Hayyat Dergi İmtiyaz Sahibi Dyt. Zeynep Hasoğlu ile Röportajımız

26 Ağu 2014

hayyat-dergi-imtiyaz-sahibi-dyt-zeynep-hasoglu-ile-roportajimiz2014 Eylül sayısı için kolları sıvayan Zeynep Hasoğlu ile muhafazakar kadın dergisi olan Hayyat dergi hakkında konuştuk. Kendisinin size küçük bir mesajı var. “Akıllı telefonlardan kafanızı kaldırın ve gerçek hayatın güzelliklerini yaşayın. Okumaya başlayın… Hayyat dergi ise; keyifli saatlerinize keyif katsın!”

Merve Uzun: Zeynep Hanım öncelikle sizi tanımak isteriz. Beslenme uzmanı olduğunuzu biliyoruz. Kendi mesleğinizi icraa ettiniz mi veya devam ediyor musunuz?

Zeynep Hasoğlu: 1984 İstanbul doğumluyum ve Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik mezunuyum. Beslenme Uzmanı’yım aslında… Kendi mesleğimi tabiiki icraa ettim hem de Ankara’dan döner dönmez ertesi gün özel bir hastanenin diyetisyeni ve kurumsal mutfak sorumlusu olarak işe başladım. 6 yıl boyunca farklı hastanelerde diyetisyen olarak görev yaptım ve kurumsal firmalara Beslenme Danışmanlığı verdim. 9 ay önce de Muhafazakar Kadın Dergisi sloganıyla Hayyat Dergi’yi hayata geçirdim. Şu an bütün enerjimi Hayyat Dergi’ye ve kurumsal dergilere ayırıyorum. Ama mesleğimi bıraktım diyemem, ilerleyen dönemlerde planlarım arasında; kendi muayenehanemle birlikte dergiyi paralel sürdürmek var…

Merve Uzun: Dergi sektörüne sizi çeken neydi?

Zeynep Hasoğlu: Sağlık sektöründen birisinin moda dergisi ile ne alakası olabilir veya neden yayıncılığa geçmiş olabilir, diye pek çok kişinin aklına bu sorular gelmiştir. Öncelikle her kadın moda ile yakından ilgilenir. Vitrinler, ayakkabılar ve çantalar her kadının olduğu gibi benimde hayatımın neredeyse ön saflarında yer tutuyordu. Sonra bir gün Türkiye’nin ilk tesettür dergisi Âlâ’nın çıkacağı haberi geldi ve biz tesettürlü kadınlar için ihtiyaç olan bu dergide tesettürlü bir diyetisyen olarak, köşe yazılarımla bulunmam gerektiğini düşündüm ve hemen aradım. 2. sayısından itibaren beslenme ve diyet yazılarımla dergide yer aldım. Ve sonrasında boş kalan koltuğu benim doldurabileceğimi düşündüler ve Âlâ Dergi’nin Genel Yayın Yönetmenliği’ni yürütmeye başladım. İlk olarak bu teklif ve düşünce beni her ne kadar korkutmuş olsa da, ilk bir ay içinde tüm püf noktaları ve yayıncılığı öğrenerek bu görevin üstesinden geldim. Konuya başlarken her kadın moda ile ilgilidir demiştim fakat moda yayıncılığı bambaşka bir sektör ve olağanüstü bir vizyon gerektiriyor. Tabii ki, sağlıkçı olduğum için moda ve yayıncılıkla ilgili tecrübem yoktu fakat çok iyi bir ustam vardı. Âlâ Derginin yani ilk tesettür dergisinin kurucusu ve babası Mehmet Volkan Atay, yani ustamdan çok şey öğrendim. Eğer öğrenmesini bilirseniz ve sizden tecrübelilerden birşeyler kapmaya çalışırsanız en güzel yerlere de gelirsiniz ve başaramayacağınız hiç birşey olamaz. Diyetisyenlikte evet profesyoneldim fakat burada alaylı, ama doğru yolu izleyerek ve çalışarak başarıya ulaştım.

Hayyat-dergi-imtiyaz-sahibi-zeynep-hasoglu-3 (1)

2014 Eylül sayısı için kolları sıvayan Zeynep Hasoğlu ile muhafazakar kadın dergisi olan Hayyat dergi hakkında konuştuk. Kendisinin size küçük bir mesajı var. “Akıllı telefonlardan kafanızı kaldırın ve gerçek hayatın güzelliklerini yaşayın. Okumaya başlayın… Hayyat dergi ise, keyifli saatlerinize keyif katsın!”

Merve Uzun: Hayyat derginin kurulum aşaması ve şuanki durumundan bahseder misiniz?

Zeynep Hasoğlu: Hayyat Dergi’nin kuruluşu aslında yukarıda bahsettiklerimin devamı diyebiliriz. 2013 Haziran ayında Âlâ Dergi’yi devretmemizle birlikte, 4-5 aylık bir dinginlik sürecinden sonra Mehmet Volkan Atay ile birlikte yepyeni bir dergi kurmaya karar verdik. Yeni dergimiz, önceki tecrübelerimizden ve mecburi yapılan hatalardan aldığımız derslerden dolayı daha profesyonel ve insani ilişkileri daha sağlam olmalıydı. Muhafazakar Kadın Dergisi olmanın hakkını vermeliydik ve tesettürlü veya tesettürsüz kırmızı çizgileri belli olan muhafazakar kadına hitap edecektik. Herşeyden öte dürüst, güvenilir ve dosthane olmak birincil önceliğimizdi. 2014 Ocak ayında yeni bir dergiyle, yeni bir yılda raflara girdik. Şükürler olsun ki, dergimiz her ay moda ve stil konusunda muhafazakar kadınlara yol gösteriyor, ufuklarını açıyor ve keyifli vakit geçirmelerine aracı oluyor. Şu an Eylül sayımızın hazırlıkları yapılıyor ve Eylül ayında Butik Rehberi ile yeni bir adım daha atmış olacağız. Uzun vadede de güzel projelerimiz var, onları da ilerleyen dönemlerde paylaşırız sizinle inşallah…

Merve Uzun: Kaç kişilik bir ekibiniz var ve kimlerle çalışıyorsunuz?

Zeynep Hasoğlu: Editörlerimiz, fotoğrafçımız, grafikerimiz vs. 7-8 kişilik bir ekibimiz var fakat hala hem tesettür giyim sektörünü hem de yayıncılığı gerek editöryal gerekse reklamcılık konusunda iyi bilen personel sıkıntısı yaşıyoruz.

Hayyat-dergi-imtiyaz-sahibi-zeynep-hasoglu-4

Merve Uzun: En son Este World işbirliğiyle güzel bir organizasyona imza atmıştınız. Projelerinizden bahseder misiniz?

Zeynep Hasoğlu: Evet… Esteworld benim eski kurumum, eski patronumla dostlarımızı cilt bakımı ve güzellik konusunda bilinçlendirmek adına güzel bir organizasyon yaptık. Hayyat Dergi, başlı başına kadınlar için çalışan güzel bir proje, zaten her ay yeni eklemeler yeni projelerle sürekli kendini yeniliyor ve geliştiriyor. Arka planda Hayyat Medya olarak kurumsal dergiler çıkarıyor ve yeni projelere imza atıyoruz. 2015 yılında inşallah herkesin duyacağı ve ses getirecek özel bir projemiz var fakat detaylar daha sonra:)

Merve Uzun: Dergi yönetimi tesettür giyim sektöründe biraz sıkıntılı olsa gerek. Çünkü tesettür, muhafazakarlık, modernlik biraz karışmış gibi duruyor. En azından tepkilere maruz kalınıyor. Neler düşünüyorsunuz?

Zeynep Hasoğlu: Tesettür, muhafazakarlık ve modernlik aslında tamamen birbirinden farklı anlamlar içeriyor. Haklısınız, ülkemizde maalesef hepsi birbirine girmiş durumda ve insanların aklında hâlâ cevaplanamamış sorular var. Tesettürden başlayalım isterseniz, tesettürün sınırları ve tanımı Kuran-ı Kerim’de olduğu gibidir. Tesettürün tanımı Yüce Rabbim’imiz tarafından yapılmıştır ve kimin bunun üzerine bir söz söylemeye haddi ve cüreti vardır ki! Demek ki nokta koyuyoruz buraya. Biz Hayyat Dergi olarak hiçbir olumsuz tepki almadık ve de almayız inşallah… En başta da söylediğim gibi, biz Muhafazakar Kadın Dergi’sinin hakkını vermek için yola çıktık ve kırmızı çizgilerimizle yola devam edeceğiz. Dergimizde iç giyime yer vermeyiz ve alkollü mekan tanıtımlarına rastlayamazsınız. Fakat şöyle bir konu var ki; moda ve stil dergisiyiz ve dünya modasına ve dünya trendlerine de yer vermek durumundayız. Podyum görüntüleri, ünlü markaların tasarımları dergimizde muhafazakarlık çerçevesinde yer alıyor. Zaten yer almasaydı modayı yakından takip edemezdik, öyle değil mi?

Merve Uzun: Muhafazakar modern yaşama yönelik çıkarılan bu dergiler, sizce hak ettiği yerde mi? Ya da gidişat ne yönde?

Zeynep Hasoğlu: Muhafazakar kadınlara yönelik dergiler henüz daha çok gençler. 3 yıl önce başlayan bu serüven – ki ilk günden beri neredeyse içinde var olduğum, gözlemlediğim veya kendi kurduğum dergi 🙂 ülkemiz için geç kalınmış ve merakla beklenen dergilerdir. Son 5 yılda tesettür giyim sektörü evet çok gelişti fakat hâlâ dergiler, firmalar ve tasarımcılar olarak çok çalışmamız ve kurumsallaşmamız gerekiyor. Yıllardır bu sektöre hizmet veren tecrübeli majör oyuncular yani tesettür giyim firmaları yeniden yapılanan ve her geçen gün yenilenen sektörde kendilerine yeni yol haritaları çizmeye başladı. Bu çok sevindirici ve sektör için olumlu bir gelişme. Çünkü dünya değişiyor, tüketicilerin beklentileri her geçen gün büyük bir hızla artıyor ve bizlerde bu değişime en iyi şekilde yön vermek ve talepleri karşılamak için çalışıyoruz.

Merve Uzun: Son olarak eklemek istedikleriniz var mıdır?

Zeynep Hasoğlu: Son olarak; bir dergi sahibi olarak ve de yalnızca Zeynep Hasoğlu olarak; Dünya’da veya Türkiye’deki oranları bilemiyorum şu an ama gözlemlediğim ve dikkatimi çeken bir durum var ki, o da biz artık okumuyoruz. Biz artık kaliteli bir hayat yaşamıyoruz ve hayatın tadını çıkaramıyoruz. Dergi ve kitap okumak kaliteli bir yaşamın parçası olmaktan çıktı ve sosyal medyaya kapılıp gitmiş durumdayız. Nereye gittiğimiz, ne yediğimiz, ne içtiğimiz ve ne giydiğimiz herşeyden önemli bir hale geldi. Biraz silkinmenin ve başımızı akıllı telefonlardan kaldırıp, gerçek hayatın güzelliklerini yaşamanın zamanı geldi de geçiyor. Sonuç olarak; dergi okumanın ve dergilerin sayfalarını karıştırırken alınan hazzın tadını çıkarın. Hayyat Dergi keyifli saatlerinize keyif katsın…

Merve Uzun: Tesetturgiyim.com için ne söylemek istersiniz?

Zeynep Hasoğlu: Her daim yanımızda olan ve bizi yalnız bırakmayan tesetturgiyim.com ailesine Hayyat Dergi ekibi adına teşekkür ederim.

Hayyat-dergi-imtiyaz-sahibi-zeynep-hasoglu-2

Zeynep Hasoğlu’na bize vakit ayırdığı için teşekkür ederiz.

Paylaş

Tesetturgiyim.com Genel Yayın Yönetmeni olan Merve Uzun, kariyerine Modanisa.com'da Marka Müdür Yardımcısı olarak devam etmektedir.

Yorumlar

  1. […] Röportaj: Hayyat Dergi İmtiyaz Sahibi Zeynep Hasoğlu  […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir