Her alışverişiniz Afrika’ya bir damla su

14 May 2019

Desteğiniz ve IHH işbirliğiyle Burundi, Mali, Çad, Gana, Uganda ve Zimbabve’de 9 kuyu açıldı. Yaklaşık 45 bin Afrikalı suya kavuştu. Hedefimiz bu rakamı 100 bine ulaştırmak.

Çileyi kadınlar çekiyor

Afrika başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde insanlar günlük su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için her gün kilometrelerce yürümek zorunda kalıyor. Yaklaşık 2 milyar insanın içtiği su ise hijyen kurallarına uymuyor. Kirli suyun neden olduğu kolera, ishal ve tifo nedeniyle her gün yaklaşık 1000 çocuk ölüyor. Kuraklık, hastalık ve suya ulaşma güçlüğü nedeniyle her yıl hayatını kaybeden insan sayısı 2 milyonu geçiyor.

Temiz suya ulaşamamak en çok kadın ve çocukların hayatlarını zorlaştırıyor; binlerce kadın temiz su için her gün saatlerce yürümek zorunda kalıyor.

Çad’dan Havva Seyid, yaşadığı su çilesini şöyle anlatıyor: “Yaşımı bilmiyorum, babam biliyordu. Evlenmeden önce suya gitmeye başladım. Evlendikten sonra eşimin ailesi için su getirdim. Eskiden çok yoruluyordum, kötü günlerdi. Bidonlar çok ağırdı, kaldırmakta zorlanıyordum ama yine de suya gitmeye mecburdum. Su alabilmek için bazen 7 kilometre yürümek zorundaydım. Artık su yanı başımda. Sabah erkenden suyumu alıp tarlaya gidiyorum. 6 çocuğum var, ben evde olmasam bile onlar su alabiliyor.”

Meryem İbet‘in su yolculukları ise, tüm Afrikalı kadınlarda olduğu gibi çocuk yaşta başlamış: “24 yaşındayım. Suya yolculuklarım çocukken başladı. Yıllardır tek isteğim suya yakın olabilmekti. Eskiden günün 6 saatimi bu işe ayırmak zorundaydım. Hava çok sıcaktı, eziyetli bir yolculuk yapıyordum. Şimdi o günler geride kaldı. Bir yıldır suya kolayca ulaşabiliyorum. 6 çocuğum var artık onlarla ilgileniyorum ve eşime tarlada yardım ediyorum.”

Halime Muhammed, günde iki kez kilometrelerce su taşımaktan kurtulmanın sevincini yaşıyor: “20 yaşındayım ve iki çocuğum var. Eşimin ailesiyle birlikte yaşıyorum. Kalabalık bir aileyiz. Bu yüzden herkesten daha çok su getirmek zorundaydım. Bazen günde iki defa suya giderdim. Getirdiğimiz su çamurluydu. İçerisindeki pisliğin çökmesini bekler öyle içerdik fakat yine de çok acıydı. Artık kuyu yakın. Sabah kalkınca eşim işe gidiyor ben de evdeki işleri yapıyorum. Suyu evden herhangi biri de alabiliyor. Ben de çocuklarımla vakit geçirebiliyorum.”

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir