Her Kadının Okuması Gereken 3 Kitap

14 Eyl 2017

Kendi blogumda ara ara kitaplara yer veriyorum. Ancak burada ilk defa kitaplarla ilgili bir yazıyı kaleme alıyorum. Çünkü geç de olsa fark ettim ki burası herşeyimizi paylaştığımız bir kadın platformu.  O halde neden hep beraber kültürlenmeyelim ki? Yıllar içinde okuyup en çok beğendiğim ve her kadının mutlaka okuması gerektiğine inandığım kitapları bu yazımda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kitapları seçerken de farklı kültürlerin yazarlarından seçimler yaptım ki, herkes kendi zevkine göre bir şeyler bulabilsin. Umarım severek okursunuz. Eğer sizin de bize önerebileceğiniz, hayatınızı, hayata bakış açınızı değiştiren kitaplar varsa lütfen yorumlar kısmında bizlerle paylaşın.

kadinlarin_mutlaka_okuması_gereken_kitaplar

Kendine Ait Bir Oda – Virginia Woolf

Virginia Woolf’un kendine ait bir odası belki de kadın kitaplığının en çok satan kitaplarının başında geliyordur. Çok yalın bir dille yazılan kitap kim bilir şuana kadar kaç kadının hayatına dokundu. Birbirinden güzel romanlara imza atan Woolf, bu kitapta kadınların kendilerine ait özel bir alana sahip olmalarının onlar için ne kadar çok şeyi değiştirebileceğini anlatıyor bize. Sadece kendimize ait bir odamızın olması hayatımızda beklediğimizden çok daha fazla değişime sebep olabilir.

kadinlarin_mutlaka_okuması_gereken_kitaplar

Masallar ve Toplumsal Cinsiyet – Melek Özlem Sezer

Melek Özlem Sezer ile geçen sene Masallar ve Toplumsal Cinsiyet adlı kitabı sayesinde tanıştım. Kitabı sanırım bir Instagram hesabında görüp almıştım. Kitap yıllardır duyduğumuz, dinlediğimiz,  belki de anlattığımız masallara bambaşka bir gözle bakmamı sağladı. Aslında her masalın kendi içerisinde ne kadar çok gizli mesaj barındırdığını ilk defa fark ettim.

Daha sonra kitapta okuduklarımdan anneme bahsettiğimde keşke siz çocukken bilseydik bunları dedi. Çocuk sahibi olan herkesin okumasını şiddetle tavsiye ettiğim bir eser. Masum Pamuk Prenses’in gerçek yüzünü gördüğünüzde çok şaşıracaksınız!

kadinlarin_mutlaka_okuması_gereken_kitaplar

İslami Feminizmler – Zahra Ali

Ben bu kitabı zannediyorum iki yıl önce okumuştum. Kitabı görür görmez büyük bir hevesle almıştım. Ve elime geçtiğinde de deyim yerindeyse kana kana içercesine okumuştum. O dönemde bütün arkadaşlarıma kitaptan bahsettiğimi hatırlıyorum. Hatta sanırım içlerinden bazıları dayanamayıp kitabı alıp okudular.

Bu kitabın neyi bu kadar özel peki? Bizden kilometrelerce uzakta yaşayan birçok farklı Müslüman araştırmacı ve yazarın Müslüman kadınlar olarak nelerin mücadelesini verdiklerinden bahsettiği bir kitap İslami Feminizmler. Fikirlerin hepsine katılmasak dahi ufkumuzu genişletmek, başka topraklardaki dindaş ve hemcinslerimiz ne yapıyor, oralarda durum nedir görmek adına okunabilecek bir eser.

Paylaş

2014 senesinden beri kendi blogunun sahibesi, bir yandan blogunu yönetirken, bir yandan da İstanbul Üniversitesinde Arap Dili ve Edebiyatı'nda öğremine devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir