İçinden Kurt Çıkan Meyve, Çıkmayandan İyidir

07 Kas 2017

Yan etkileri küçücük puntolarla sıralanan ilaçlardan ve hastane koridorlarından uzak kalmanın yolu meyve – sebze temizliğinden geçiyor. 

Tarlaya ekiminden itibaren sağlığı tehlikeye atan ilaçlamaya maruz kalan sebze ve meyveleri tükettiğimizi biliyoruz. Raf ömrünü uzatmak için kimyasal işlemlere tabi tutulduğu da bilinen bir gerçek. Özellikle elma, portakal, limon ve mandalina gibi meyvelere uygulanan parafin kalıntıları yıkayarak çıkmıyor.

kurtlu-meyve-dogaldir

Vitamin kaynağı olan turunçgilleri tüketmeden önce kabuğunu soymak büyük önem taşıyor. Mum üretiminin ham maddesi olan parafin meyve ve sebzelerin daha parlak görünmesini sağlamasının yanı sıra koruyucu katman oluşturarak su kaybını önlüyor. Güzellik merkezlerinde manikür sonrası el bakımında kullanılan parafinin cildi nemli tutması gibi. Elimize faydası var ama ağız yoluyla tüketimi tavsiye edilmiyor.

Marul, maydanoz, ıspanak gibi yaprak bitkilerinin temizliğinde ise toprak kalıntılarını temizlemekte sirke yardıma koşuyor. Doğal temizlik yöntemlerinde sık kullanılan beyaz sirkeyi yıkama suyuna ekleyerek salata malzemelerini içinde bekletebilirsiniz. Sirkeli suda beklettiğiniz sebzeleri çok daha hızlı ve etkili temizleyebilirsiniz.

faydali-meyve-sebze-dogal-beslenme

Mutfak tezgahının temizliğinde karbonatla karıştırarak kullanabileceğiniz beyaz sirke deterjan kadar etkili bir temizlik yardımcısı.

Organik üretimin artmasıyla fiyatlar makul sayılabilecek düzeye inse de kalabalık aileler için ilk seçenek semt pazarı. Pazar ya da manavda alışveriş yaparken klonlanmış gibi birbirinin aynısı sebze ve meyvelerden uzak durmak gerekiyor. Laboratuvar ortamında üretilen kısır tohumların meyvesi olan bu kusursuz şekilli besinler birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

faydali-meyve-sebze-dogal-beslenme

Yabancı bilim insanlarının ülkemizde ağaç altında çürümeye bırakılan kurtlu meyveleri topladığı şehir efsanesi olsa da gerçekten uzak değil. İçinde ya da çevresinde kurtların dahi yaşayamadığı sebze ve meyveleri tercih etmek uzun vadede sağlık sorunlarına yol açıyor.

Doğal beslenmeye çalışırken sağlığınızdan olmamak adına sıraladığımız küçük detaylara dikkat ederek hastalıklardan korunabilirsiniz.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir