İftar Vakti Nasıl Çabuk Gelir?

05 Haz 2017

İftar vaktine kadar yapılacak en iyi beş şeyi sıralarken, yemek-bulaşık döngüsü arasında sıkışıp kaldığınızı iyi biliyoruz. Bu döngüden çıkmaya  ne dersiniz?

Önerilerimizin tamamı kendinize vakit ayırıp oruca adapte olana dek yaşanan stresi azaltmakla ilgili. Bedensel ve zihinsel dengeyi sağlayan oruç ibadetini yaparken aynı dengeyi korumayı hedefliyoruz.

Ramazan bayramı gelene dek, daha fazla Kuran okumaya özen gösteririz. Bu zamanı değerlendirmek için yapılacak en iyi şeydir. Fakat çoğumuzun ibadetlerimize rağmen yaşadığı bir durum var: Ruhsal açlık. Bedensel açlığın önüne geçen tek şey ruhsal açlıktır. Ruhsal açlık, içimizdeki sıkıntıdan tutun, cehalete varana dek bir çok olumsuz etki yaratır. Hatta bedensel etkileri de vardır. Örneğin, karnımız tok olduğu halde yeme isteği yaşarız veya sebepsiz yere bunalırız. Bu etkilerden kurtulmak  mümkün. Dünyevi ve ruhsal sıkıntılarımızın cevabı zannettiğimizden daha yakında. Kuran okurken, tercümesini de okumaya çalışmak, tüm bu sıkıntılardan kurtuluş yoludur. Üstelik zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınızı garanti ediyoruz.

Hemen hepimiz sahur ve iftar vakti arasında yeterince yoruluyoruz. Beslenme düzenimiz değiştiğinden vücudumuz enerji kaybı yaşayabiliyor. Az hareket, az acıkmak demek. Fakat az hareket etmek, zamanın yavaş geçtiği algısını da güçlendiriyor. Bunun önüne geçmek için zaten gittiğimiz market alışverişini bir parça uzatmak işe yarayabilir. Yanınıza harcamayı planladığınız kadar para alıp gidin. Kredi kartınızı almayın. Bu açken daha fazla harcamanıza engel olur. Yavaş tempoda yürüyüş yaparak günlük işlerinizi halletmeye çalışın. Örneğin markete giderken uzun zamandır ihmal ettiğiniz kıyafetlerinizi terziye götürebilir, kuaföre gidip manikür pedikür yaptırabilir veya kozmetik alışverişinizi yapabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın, market alışverişi ile sınırlı kalmayın ve yapacağınız şeyler kendinizi daha iyi hissettirecek aktiviteler olsun. Bu hem formunuzu korur, hem de iftar vaktinin daha çabuk geldiği algısını güçlendirir.

İftar vakti çabuk gelsin diye ne yaparsınız diye sorsak, ibadet etmekten sonra alacağımız cevap film veya dizi izlemek oluyor 🙂 Tek sorun, tv izlerken bir şeyler yeme alışkanlığı olanların aklına daha fazla yemek geldiğini söylemesi. Gözünüze çarpan veya sehpada duran yiyecekleri kaldırın. Film izlerken cep telefonunuz elinizde durabilir. Böylece elinizde atıştırmalıkların olmadığını fazla hissetmemiş olursunuz.

Gardırop detoksu çoğumuzun sıklıkla duyduğu ancak uygulamaya geçemediğimiz işlerden biri. Konsantre olmayı gerektiren bu işi sadece vakit geçirmek için yapmak iyi bir fikir olabilir. Örneğin en başta bahsettiğimiz market alışverişine giderken yapacağımız işlere eksik bir kıyafeti almak eklenebilir. Siyah bir pantolon veya beyaz bir etek bir çok kıyafetimizi yeniden giymemizi sağlayabilir. İşi gözünüzde büyütmeden, tek bir rafla başlayabilirsiniz. Veya sadece askıda olan kıyafetlerinizi karıştırabilirsiniz. Daha çabuk ve mantıklı hareket ettiğinizi fark edecek ve zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

Örgü örmek, örgü örnekleri bazılarımıza çok uzak iki cümle. Örgü sevenlerin çok rahatlatıcı olduğu ve üretmenin verdiği his ile psikolojiye de iyi geldiği sıkça söylenir. Denemek için Ramazan ayı iyi bir fırsat diyoruz. Görseldeki gibi bir ip bulabilir misiniz bilmiyoruz ama kolay örneklerden başlayarak sevip sevmeyeceğinizi keşfedebilirsiniz.

Mutlu Ramazan’lar.

 

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir