Hurmanın Cilde ve Saça 7 Faydası

18 Eki 2016

Hepimiz, izlediğimiz filmlerde ya da etrafımızda gördüğümüz Arap kadınlarının pürüzsüz ciltlerine ve gür saçlarına hayran kalmışızdır. Oldukça kadim bir kültüre sahip olan Arapların güzellik konusundaki bilgi birikiminin çokluğu tartışılmaz bir gerçek! Mısır denilince akla Firavun, Firavun denilince de Kleopatra gelir. Peki, Kleopatra’nın eşsiz güzelliği ile akıllarımıza kazınmış olması bir tesadüf mü?

Çoğumuz Peygamber Efendimizin sünneti olduğu için Ramazan sofralarından hurmayı eksik etmeyiz. Besin değeri açısından çok kıymetli bir meyve olduğunu hadislerden de duymuşuzdur. Peki, bu yüksek besin değerlerinin aslında cildimize ve saçlarımıza da faydalı olabileceğini düşünmüş müydünüz? Arap kadınlarının efsanevi güzelliğinin sırrı hurma olabilir mi? Hep beraber öğrenmeye ne dersiniz?

 hurmanın faydaları

Demir, folik asit, kalsiyum, magnezyum, manganez, sülfür, protein ve birçok vitamin ve minerallerle donatılmış olan hurma meyvesi aynı zamanda lif açısından da oldukça zengin bir kaynak. Sizi daha fazla meraklandırmadan konumuza dönelim. İşte hurmanın cilde ve saça 7 faydası:

  1. Daha elastik bir cilt: İçerisinde bulunan yüksek C vitamini sayesinde cildin pürüzsüz ve nemli olmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda cilde ihtiyacı olan nemi geri kazandırarak daha elastik bir yapıya kavuşmasını sağlıyor.
  2. Daha genç bir cilt: Dokular serbest kaldıklarında cilt hücrelerinin zamanından daha önce yaşlanmasına sebep olurlar. Erken yaşta ortaya çıkan kırışıklık ve ince çizgilerin sebebi genellikle bu sorundur. Düzenli olarak tüketilen hurma, (özellikle siyah ve kırmızı renkli olanlar) bu sorunla başa çıkmanıza yardımcı olacak.
  3. Birçok cilt problemi için etkili ve doğal bir çözüm: Hurmanın içerisinde bol miktarda B vitamini bulunur. B vitamini ise yapılan araştırmalar sonucunda ciltteki birçok problemin tedavisi için en etkili çözümlerden birisi olarak gösteriliyor. Özellikle ciltteki iz ve tahribatın giderilmesinde, yani cildin yenilenmesinde daha etkili olduğu düşünülüyor. Eğer, sivilce izi ya da çatlaklar gibi cilt problemleri yaşıyorsanız, bunlarla sadece iki malzemeye sahip bir maskeyle savaşabilirsiniz. Hurmayı ezin ya da hazır satılan hurma ezmelerinden kullanın. Ve içerisine bal katın. Bu karışımı izlerinizin üzerine haftada bir uygulayın.
  4. Cildi Gençleştirir: Yine içerisinde yer alan B vitamini sayesinde yaşlanan cilt hücrelerini onarıp canlandırır.
  5. Saçları Güçlendirir: Her gün düzenli olarak tüketeceğiniz yalnızca 3 hurma saçlarınızın daha güçlü ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. İçerisindeki mineraller sayesinde saç foliküllerinin ve tellerinin güçlü ve sağlıklı kalmasını sağlar.
  6. Saç dökülmesine doğal çözüm: İçerisinde bulunan demir ve B vitamini sayesinde saç dökülmesini engeller. Düzenli olarak tüketilen hurma saç köklerinizin güçlenmesini ve kalınlaşmasını sağlar.
  7. Daha kalın saç telleri: Hurma yağı ile saç derisine yapılan düzenli masaj, saç derisinin ihtiyacı olan mineralleri sağlar. Sürekli olarak ideal nem oranını korumasına yardımcı olur. Bu da saç tellerinizin daha uzun süre sağlıklı kalmalarını ve daha kalın bir yapıya kavuşmalarını sağlar.

 

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir