Pratik Demir Tatlısı Tarifi

05 Oct 2016

Demir tatlısı da nedir?” dediğinizi duyar gibiyim. Sizi daha fazla meraklandırmadan tüm ayrıntılarıyla tarifini öğreneceksiniz. İsmini yapım aşamasında kullanılan demir kalıptan alan tatlı Erzurum’da oldukça meşhur. Her lokmasında ağızda harika bir tat bırakan bu eşsiz tarif aslında Osmanlı mutfağından geliyor. Yurtdışında “rosette” olarak bilinen lezzet Osmanlı mutfağından İtalya’ya, İtalya’dan da tüm dünyaya yayılmış. Türkiye’de unutulmaya yüz tutsa da; İran, Azerbaycan, İsveç ve Finlandiya’da oldukça rağbet görüyor.

 demir_tatlisi

Demir tatlısını ilk defa yapacak olanlar kokmasın. Zira o kadar da zor değil. Bir Erzurumlu olarak sonuna kadar yanınızdayım. Biraz zahmet çektikten sonra öyle bir tatlı çıkacak ki ortaya parmaklarınızı yiyeceksiniz.
Öncelikle tatlının şeklini oluşturan demir kalıplardan almanız gerekiyor. Erzurum’da yaşamıyorsanız gül, lale, yıldız, kalp, kelebek ve daha nice şekilli kalıpları internet sitelerinden sipariş verebilirsiniz. Şimdi geçelim tatlımızın tarifine.

demir-kalibi2

demir-kalip
Malzemeler
Hamuru için;
1 su bardağı yoğurt
3 yumurta (yumurtaların büyüklüğüne göre değişeceğinden 1 su bardağı yumurta ölçüsünü kullanabilirsiniz.)
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı karbonat
1 su bardağı un
Kızartmak için;
Fındık yağı
Şerbeti için;
2 su bardağı şeker
3 su bardağı su
3 adet limon tuzu
Yapılışı
İlk olarak yumurta ile yoğurt iyice çırpılır. Karbonat, tuz ve un eklenerek karıştırmaya devam edilir. Fındık yağının içine demir kalıp koyularak ocağa yerleştirilir. Şeklin güzel çıkması için iyice kızması beklenir. Kızgın demir üzerine çıkmayacak şekilde hamura batırılıp tekrar yağa konur. Hafifçe sallayarak hamurun demirden çıkması sağlanır. Kızaran hamurlar bir tabağa alınıp üzerine şerbet gezdirilir. Çıtır çıtır olan tatlı, fıstık veya cevizle süslenerek sunuma hazır hale gelir.

demir-tatlisi
Püf Noktaları:
*Hamurun krepten daha koyu bir kıvamda olması gerekiyor.

*Pişirirken yağ bol kullanılmalı. Endişe etmeyin, çabuk kızardığı için yağ çekmiyor.

*Demiri ilk kullanımdan önce ıslak bir bezle silebilirsiniz. Fakat sonra asla temizleme kalkmayın. Zira paslanmasına sebep olursunuz. Kızgın yağda bekleyince dezenfekte olmasından dolayı hijyen açısından güvenlidir.

*Hamura batırmadan önce demir iyice ısınmalı. Soğuk olursa hamur demirden zor çıkar.

*Şerbet soğuk ve koyu bir kıvamda olmalıdır.

*Şerbetlemeden buzdolabında 10-15 gün saklayabilirsiniz.

Afiyet olsun!

[wa-wps]
Paylaş

Çağ Üniversitesi Uluslararası Finans bölümü mezunu Nuray Ünver, çeşitli sertifika programlarına katılarak onur ve yüksek onu belgeleri aldı. Modayla ilgili eğitim programlarına katılmaya devam ederken, kendi blogunu yönetiyor ve tesetturgiyim.com'da yazıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *