerine eğitim aldım. Gazi Üniversitesi Tekstil bölümünü okurken aynı dönemde Olgunlaşma Enstitüsü Moda Tasarım kursuna gittim. Ev tekstili kurslarına katıldıktan sonra kendi tasarımlarımı online olarak yapmaktayım. Şuan ev tekstili tasarımları yapsam bile kısa bir gelecekte giyim üzerine tasarımlarımla devam edeceğim. Kısa zamanda butiğimi açmak hayalim olsa da en büyük hayalim geleceğin moda eğitimcisi olup dünyaca moda okullarında seminerlere katılmak. 3 yıldır online olarak çeşitli sitelere makale yazdığım gibi 1 senedir kişisel moda bloğum var. Dikmek, kesmek, tasarlamak benim için meslekten çok bir tutku, ilk aşk, hayatım üzerine kurduğum tüm hayallerim diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir