Hayatımızı Etkileyen Aksesuarlar ve Sırlar

26 Eki 2017
Giyim sırasında seçtiğimiz bazı parçalar nedensizdir ve gelir geçer bir havası vardır. Bazıları ise gerçek bir nedeni barındırır. Bireysel, özgün, kendisine has olan bu parçalara aksesuar adını veririz. 
 
“Aksesuar: Şapka, çanta, mücevher ya da kol düğmesi gibi bir takım tamamlayan bağımsız parçalar. Aksesuarlar sade bir takıma parıltı katabilir, onu ilgi çekici hale getirebilir ya da bir takımın farklı zamanlarda farklı bir hava taşmasına yardımcı olabilir.”
Kaynak: Gavin Ambrose & Paul Harris görsel moda tasarım sözlüğü.
 aksesuarlar
Her ne kadar aksesuarlar nedensiz, gelir geçer, tamamlayıcı parçalar olarak adlandırılsa bile iletişimi etkilemek ve etkili iletişime geçmek amacıyla vücudun belirli yerlerinde kullanılır. Nitekim karşımızdaki kişilerle iletişime geçmeden önce kuracağımız cümleler yerini giydiklerimiz alır. Bu yüzden kullandığımız aksesuarlar iletişimin en büyük etkenleri arasında önemli bir yer edinmektedir.
Şapka gibi bir aksesuar iklimsel gereklilik olsa bile zamanla insanlara estetik katan özellik kazanmıştır. Karşımızdaki kişilerle iletişim kurarken onu etkilemek amacıyla tercih edilir.
sapka-aksesuar
Saat, mücevher gibi aksesuarlar daha çok estetik açısından tercih edilir.
saat-aksesuar
Bunun yanı sıra yakaya takılan, ülke, bayrak, din, bir lider gibi simgesel aksesuarlar dikkat çekmek için farklı bir amacı barındırır. Etkili bir iletişim kurmak istediğinizde, aksesuarların gücünden rahatlıkla yararlanabilirsiniz.
aksesuar
Hatırlarsanız 2012 Oscar ödülünde kırmızı halı da en çok konuşulan kişi modacı Gülşah Saraçoğlu oldu. Onaylarız ya da onaylamayız. Kıyafetindeki anlamsız duruşu diye adlandırdığımız bel kemerindeki mezur ve çantasındaki terzilerin kullandığı iğnelik çok konuşuldu. Buradaki amaç toplumun ya da kırmızı halının algılarına göre şekil almak değil tamamen bireysel bir duruşla varolmanın da mesajını bizlere taşır.
aksesuar gulsah-saracoglu
Ben, genellikle dikiş makineli kolyem ve geometrik takılarımla tanınırım. Mesleki alanımın giyim olması ve bir meslekten daha çok ruhumu yansıtması dolayısıyla dikiş makineli kolyemle oldukça bütünleşirim. Bu aksesuar, hakkımda insanların kafasında şöyle bir izlenim oluşmasına katkıda bulunur: “Vahide, 12 yaşında el sanatları derslerinden dolayı meslek lisesi giyim bölümüne gitti ve şimdi bu işi severek, büyük tutkuyla yapıyor.”
Aslında basit gibi görünen bir takı, materyal ile ruhumu da karşı tarafa aktarmış oluyorum. Geometrik takılar tercih etmem ise, sanatta ve doğada her şeyin estetik bir ölçüye bağlı olduğunu gözlemlememden kaynaklanıyor. Bu takıları sevmemin bir başka nedeni ise, ben yazmadan bilinemez; gizlidir: Vücut yapım çok feminen, yuvarlak hatlı. Bu hatların belli olmasını istemem; bu yüzden aşırı feminen giyinmeyi sevmem. Yuvarlak olan hatlarımı sivriltmek için geometrik takıları tercih ederek bir illüzyon oluşturuyorum.
Eminim sizin de böylesi aksesuar sırlarınız vardır. Lütfen bana o sırlarınızı yazar mısınız?
Paylaş

Lise yıllarından itibaren Tekstil ve moda tasarım üzerine eğitim aldım. Gazi Üniversitesi Tekstil bölümünü okurken aynı dönemde Olgunlaşma Enstitüsü Moda Tasarım kursuna gittim. Ev tekstili kurslarına katıldıktan sonra kendi tasarımlarımı online olarak yapmaktayım. Şuan ev tekstili tasarımları yapsam bile kısa bir gelecekte giyim üzerine tasarımlarımla devam edeceğim. Kısa zamanda butiğimi açmak hayalim olsa da en büyük hayalim geleceğin moda eğitimcisi olup dünyaca moda okullarında seminerlere katılmak. 3 yıldır online olarak çeşitli sitelere makale yazdığım gibi 1 senedir kişisel moda bloğum var. Dikmek, kesmek, tasarlamak benim için meslekten çok bir tutku, ilk aşk, hayatım üzerine kurduğum tüm hayallerim diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir