İkili Melekleri Tanıma Rehberi

20 Nis 2018

Dinimize göre, hayatımızı etkileyen ve ikili görev yapan bazı melekler var. Mesela Kiramen ve Katibin; mesela Münker ve Nekir. Peki nedir bu meleklerin görevi?

İslam, “meleklere” inanan bir dindir. Zaten imanın şartlarından biri de “meleklere inanmak” şeklinde belirlenmiştir. Hayatlarımıza temas eden pek çok melek var. Ama bazı melekler ikili görev yapıyorlar: Yani yan yana; bir arada. Ve genellikle de insanlar tarafından karıştırılıyorlar.

Kiramen ve Katibin, kutsal kitabımız Kuran’da da adları geçen ve insanların sağ ve sol omuzlarında görev yaptığına inanılan melekler. Popüler kültürde onlar için derler ki, “Omuzlarında taşıdığın iki kameraman hayatını filme almakta, ve sakın unutma bugün yaptıkların yarın dev ekranda.”

El İntifar suresinin 10, 11 ve 12’inci ayetlerinde bu melekler için şöyle yazar: “Muhakkak sizin üzerinizde gözetici (hafız) çok şerefli yazıcılar vardır ki bunlar yaptığınız amel ve işlerin hepsini bilirler.”

Kaf Suresi’nin 17 ve 18’inci ayetlerinde ise şöyle söylenmiştir:
“Hatırla ki insanın hem sağında hem solunda oturan ve onun amellerini tesbit etmekte olan iki de (melek) vardır. O bir söz atmaya dursun, mutlaka onun yanında hazır olan gözcü(melek)vardır.”

Peygamberimiz de bu melekler hakkında şu açıklamayı yapmıştır: “Bu meleklerden kulun sağ tarafındaki iyilikleri yazar. Sol tarafındaki melek sağ taraftakinin emrindedir. İnsan bir iyilik işlediği vakit, hemen sağ taraftaki melek on sevap yazar. Fakat (hemen helallaşilmeyen kul hakları hariç) bir günah işlendiğinde sağ taraftaki melek sol taraftaki meleğe -ki bu yazmak istediği halde- yazmayı bırak, altı saat bekle, belki pişman olur, Allah’a tövbe istiğfar eder; eğer tövbe ve istiğfar etmezse bir günah olarak yaz, diye söyler.”

İkili görev yapan diğer meleklere ise Münker ve Nekir adı verilir. Bu meleklerin, ölüm sonrası “kabir sorgusu” yaptığına inanılır. Bilindiği gibi ölüm sonrası hemen cennet ya da cehenneme gidilmez. Cennet ve cehennem, toplu yargılamanın yapılacağı kıyamet sonrası gidilecek yerlerdir. Tüm ruhlar, kıyamete kadar “Berzah“ta bekler.

Berzah, “geçit” demektir ve dünya ile ahiret arasında bulunan bir “bekleme salonu” olduğu düşünülebilir. Ruhlar, orada kıyameti ve dirilişi bekler. Münker ve Nekir melekleri ise berzah aleminde karşımıza çıkarlar ve sorgulama yaparlar. İlk mahkeme, ilk ceza ve ilk mükafat berzah aleminde gerçekleşir.

[wa-wps]
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir